مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

می توان موتورسیکلت های کاربراتوری را با شرایط و تسهیلاتی به برقی تبدیل کرد

به گزارش موتورسيكلت نيوز، شینا انصاری مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: با توجه به شرایط فعلی کشور دسترسی به تکنولوژی ها در رفع آلودگی هوا محدود شده که البته می توان همین موضوع را به آلودگی های زیست محیطی دیگر  مثل آلودگی های آب و … هم تعمیم داد.  

‌ انصاری در ادامه با اشاره به اینکه منابع تولید کننده آلودگی هوا، منابع ثابت و متحرک هستند گفت: در مورد منابع ثابت، برای صنایع  فیلتراسیون و سیستم های پالایش و تصفیه آلاینده ها مطرح می شود که باید این فیلترها تعویض شوند و از کارایی مناسبی برخوردار باشند. اخیرا شرکت های دانش بنیان در این زمینه فعال شده اند و فیلترهای داخلی بمیزان محدودی تولید می شود بنابراین درخصوص صنایعی که بالقوه آلاینده هستند استفاده از سیستم های تصفیه و فیلتراسیون ضرورت دارد.  

‌ وی ادامه داد: از دیگر منابع ثابت که می توان به آن اشاره کرد سامانه های احتراقی و موتورخانه هاست.  در شهری مثل تهران که این همه بارگذاری جمعیت و مناطق مسکونی وجود دارد، به خصوص در شرایط اینورژن مهم است که این موتورخانه ها به درستی کار کنند راهبری، معاینه فنی و هوشمندسازی آنها حائز اهمیت هست.

‌مدیر کل محیط زیست شهرداری تهران با اشاره به سهم خودروها در آلودگی هوای تهران گفت: منابع متحرک در ایجاد آلودگی هوا در شهرهای بزرگ سهم بیشتری در مقایسه با منابع ثابت دارند. کاتالیست ها و فیلترهای دوده این منابع عمدتا وارداتی هستند، البته تلاش شده که شرکت های داخلی در این زمینه کار کنند. شرایط اقتصادی باعث شده که پژوهشگران و شرکت های دانش بنیان تقویت شوند و با توجه به نیازهای موجود مسائل را حل کنند.

انصاری ادامه داد: یکی از منابع دیگر آلودگی هوا، سوخت نامناسب است، مطابق اسناد بالادستی قانون هوای پاک و آئین نامه های اجرایی آن به خصوص آئین نامه ماده ۲ قانون هوای پاک، سوخت نفت گاز می بایست با استاندارد یورو ۴ ارائه شود. بی انصافی هست که اقدامات مثبت انجام شده در زمینه بهبود کیفیت سوخت را نادیده بگیریم زمانی در تهران گوگرد نفت گاز بسیار بالا بود اما الان روند بهبود را طی کرده است با این حال هنوز در برخی جایگاهها با استاندارد یورو ۴ که ۵۰ قسمت در میلیون هست فاصله دارد. در مورد بنزین وضع بهتر است؛ در بنزین توزیعی اوایل دهه ۹۰، میزان بنزن و آروماتیک‌ها خیلی بالا بود، ولی الان این میزان در داخل کلان شهرها در حد استاندارد یا تقریباً منطبق بر استاندارد است.

 وی تاکید کرد: طبق آیین نامه قرار بر این بوده که علاوه بر جایگاه های کلان شهرها در محورهای مواصلاتی که خودروهای سنگین سوخت را دریافت می کنند، سوخت نفت گاز یورو ۴ باشد که وقتی سوخت را می گیرد و وارد شهر می شود، باعث تشدید آلودگی نشود. این آیین نامه می بایست از پاییز پارسال اجرایی می شد. بعضی مناطق هم اجرایی شده و به حد استاندارد رسیده ولی هنوز بصورت کامل اجرا نشده است.

‌انصاری اعلام کرد: پایش برخط، و اطلاع رسانی مستمر کیفیت هوا موضوع بسیار مهمی است. ایستگاه هایی که هم اکنون در کشور فعال هستند چه در شهرداری ها و چه در محیط زیست، ایستگاه‌هایی است که الان در کشورهای توسعه یافته هم وجود دارد و از استاندارد EPA ویا  EU  را دارند. منتها این کفایت نمی کند چرا که ایستگاه ها به راهبری و کالیبراسیون هم نیاز دارند. بعد از یک سال و در بعضی از گازها بعد از ۶ ماه باید کالیبره شوند تا داده های موثق به ما بدهند. بنابراین راهبری و کالیبراسیون این ایستگاه ها و تأمین قطعات آنها یک مساله اساسی است.
 
‌وی با اشاره به تجربه مثبت در استفاده از توان متخصصین داخلی برای سامانه تجمیع ایستگاههای هوا گفت: یکی از مشکلات با توجه به تنوع مدل های ایستگاهها ایجاد سامانه یکپارچه پایش کیفی هوا بود که توسط یکی از شرکت های دانشگاهی در داخل انجام شد.

انصاری افزود: با توجه به شرایط اقتصادی و تحریم های ناعادلانه، ما باید سعی کنیم با استفاده از نیروهای نخبه، دانشگاهها و مراکز علمی و پژوهشی به سمت بومی سازی، استفاده از تکنولوژی های نو و روزآمد در داخل کشور برویم.

 مدیر کل محیط زیست شهرداری تهران در پاسخ به این که در هر یک از این موارد چه اندازه توان داخلی برای جایگزینی داریم گفت:‌ تفاهم نامه ای هفته گذشته بین شهرداری تهران و معاونت علمی و فناوری منعقد شد تا بتوان از استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در حوزه حمل و نقل شهری استفاده کرد. به عنوان یک مصداق در این تفاهمنامه می توان به توسعه موتورسیکلت های برقی با استفاده از  توان داخلی اشاره کرد.

‌حتی می توان موتورسیکلت های کاربراتوری را با شرایط و تسهیلاتی به برقی تبدیل کرد و زیرساخت های لازم را برای این موتورسیکلت ها مهیا کرد. خوشبختانه در این زمینه تفاهم نامه منعقد شده، کار شروع شده و توان آن وجود دارد. فراموش نکنیم که مسئول ۱۰ درصد از آلاینده ذرات زیر ۲.۵ میکرون در شهر تهران، موتورسیکلت ها هستند و اگر این کار انجام شود، می تواند تأثیر قابل توجهی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد.

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا