جلیل سالاری: ۲۰ درصد مصرف سوخت به موتورسیکلت‌ها مربوط می‌شود

جلیل سالاری گفت: آمار ۶۹ درصدی مصرف سوخت در بخش حمل‌ونقل خودرو‌های شخصی نشان می‌دهد که در حوزه حمل‌ونقل عمومی اقدام مؤثری انجام نشده است.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: ادعای واردات روزانه ۳۰ میلیون لیتر بنزین در فضای مجازی، بی‌اساس و دروغ است. ما روزانه ۱۱۷ میلیون لیتر بنزین در داخل کشور تولید می‌کنیم.

وی افزود: واردات این مقدار بنزین به بیش از ۶ میلیارد لیتر ظرفیت ذخیره‌سازی نیاز دارد که کل مخازن ذخیره‌سازی ما به این مقدار نمی‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: روزانه ۱۱۷ میلیون لیتر بنزین در داخل کشور تولید می‌شود، پس چگونه می‌توانیم این حجم بنزین را ذخیره کنیم، بنابراین اطلاعاتی که در فضای مجازی در حوزه بنزین، مصرف سوخت، قیمت و سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی مطرح می‌شود، بیشتر نادرست است و اطلاعات صحیح باید از مجموعه‌های کارشناسی دریافت شود و نباید به این اطلاعات نادرست توجه کرد.

سالاری گفت: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی رکن اساسی مجموعه است که بدون کارشناسی در فهرست واگذاری قرار گرفته و اقدام‌های توسعه‌ای آن متوقف شده است. در حال مطالعه و پیگیری هستیم که شرکت از فهرست واگذاری خارج شود.

او گفت: اگر بخواهیم مصرف سالانه ۴۳ میلیارد لیتر بنزین را تأمین کنیم، بی‌شک به ذخیره‌سازی‌های راهبردی نیاز است و الگوی حمل نیز باید تغییر کند؛ همچنین توسعه زیرساخت‌های شبکه خطوط و توسعه پالایشگاهی نیاز است و طبق قانون هوای پاک نیز باید این زیرساخت‌ها در کنار مدیریت مصرف تحقق یابد.

به گفته او، آمار ۶۹ درصدی مصرف سوخت در بخش حمل‌ونقل خودرو‌های شخصی نشان می‌دهد که در حوزه حمل‌ونقل عمومی اقدامی مؤثر انجام نشده است، همچنین ۲۰ درصد مصرف سوخت ما به موتورسیکلت‌ها مربوط می‌شود، از طرفی لازم است صنعت خودروسازی اصلاح شود و قرار نیست ما در کشور به‌دلیل این چالش‌ها سرمایه‌سوزی کنیم، بلکه باید سرمایه کشور در حوزه تکمیل زنجیره ارزش به‌کار گرفته شود.

سالاری گفت: بخشی از بنزین کشور که می‌تواند در یک زنجیره بزرگ اشتغال‌زایی و شرکت‌های دانش‌بنیان به مصرف برسد، اکنون در حوزه سوخت به مصرف می‌رسد و عدد مصرف ۱۲۰ میلیون لیتر بنزین در روز، عددی بسیار غیرمنطقی است که متأسفانه این اعداد در حوزه سوخت‌های دیگر نیز  بالا است.

سالاری با اشاره به توجه دولت سیزدهم به حوزه دیپلماسی انرژی و فراسرزمینی گفت: در مجموعه پالایشگاه‌های کشور اقدام‌های مؤثری در بخش محیط زیست، جمع‌آوری گاز‌های مشعل، کیفی‌سازی فرآورده‌ها، طرح‌های دانش‌بنیان و بومی‌سازی دانش فنی واحد‌های تحت لیسانس انجام شده است و امروز افزون بر این موارد، به حوزه صدور خدمات فنی – مهندسی در صنایع پالایشی نیز ورود کرده‌ایم.

پایان پیام/

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا