در برنامه وزارت نیرو چه تعداد موتورسیکلت قرار است برقى شود؟

به گزارش موتورسیکلت نیوز، “رضا اردکانیان” روز یکشنبه در حاشیه آیین رونمایی از موتورسیکلت‌های برقی گروه‌های عملیاتی برق توزیع تهران بزرگ در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وزارت ارتباطات و دیگر دستگاه‌ها که برای انجام وظایف خود از موتورسیکلت‌ها بویژه در کلانشهرها استفاده خواهند کرد در اولویت هستند.


وی با اشاره به گزارش سازمان‌های مسئول در هیئت وزیران راجع به موضوع آلاینده‌ها و نقش مهم موتورسیکلت‌هاى فرسوده در این زمینه افزود: موتورسیکلت‌هایى که شبانه روز حدود ۲۰۰ کیلومتر کار مى کنند، یکی از منابع مهم تولید و انتشار آلاینده‌ها هستند به نحوی که طبق برخی گزارش‌ها حداقل تا ۱۲ برابر اتومبیل‌ها در تولید آلایندگی سهم دارند.
 
وجود ۱۰میلیون دستگاه موتورسیکلت فرسوده در کشور
وی تعداد این موتورسیکلت‌ها در کشور را حدود ۱۰ میلیون دستگاه اعلام و اظهار کرد: باید برنامه‌ریزی داشته باشیم تا با توجیه اقتصادی موجود نسبت به اصلاح آنها اقدام کنیم.
وزیر نیرو گفت: هماهنگى‌هاى هم با سازندگان موتورسیکلت‌ها صورت گرفته و کار تبدیل موتورسیکلت‌هاى موجود به برقی و نیز ساخت موتورسیکلت‌هاى برقی در کشور از توجیه اقتصادى بالایى برخوردار است. امید مى رود این کار سهم خود را در کاهش آلودگى شهرهاى بزرگ نشان دهد.


اردکانیان افزود: همکاران ما در شرکت توزیع برق تهران بزرگ با همکارى دیگر شرکت‌هاى توزیع در مجاورت تهران کار را شروع کرده‌اند و ۳ هزار دستگاه در برنامه هست که برای سال آینده هم این کار توسعه یابد.
 
وی ادامه داد: امیدوارى ما این است که با همکارى وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیستم بانکى کشور و شهردارى‌ها بویژه براى در اختیار قرار دادن زمین حداقل مورد نیاز برای استقرار جایگاه‌هاى شارژ و همکارى دیگر دستگاه‌ها، قدم بلندى در جهت افزایش تاب‌آورى شهرهای بزرگ برداریم.

اردکانیان گفت: سازندگان مى توانند با رعایت قانون حمایت از تولید و ساخت داخل و توجیه‌هایى که به لحاظ اقتصادى براى آنها خواهد داشت از ظرفیت‌هاو داخلی استفاده کنند.
 
تامین نیاز ارزی کار با صادرات بنزین صرفه‌جویى شده
وى افزود:‌ طبیعتا” کارهای این چنینى در ابتدا ممکن است مقدار محدودى نیاز ارزو داشته باشد که با توجه به صرفه‌جویی‌هایى که در کاهش مصرف بنزین براى این موتورسیکلت‌ها وجود دارد و امکان خوبى که برای صادرات بنزین صرفه جویى شده فراهم است، این موضوع، موضوع کاملا موجهى است.
 
صرفه‌جویی ۵ میلیون تومانی
وى درخصوص استقرار جایگاه‌هاى شارژ گفت: پژوهشگاه نیرو، شرکت‌هاى توانیر و توزیع برق از همه امکانات خود استفاده خواهند کرد که دامنه این کار هر چه زودتر وسیع شود و نه تنها سازمان‌هاى دولتى و خدماتى بلکه مردم هم از منافع آن بهره‌مند شوند. وقتى در سال هر دارنده موتورسیکلت ۵ میلیون تومان می تواند صرفه جویى در هزینه سوخت خود داشته باشد طبیعتا رو به این کار مى آورد تا در سلامت خود، خانواده و هموطنانش نقش موثرى ایفا کند.
 
آغاز مذاکرات براى بهره‌مندى از تسهیلات دولتى ویژه خریدارى موتورهای برقى
اردکانیان در مورد استفاده از تسهیلات دولتى برای بهره‌مندو از موتورسیکلت‌هاى برقى گفت: هنوز اعداد و ارقام آن نهایى نشده اما با سیستم بانکى مذاکراتى را شروع مى کنیم که بتوانیم از تسهیلات خوب بانکى استفاده کنیم و مردم احساس کنند کار کاملا به صرفه و موجه است. با وزارت صنعت هم مذاکره کرده‌ایم.


وى افزود: طرح را تفصیلا” خدمت رییس جمهورى تقدیم کردیم و ایشان به وزارت صنعت دستورات لازم را داده‌اند و همکارانم با هماهنگى کامل موضوع را دنبال مى کنند.
وزیر نیرو گفت: چون مى خواستیم مقدارى کار را شروع کرده باشیم در محدوده وزارت نیرو کار را به این مرحله رساندیم و امید است دیگر دستگاه‌ها تأسى کنند و بتوانیم شرایط مناسب‌ترى داشته باشیم.
 
تعطیلى شهرها و تولید به خاطر آلودگى‌ها کار موجهى نیست
وى افزود: تعطیل کردن مدارس، شهرها، ادارات و تولید به خاطر آلودگى‌ها کار موجهى نیست و آنچه به ما مربوط مى شود باید انجام داده و دیگران هم مشارکت کنند.


اردکانیان در پایان نسبت به فراهم شدن امکان خریدارى موتورسیکلت‌هاى برقى با بهره‌مندى از تسهیلات دولتى از سال آینده ابراز امیدوارى کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا