تردد چهار میلیون دستگاه موتورسیکلت در تهران

به گزارش موتورسیکلت نیوز، سردار محمد حسین حمیدی، در اولین نشست خبری خود در مقام رییس پلیس راهور تهران بزرگ که صبح امروز در مقر مرکزی پلیس راهور فاتب برگزار شد، گفت: یکی از سیاست های اصلی ما ارتباط بیشتر و مستقیم با مردم است و در همین راستا نیز دفتر ارتباطات مردمی امروز  به بهره برداری رسید و امیدواریم که بتوانیم بیشتر با مردم در ارتباط باشیم.

وی ترافیک و آلودگی هوا را دو چالش عمده و اولویت دار پلیس راهور در پایتخت برشمرد و گفت:  اول بحث ترافیک و آسیب‌های ناشی از آن و سپس موضوع آلودگی هوا دو چالش مهم در تهران هستند و سومین موضوع نیز مربوط به تصادفات است که پیش روی پلیس راهور قرار دارد. خوشبختانه در این حوزه ها اقدامات قابل توجهی نیز انجام شده و اگر دقت کرده باشید علیرغم افزایش تعداد خودروها و سفر دیگر مثل گذشته شاهد ترافیک سنگین در خیابان ها نیستیم  و معابر ما قفل نمی‌شود.

وی در پاسخ به پرسش درباره تاثیر طرح ترافیک بر سلامت مردم با بیان اینکه خط قرمز پلیس اعم از پلیس راهور و دیگر یگان ها حفظ جان و سلامت مردم است، گفت: در مورد کرونا نیز ما تابع تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا و مصوبات آن هستیم، اما تهران از دیرباز آسیب‌های زیادی را شاهد بوده است.

حمیدی ادامه داد: شهر تهران در حوزه ترافیک و آلودگی هوا آسیب‌هایی را شاهد بوده و همچنان این آسیب‌ها وجود دارد، اقدامات زیادی صورت گرفته تا  جریان ترافیک مختل نشود، اما اگر شاهد ترددهای روز افزون باشیم با ترافیک و البته آلودگی هوا مواجه می شویم. این دو موضوع مشکلات زیادی را برای بسیاری از شهروندان ایجاد می کند.

رییس پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: طرح ترافیک درمان مقطعی و کوتاه مدت ترافیک و آلودگی هوا است، اگر می‌خواهیم ترافیک کمتر و آلودگی هوای کمتری داشته باشیم، طرح باید اجرا شود.  تاثیر اجرای طرح ترافیک بر کرونا نیز ضرورت دیگری است که اضافه شده و باید بررسی شود که لغو طرح ترافیک موجود که بخشی از طرح ترافیک سابق است، چقدر می تواند در کاهش بیماری کرونا موثر باشد و آیا اجرای آن بر تعداد مبتلایان به کرونا اثر دارد یا خیر؟

وی افزود: در حال حاضر با اجرای طرح ترافیک درصد قابل توجهی از سفرهای غیرضروری کاهش پیدا کرده و طرح کمک می کند که سفرهای غیرضروری نداشته باشیم و شبکه اصلی مختل نشود. اما شرایط کرونا متفاوت است و ما در مجموع تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستیم.

 حمیدی در عین حال گفت که معابر تهران پاسخگوی حجم ترددها نیست و اگر شاهد ترددهای بیشتر باشیم، دچار مشکل خواهیم شد. مشکل ترافیک شهر تهران، مشکلی نیست که کوتاه مدت حل شود، شبکه معابر ما ظرفیت این حجم از خودرو را ندارند و باید برنامه‌ریزی جدی برای این مشکل اعم از جای پارک و موارد دیگر داشته باشیم.

رییس پلیس راهور تهران بزرگ در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در شهر تهران برابر آخرین آمارها هشت میلیون وسیله نقلیه شامل چهار میلیون خودرو و چهار میلیون موتور تردد می‌کنند که معادل ۲۵ درصد از وسایل نقلیه کل کشور است.  همچنین سالیانه حدود ۶۰۰ نفر به دلیل تصادفات در تهران جان خود را از دست می‌دهند و  ۲۱ هزار نفر نیز مجروح می‌شوند. همچنین ۴۸ درصد از تصادفات مربوط به موتورسواران  و ۳۶ درصد نیز مربوط به عابرین پیاده است و ۲۵ درصد از تصادفات از ساعت ۸ شب تا ۱۲ شب رخ می دهد.

وی بر ضرورت هماهنگی و ارتباط شبکه ریلی و درون و برون شهری تاکید کرد و گفت: مهم است شبکه ریلی برون شهری با شبکه ریلی درون شهری باهم در ارتباط و هماهنگ باشند تا فردی که از خارج از شهر وارد می‌شود بلافاصله به شبکه ریلی داخل شهر دسترسی داشته باشد که این مهم در اولویت ما قرار دارد و در حال انجام تحقیقات و عملیاتی کردن این موارد هستیم.

حمیدی درباره طرح ساماندهی موتورسیکلت سواران نیز گفت: طرح ساماندهی موتورسیکلت سواران روزانه در حال اجرا است و با موتور سواران متخلف برخورد می‌کنیم، این طرح دارای حساسیت های خاص خود است و نیاز به اقدامات تکمیلی نیز دارد که تبدیل موتور سیکلت‌ها با سوخت فسیلی به برقی از جمله آنهاست.

وی انجام یکسری اقدامات در مورد شماره گذاری موتورسیکلت ها را جزو این موارد برشمرد و گفت: اقدامات چند جانبه برای ساماندهی موتورسیکلت‌ها در دستور کار است، بخشی که در اختیار ما است از جمله برخورد با موتورسیکلت سواران متخلف و آموزش به آنها، در حال انجام است.
به گفته رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، نزدیک به ۶۰ الی ۷۰ هزار موتورسیکلت و خودروی متخلف در پارکینگ ها هستند که باید فکری برای آنها بشود.

وی با اشاره به ضرورت نگاه انسان محور به جای خودرو محور به شهر گفت: نگاه مدیران در سنوات گذشته خودرو محور بوده است و اگر بخواهیم شرایط را تغییر دهیم باید نگاهمان را تغییر دهیم و انسان محور باشیم. عدم هوشمندسازی حمل و نقل عمومی، فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی و عدم تمرکز زدایی از مشکلات ما است و افزایش پیاده راه سازی نیز مشکلات ترافیکی را برای پلیس زیادتر می کند، اما چون ضرورت شهر است از آن حمایت می کنیم.


 وی درباره آمار مبتلایان به بیماری کرونا در پلیس راهور تهران بزرگ نیز اظهار کرد: ما در کف خیابان هستیم و طبیعی است که آسیب را در این خصوص ببینیم و ما جدای از جامعه نیستیم.


حمیدی بر ضرورت دسترسی پلیس به اطلاعات دوربین های شهری نیز تاکید کرد و گفت: پلیس تنها مرجعی است که باید از اطلاعات دوربینها استفاده کرده و به آن دسترسی داشته باشد.  دوربین های ترافیکی باید برای اعمال قانون در اختیار پلیس باشد و قراراست این کار در سراسر کشور انجام شود که هنوز اجرایی نشده است.


وی در پاسخ به پرسشی در مورد طرح جایگزین زوج و فرد که از سال گذشته به اجرا درآمده نیز گفت: این موضوع در سال‌های گذشته اتفاق افتاده است، نمی‌توان گفت صد در صدی با این طرح موافق هستیم یا خیر، اما این طرح باید بازنگری و به روز رسانی شود و برای حل کردن نقاط ضعف آن باید اقدامات لازم انجام شود.


انتهای پیام

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا