گواهینامه استاندارد تأیید نوع و تطابق تولید موتورسیکلت چیست؟

برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

به گزارش موتورسیکلت نیوز، به نقل از شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران هر وسیله نقلیه برای تولید نیاز به اخذ مجوزهایی دارد که در ادامه با موارد مهمی از آن آشنا خواهید شد.

صدور گواهینامه استاندارد تایید نوع ( Type Approval )

تایید نوع رویه‌ای است که بر اساس آن مرجع تایید، گواهی می‌دهد نوعی از وسیله نقلیه، سیستم، قطعه یا مجموعه فنی مجزا، الزامات فنی و مقررات اجرایی مربوط به استاندارد ملی مرجع به شماره ۶۹۲۴ (۲۰۰۷/۴۶/EC) یا استانداردهای جداگانه مربوطه را برآورده می‌سازد.

هـدف از تائید نوع خودرو، حصول اطمینان از رعایت ویژگی‌های ایمنی، زیست محیطی و عملکردی در طراحی و ساخت آن است.

صدور گواهینامه استاندارد تطابق تولید (COP)

تطابق تولید، قابلیت تولید مداوم محصولات مطابق مشخصات، ویژگی‌های ایمنی و عملکردی و الزامات کیفی و علامت‌گذاری در تایید نوع است. تائید نوع و تطابق تولید با انجام آزمون‌ها، بررسی و تحلیل مدارک و گزارشات آزمون‌ها و همچنین بازرسی‌های ادواری از فرآیندهای خط تولید صورت می‌گیرد.

در حاضر کلیه خودروها، موتورسیکلت‌ها، ماشین‌آلات راه‌سازی و کشاورزی وارداتی و ساخت داخل به ترتیب جهت اخذ مجوز ثبت سفارش و تولید و شماره‌گذاری، نیازمند ارزیابی توسط بازرس شخص ثالث ذیصلاح و احراز آن برآورده ساختن الزامات مربوطه می‌باشند.

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به عنوان بزرگ ترین شرکت بازرسی ایران در کلیه حوزه‌های انجام تایید نوع و تطابق تولید خودرو، ماشین آلات کشاورزی و راه‌سازی و موتورسیکلت دارای تائید صلاحیت از مرکز ملی تائید صلاحیت ایران بوده و ازجمله فعال‌ترین شرکت‌های بازرسی است.

خدمت آن در خصوص انجام تایید نوع و تطابق تولید خودرو، ماشین آلات کشاورزی و راه‌سازی و موتورسیکلت می باشد و شامل تمامی ماشین‌آلات و خودروهای سبک و نیمه سنگین و سنگین و موتورسیکلت اعم از:

– وارداتی که به‌صورت CBU وارد می شوند
– تولید داخل که طراحی آن‌ها منشاء داخلی یا خارجی دارد
– تولید داخل که از قبل تولید می‌شده اند و در طراحی آن‌ها تغییراتی ایجاد شده که تاثیر مستقیم روی عملکرد و ایمنی آن‌ها دارد

مراجع الزامی جهت اخذ تایید نوع استاندارد ملی ایران به شماره ۶۹۲۴ در رابطه با خودروهای سبک و سنگین و تریل‌ها و استاندارد ملی ایران به شماره ۱۳۲۵۹ در رابطه با ماشین آلات کشاورزی و جنگل داری است و دستورالعمل صدور گواهینامه استاندارد تایید نوع و تطابق تولید خودروهای تولید داخل سازمان ملی استاندارد ایران است.

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا