مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

رئیس کل بیمه مرکزی خبر داد: ایجاد «فهرست خاکستری» برای موتورسیکلت‌هایی که بیمه شخص ثالث ندارند

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: خودروها و موتورسیکلت‌هایی که بیمه شخص ثالث نداشته باشند، در لیست خاکستری قرار می‌گیرند.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از فارس، علی استاد هاشمی در مورد اینکه برای تشویق و ترغیب موتورسواران به خرید بیمه نامه شخص ثالث چه اقدامی انجام داده‌اید؟‌گفت: هر کسی که وسیله نقلیه بدون بیمه شخص ثالث داشته باشد، به مرور در لیست خاکستری قرار می‌گیرد. ابتدا به او مهلتی داده می‌شود که اگر بیمه‌نامه شخص ثالث تهیه نکرد، چه در مورد خودرو و یا چه در مورد موتورسیکلت باشد، اول در لیست خاکستری قرار می‌گیرد و مهلت داده می‌شود و بعد از آن کارت سوخت او باطل می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر این طرح برای خودروهای گازوئیل‌سوز اجرا می‌شود و به تدریج سایر خودروها و موتورسیکلت‌ها هم در لیست خاکستری قرار می‌گیرند.

 به گفته رئیس کل بیمه مرکزی در حال حاضر از 12.5 میلیون موتورسیکلت شماره شده فقط یک و نیم میلیون موتورسیکلت اقدام به خرید بیمه‌نامه شخص ثالث کرده و بیش از 90 درصد آنها به تعداد 11 میلیون موتور بدون بیمه شخص ثالث تردد می‌کنند، در حالی که اکثر آنها کارت سوخت دارند و سهمیه بنزین استفاده می‌کنند.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: همچنین در مجموع از 38 میلیون وسیله نقلیه  اعم از خودرو و موتورسیکلت تنها 25 میلیون وسیله دارای بیمه‌نامه معتبر شخص ثالث هستند، یعنی از مجموع خودروها و موتورهای در حال تردد 34 درصد بدون بیمه‌نامه شخص ثالث هستند، دولت برای تشویق موتورسواران برای خرید بیمه نامه شخص ثالث تصویب کرده است که موتورهایی که برای اولین بار شماره‌گذاری می‌شوند، از تخفیف 20 درصدی بیمه‌نامه ثالث برخوردار شوند.

در حال حاضر با فرا رسیدن ماه رجب که اولین ماه حرام سال است، نرخ دیه کامل به 1.2 میلیارد تومان رسیده و اگر موتورسوار بدون بیمه تصادف کند، مجبور می‌شود تمام زندگی خود را برای پرداخت خسارت بپردازد. در حالی که شرکت‌های بیمه انواع تخفیفات و روش‌های خرید قسطی بیمه در نظر گرفته‌اند و اخیراً نیز در تفاهمی که بین بیمه مرکزی جمهوری اسلامی و بانک قرض‌الحسنه دولتی امضاء و قرار شد اعتبار بیمه‌ای به مبلغ 20 میلیون تومان برای مشتریان در نظر گرفته شود که مردم می‌توانند بیمه‌نامه  قسطی خریداری کنند و اقساط آن را به بانک بپردازند و بدین ترتیب خود را در مقابل حوادث ناگوار بیمه کنند.

ضریب نفوذ بیمه در کشور ما حدود 1.7 درصد است در حالی که در اکثر کشورها ضریب نفوذ بیمه 7 درصد است و برای تقویت این ضریب علاوه بر بیمه‌نامه‌های شخص ثالث باید بیمه زندگی رونق پیدا کند و همچنین بیمه‌های عمر و پس‌انداز، بیمه مسؤولیت و بیمه مهندسی در بین مردم از رونق برخوردار شود تا ضریب نفوذ بیمه تقویت شود.

پایان پیام/

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
منبع
فارس
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا