به زودی انجمن صنفی کارفرمایی فروشندگان و فعالان صنعت موتورسیکلت ایران تاسیس می‌شود

به گزارش موتورسیکلت نیوز، محمدعلی نژادیان گفت: در شماره ۳ مجله صنعت موتورسیکلت که در بهار ۹۸ منتشر شد، گزارشی از اولین جلسه فروشندگان موتورسیکلت در خصوص تصمیم‌گیری درباره تاسیس انجمن به شرح ذیل ارائه شد. حال با توجه به پیگیری مجدد فروشندگان تصمیم داریم طی چند ماه آینده این انجمن را تاسیس کنیم. البته تعیین اسم انجمن و موارد دیگر مبتنی بر تصمیم فروشندگان در مرحله اول و تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مرحله نهایی است.

در مورخ ۱۳۹۸/۰۱/۲۴ جلسه‌اى با حضور تعدادى از نمایندگان محترم صنعت موتورسیکلت در تهران برگزار شد تا نسبت به تاسیس انجمن صنفى فروشندگان راى‌گیرى شود. حال در ادامه نشریه صنعت موتورسیکلت به تعدادی از سوالات که توسط همکاران مطرح شده، پاسخ می‌دهد:

چه تعداد انجمن و اتحادیه در صنف و صنعت موتورسیکلت مستقر در تهران وجود دارد؟

 1. انجمن صنعت موتورسیکلت ایران (متعلق به تولیدکنندگان موتورسیکلت)- رئیس هیات مدیره: آقای جلیل مجاهد
 2. سندیکای تولیدکنندگان مجموعه و قطعات موتورسیکلت و دوچرخه ایران- رئیس سندیکا: آقای ماشاءاله قاسمی‌نژاد[۱]
 3. اتحادیه فروشندگان موتورسیکلت و دوچرخه (وارد کننده)- رئیس اتحادیه: آقای محمد خادم منصوری
 4. اتحادیه تولیدکنندگان قطعات و تعمیرکاران دوچرخه و موتورسیکلت- رئیس اتحادیه: آقای مصطفی صفرخانی[۲]

اعضاى حاضر در جلسه چه کسانی بودند؟

آقایان احمد خانزاده، على بهروززاده، ایرج حیدرى،  ایرج باستانى، حسین جدیدیان محمدى، محمدرضا کرملو، على کاشى، محمد رمضانى، رضا مقدمى، علیرضا غلامى، على اشرافیان، بهنام شهریارى، فریدون شهریارى، کاظم کریمى، رضا کریمى، رضا علیزاده و محمدعلى نژادیان.

چرا تصمیم به تاسیس انجمن صنفی برای فروشندگان موتورسیکلت گرفته شد؟!

طی تماس تلفنی که در اواخر سال ۱۳۹۷ آقای «حسین جدیدیان» و اوایل فروردین امسال آقای «علی کاشی» با «محمدعلی نژادیان» داشتند، بحث تاسیس انجمن صنفی فروشندگان را با ایشان مطرح می‌کنند و آقای علی کاشی می‌گوید: «طبق صحبتی که با دیگر همکاران داشته‌ایم، به این نتیجه رسیده‌ایم که یک انجمن تاسیس کنیم تا مشکلات و موانع صنفی فروشندگان را در سازمان‌ها بتوانیم بهتر پیگیری نماییم» و در نهایت از نژادیان می‌خواهد که با توجه به بی‌طرفی ایشان، تاسیس این انجمن را به‌عهده بگیرد. سپس آقایان جدیدیان و کاشی برای تشکیل جلسه، از دیگر نمایندگان دعوت کردند و در نهایت در تاریخ مذکور در محل دفتر آقای «احمد خانزاده» در خیابان هلال احمر تهران جلسه برگزار شد.

آیا نمایندگان به تاسیس انجمن صنفی فروشندگان رای مثبت دادند؟

بله، در ابتدای این جلسه، محمدعلی نژادیان به شرح اهمیت و نیاز انجمن‌های صنفی و تفاوت آن با فعالیت اتحادیه‌ها پرداخت و بعد از توضیحات وی، حاضران نظرهای خود را بیان کردند که یکی از موارد، بحث تامین هزینه‌های مالی انجمن بود و همچنین موضوع دیگری که توسط یکی از حاضران مطرح شد، این بود که چرا آقای «محمد خادم منصوری»، رئیس اتحادیه فروشندگان موتورسیکلت و دوچرخه تهران را دعوت نکرده‌اید که نژادیان بیان داشت: اولا بنده مسئول هماهنگی نبوده‌ام و ثانیا همان اول خدمت آقایان جدیدی و کاشی عرض کردم که نظر بنده بر این است که ابتدا صحبت‌هاى نمایندگان را بشنویم و ببینیم چند نفر موافق و چند نفر مخالف هستند و اگر راى‌گیرى مثبت بود، در نهایت با آقایان جلیل مجاهد و محمد خادم منصوری نیز یک جلسه بگذاریم و تصمیم‌گیری نهایى را اتخاذ نماییم!

