قوى شدن و برندسازى به چه قیمتى؟
قوى شدن و برندسازى به چه قیمتى؟
مديرمسئول صنعت موتورسيكلت: اگر موتورسيكلتى تحت ليسانس يا چينى است، صادقانه به مشتريان خود اعلام كنيد.

به گزارش موتورسیکلت نیوز، محمدعلى نژادیان گفت: از دهه هفتاد که واردات موتورسیکلت هاى چینى به ایران زیاد شد، عده اى موتورسیکلت هاى چینى طرح سى جى ١٢۵ را جاى هونداى ژاپن به همکاران خود در شهرستان ها مى فروختند. البته بعضى فروشندگان در تهران و شهرستان ها نیز مى دانستند که این محصولات چینى است، اما به نام ژاپنى به خریداران معرفى مى کردند.

وى افزود: این موضوع در اواخر دهه هفتاد به موتورسیکلت هاى به اصطلاح طرح ویو نیز سرایت کرد و طى یک دهه گذشته نیز بارها شاهد بوده ایم که اندکى از افراد محصولات تقریبا تحت لیسانس یا حتى چینى را جاى اورجینال به بازار معرفى کردند و قطعا اگر این اتفاق رخ نمى داد، نمى توانستند به ظاهر قد بکشند. حتى به یاد دارم بعضى از افراد براى گمراه کردن بر روى قواى محرکه به انگلیسى درج مى کردند: طراحى ژاپن.

مدیرمسئول نشریه صنعت موتورسیکلت عنوان کرد: نباید گذاشت این اتفاق ها مجدد تکرار شود و عده اى منفعت طلب این صنعت و صنف را آلوده کنند. اگر دیگران این کارها را نکردند، دلیل بر زرنگ نبودن آنها نیست، بلکه داشتن شرافت و انسانیت این افراد است که صادقانه زندگى و کار کردند. البته سالم کاسبى کردن و حلال و حرام نکردن کار هر کسى نیست. پس لطفا مراقب باشید عده اى براى سود مادى و معنوى بیشتر از طریق راه هاى غیر عرف برندسازى نکنند. زیرا، فرزندان شما در کنارتان در حال یادگیرى اند و هر چه بکارید، آنها برداشت مى کنند.

وى اظهار کرد: اگر از راه غیر عرف و شرع کسى ثروتى کسب کرد به حساب توانایى هاى خود نگذارد. زیرا، بالاخره دنیا حساب و کتاب دارد و باید در این دنیا و یا در آخرت پاسخگو باشد. 

وَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ شَرًّا یَرَهُ 

و هر که هموزن ذره‏ اى بدى کند [نتیجه] آن را خواهد دید (سوره الزلزله، آیات ٧ و ٨)

نژادیان گفت: شاید امروز موتورسیکلتى که طى چند سال گذشته جاى اورجینال فروخته شده وجود نداشته باشد یا نهایت چند سال دیگر کار کند، اما ترازوى عدل الهى همیشه برقرار است و ذره اى از عملکرد ما در کسب و کار در دستگاه خداوند گم نخواهد شد.

وى در نهایت از فعالان این صنعت خواست که از این طور افراد پیروى نکنند، زیرا خداوند به صراحت در قرآن خطاب به پیامبر اسلام (ص) مى فرماید:

وَلَا تَمُدَّنَّ عَیْنَیْکَ إِلَى مَا مَتَّعْنَا بِهِ أَزْوَاجًا مِنْهُمْ زَهْرَهَ الْحَیَاهِ الدُّنْیَا لِنَفْتِنَهُمْ فِیهِ وَرِزْقُ رَبِّکَ خَیْرٌ وَأَبْقَى 

دیدگانت را به آنچه برخی از اصناف آنان را بهره مند کردیم مدوز، [آنچه به آنان داده ایم] شکوفه [بی میوه و زیور و زینت] دنیاست تا آنان را در آن بیازماییم، و رزق پروردگارت بهتر و پایدارتر است.

  • نویسنده : محمدعلى نژاديان
  • منبع خبر : موتورسيكلت نيوز