وضعیت صنعت موتورسیکلت اندونزی در پنج ماه اول سال ۲۰۲۰
وضعیت صنعت موتورسیکلت اندونزی در پنج ماه اول سال ۲۰۲۰
در پنج ماه ابتدایی سال 2020، در کل تعداد یک میلیون و 740 هزار دستگاه فروخته شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 39 درصد کاهش یافته است.

به گزارش موتورسیکلت نیوز، بازار موتورسیکلت اندونزی در ژاونویه ۱۸ درصد کاهش را تجربه کرد و در فوریه و مارس تقریبا روند فروش ثابت بود به طوری که در سه ماهه اول فروش در ۱٫۵۸ میلیون دستگاه گزارش شد که ۶ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت

در سه ماهه دوم، اقدامات انجام شده توسط دولت برای محافظت از کوئید۱۹ تأثیر بسیار زیادی بر صنعت گذاشت.

در ماه آوریل میزان فروش ۷۹٫۱ درصد و در ماه مه ۹۶٫۱ درصد کاهش و ماه ژوئن (هنوز آمار در دسترس نیست).

در پنج ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ نیز، در کل تعداد یک میلیون و ۷۴۰ هزار دستگاه فروخته شده است که نسبت به مدت مشابه سال سال گذشته حدود ۳۹ درصد کاهش یافته است.

هوندا با بیش از یک میلیون و دویست هزار دستگاه فروش، رتبه نخست را به خود اختصاص داد و پس از آن یاماها و سوزوکی قرار گرفتند.

تاریخچه بازار و بررسی اجمالی صنعت موتورسیکلت اندونزی

صنعت موتورسیکلت اندونزی از تقریباً بیست سال گذشته سومین کشور جهان است که نماینده بخش اصلی حمل و نقل خصوصی برای مردم و کالاها و داشتن ۶ برابر اندازه بزرگ تر از صنعت خودرو است.

این بازار در پایان دهه گذشته با ثبت ۸ میلیون دستگاه فروخته شده در یک سال به رکورد رسید. سپس بازار وارد یک مرحله بالغ شد و فروش به تدریج کاهش یافت، و در سال ۲۰۱۷ به تعداد پنج میلیون و هشتصد هزار دستگاه رسید که پایین ترین سطح در ۱۵ سال گذشته بود (زمانی که افزایش عوارض مالی بیشتر به صنعت ضربه زده است).

با این حال، در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بازار روند تغییر مسیر مثبت را پیش گرفت و بازار موتورسیکلت داخلی سال ۲۰۱۹ را با شش میلیون ۵۳۰ هزار دستگاه به پایان رساند که نسبت به سال قبل از آن ۱٫۳ درصد افزایش یافته است.

این بازار تحت سلطه مارک های ژاپنی است، همه برندها نیز برای بازار محلی و هم برای صادرات (عمدتا در ASEAN اما حتی در سایر مناطق جهان، مانند آمریکای جنوبی) تولید می شود.

در سال ۲۰۱۹، هوندا ۷۳ درصد از سهم بازار را به دست آورد و پس از آن یاماها با ۲۱ درصد قرار داشت. این در حالی است که در سال های اخیر چندین مارک جدید از هند، اروپا و آمریکا در این کشور فرود آمد و بیش از ۳۰ برند در این کشور وارد می شوند که فروش آن به تدریج در حال رشد است.

بیشتر بخوانید:

بررسى وضعیت صنعت موتورسیکلت اندونزى در سال ٢٠٢٠/ هوندا، یاماها و سوزوکى پرچمدار فروش در اندونزى

  • نویسنده : محمدعلی نژادیان
  • منبع خبر : Motorcycledata