در مجموع رای‌گیری صورت پذیرفت که ۱۶ نفر از حاضران در جلسه به تاسیس انجمن رای موافق دادند و صورتجلسه را امضاء کردند. البته به غیر از آقای «علیرضا غلامی» که تقریبا می‌توان گفت نظر ایشان ممتنع بود. زیرا پاسخ دقیقی را بیان نکرد و وقتی از وی سوال شد که چرا علامت موافق و مخالف را مشخص نکرده‌اید و آیا مخالف هستید؟ ایشان فرمودند: مخالف نیستند ولی (با تشکیل یک کمیته در داخل اتحادیه) موافق هستند.

نتیجه تاسیس انجمن به کجا رسید؟

محمدعلی نژادیان: بنده همیشه از هر موضوعى که باعث پیشرفت این صنف و صنعت بشود، استقبال کرده و تا انجا که در توان اینجانب بوده است یا ایده داده‌ام و یا از دیگران حمایت کرده و خواهم کرد و در برابر بی‌عدالتى هر شخص یا هر گروهى ایستاده و خواهم ایستاد! قابل ذکر است که در خصوص انجمن صنفى فروشندگان چند سال پیش این پیشنهاد را در گروه تلگرامى «بهترین‌هاى موتورسیکلت» مطرح کردم و زمانی که نمایندگان محترم به این نتیجه رسیدند که این کار را انجام بدهند، در حد خود تحقیقات و راهنمایى‌هاى لازم را ارائه کردم!

 از طرفى هر چند که بسیاری از نمایندگان در سراسر ایران نسبت به تاسیس این انجمن نظر مساعد داشتند ولی با توجه به مردد شدن برخی نمایندگان به‌خاطر فشارهاى اعمال شده عده‌ای از همکاران برای عدم شکل‌گیری این انجمن و با توجه به مشغله کاری و کمبود وقت اینجانب که فرصت پرداختن به مسائل حاشیه‌ای را ندارم، درنتیجه این موضوع را به خود نمایندگان محترم واگذار کردم تا هر آنچه که فکر مى‌کنند براى حال و آینده آن‌ها بهتر است، انجام دهند. البته توضیحات تکمیلی برای تاسیس انجمن را نیز ارائه کردم تا هر فرد یا گروهى که قصد دارد و فکر مى‌کند به صلاح صنف است، این کار را انجام دهد. از جمله:

 • برای تاسیس این انجمن اگر ٣ نفر از فروشندگان موتورسیکلت که چه مغازه داشته باشند و یا شرکتى که موضوع اساسنامه آن خرید و فروش موتورسیکلت باشد، مى‌توانند به‌عنوان «هیات موسس» به (وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در خیابان آزادى مراجعه کنند و درخواست تاسیس انجمن را بدهند و اگر با تاسیس سراسرى موافقت نکنند، همکاران در هر استان یا شهرستان همانند اتحادیه‌ها، به‌طور مستقل می‌توانند از طریق سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعى استان، یک انجمن تاسیس کنند، یعنى مى‌توان در کل استان‌ها نیز انجمن تاسیس کرد و پیگیر مطالبات صنفى شد! (قابل ذکر است که هیات موسس تا تعیین هیات مدیره برقرار است و بعد از تشکیل هیات مدیره دیگر ماهیتى ندارد)!

مخالفان تاسیس انجمن چه کسانی بودند؟

محمدعلی نژادیان: زمانی که ما در جلسه بودیم طی تماسی که از اتحادیه فروشندگان موتورسیکلت و دوچرخه تهران با آقای حسین جدیدیان برقرار شد، ایشان فرمودند که آقای محمد خادم منصوری همه نمایندگان را فردا برای کمک به سیل زده‌ها دعوت کردند و طبق بیان نمایندگان در جلسه مذکور، آقای منصوری ابراز ناراحتی خود را از تاسیس این انجمن بیان می‌کند. البته عده‌ای از همکاران نیز عنوان کردند که  تعدادی از شرکت‌ها نیز پشت پرده مخالف این کار بودند و بیان داشتند که یکی از دلیل مخالفت آن‌ها این است که این انجمن باعث «اتحاد نمایندگان» خواهد شد. (البته اگر انصاف را بخواهیم در نظر بگیریم آقای منصوری در چند سال گذشته در اتحادیه فراتر از مسئولیت خود نیز قدم برداشته و هر جا اگر مشکلی پیش آمده برای برطرف کردن آن پیش قدم بوده است ولی با توجه به مشکلات روزافزون برای فروشندگان موتورسیکلت، نمایندگان به این نتیجه رسیدند که با توجه به مشغله اتحادیه، این انجمن نیز تاسیس شود. قابل ذکر است که بر خلاف اتحادیه که مسئول صدور پروانه کسب و تمدید آن است، انجمن صنفی فروشندگان هیچ مجوزی صادر نمی‌کند).

به هر حال انقدر حرف و حدیث پیش امد و انقدر حرف نادرست بیان شد که فضای صنف چند روزی متشنج بود! در نهایت به‌خاطر اتمام به حرف و حدیث‌هاى پیش آمده، بنده در این خصوص با جناب « آقای جلیل مجاهد» گفتگویى داشتم که ایشان به صراحت فرمودند: «از جانب بنده هیچ موضع‌گیرى نشده، چون این کار مربوط به فروشندگان است»!

نژادیان در ادامه گفت: هر چه تعداد بازوهای اجرایی و قانونی برای هر صنفی اضافه شود، آن صنف بهتر می‌تواند از خود دفاع کند. به هر حال همیشه در برابر تغییرات، مقاومت هست و این موضوع طبیعى است و نباید دلسرد شد. همچنین نکته دیگر این است که امسال توسط مقام معظم رهبرى سال (رونق تولید) نام‌گذارى شد و این عنوان زمانى تحقق مى‌یابد که فروش رونق بگیرد و تا فروشى نباشد، تولیدى نخواهد بود! پس با توجه به این مهم و همچنین وضعیت اقتصادى کشور و تغییر فضاى کسب‌وکار در دنیا که به زودى در ایران نیز آن شرایط فراگیر خواهد شد، نیاز به تغییرات و انجام حرکت‌هاى جدید در سیستم فروش این صنف داریم.

در نهایت مجدد اعلام مى‌کنم که بنده همیشه مدافع مطالبات صنفى به حق خواهم بود و تا آنجا که فرصت کنم هر کمکى که بتوانم با کمال میل براى تعالى صنعت و صنف موتورسیکلت انجام خواهم داد و هیچ وقت از نامهربانى‌ها ناراحت نمى‌شوم، زیرا وظیفه اجتماعى خود مى‌دانم براى پیشرفت صنفى که ٢٠ سال از جوانى خود را در آن سپرى کرده‌ام، صادقانه تلاش کنم و قطعا از این موضوع همه ما منتفع خواهیم شد! همچنین در حال بررسى چند طرح و ایده جدید براى صنعت موتورسیکلت هستم که به امید ایزد منان به محض رسیدن به نتیجه نهایى، مطرح خواهم کرد!

انجمن صنفی فروشندگان چه کمک‌هایی می‌تواند به صنعت موتورسیکلت داشته باشد؟

با توجه به این که آخرین زنجیره تولید، فروش است و اگر زنجیره فروش تا زمان رسیدن به مصرف‌کننده نهایی نیز به درستی و به موقع صورت پذیرد، تولید نیز رونق می‌گیرد، در نتیجه این انجمن صنفی می‌توانست برای موارد ذیل مفید واقع شود. البته هیچ تداخلی با دیگر انجمن‌ها و اتحادیه‌های صنفی ندارد، زیرا هر کدام اهداف و وظایف خود را دارند:

 1. تحقق شعار سال ١٣٩٨ (رونق تولید) و اهمیت فرایند فروش براى این مهم
 2. شرایط خاص اقتصادى کشور
 3. تغییر سبک فضاى کسب‌وکار در دنیاى امروزى
 4. ارتقاى سطح علمى و فرهنگى صنعت موتورسیکلت
 5. کوشش در جهت استیفای حقوق صنفی و خواست‌های مشروع و قانونی فروشندگان موتورسیکلت
 6. جمع‌آوری اطلاعات، بررسی و تحقیق درباره مشکلات ، شناخت نیازها و اولویت‌ها
 7.  برنامه‌ریزی برای تامین نیازها ، توسعه و گسترش فعالیت‌ها
 8. ارائه نظر مشورتی و حقوقی درخصوص تهیه لوایح و طرح‌های مربوط به قوانین کار و تامین اجتماعی و مسائل رفاهی و حقوق قانونی کارفرمایان به مراجع ذیربط

قابل ذکر است که  انجمن صنفی بازوی مشورتی، آموزشی و پایش دارد و مجوزى صادر نمى‌کند!

انجمن صنفی یک تشکل مدنی صنفی است. انجمن‌های صنفی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوز می‌گیرند و به استناد ماده ۱۳۱ قانون کار فعالیت می‌کنند. این انجمن‌ها در مقام مشاوره و کمک به هم‌صنفان خود تشکیل می‌شوند، به رصد بازار می‌پردازند و پیشنهادهای خود را تدوین و تنظیم کرده و برای مراجع دارای صلاحیت می‌فرستند. انجمن‌های صنفی محلی برای صدور مجوز و نظارت نیست ولی به رصد بازار و  فعالیت‌های آموزشی می‌پردازند و داشتن انجمن صنفی موجب رشد و پیشرفت صنوف است و در واقع انجمن حقى است که دولت براى اصناف قرار داده است، حتى علاوه بر (انجمن صنفى کارفرمایى) وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (انجمن صنفى کارگرى) را مجوز مى‌دهد. همچنین به‌طور کلی اهداف و وظایف انجمن‌های صنفی را وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشخص کرده است.


[۱] www.simpm.ir

[۲] جهت آگاهی بیشتر در خصوص ۲ اتحادیه مذکور، رجوع کنید به سایت اتاق اصناف کشور، ردیف ۵۴ و ۵۵:

http://www.otaghasnaftehran.ir/fa/1394/6422/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا