تشریح اهم فعالیت‌های ساخت داخل وزارت صنعت، معدن و تجارت

برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

به گزارش موتورسیکلت نیوز، کیومرث فروتنی، در گفت و گو با خبرنگار شاتا با اشاره قانون حداکثر توان تولیدی و خدماتی کشور توضیح داد : وزارت صنعت، معدن و تجارت در انجام رسالت خود با استناد به وظایفی که طی قوانین مختلف به‌ویژه قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور برعهده دارد، از سال‌های قبل در جهت توسعه ساخت داخل و حمایت از تولید داخلی فعالیت‌هایی را انجام داده و گام‌های قابل قبولی را برداشته است.

او با اشاره به انتشار فهرست کالاهای تولید داخل بیان کرد: فهرست کالاهای تولید داخل را با کمک تشکل‌های تولیدی ذیربط گردآوری و در درگاه ویژه‌ای در پرتال وزارت به نشانی www.mimt.gov.ir/tavanmandi قرار داده‌ایم که این فهرست به روزرسانی می‌شود.

فروتنی همچنین از راه‌اندازی سامانه جدید و روز آمدی در این زمینه خبرداده است به‌طوری که علاوه بر فهرست کالاها و خدمات داخلی، نیازمندی‌های کشور نیز در این سامانه بارگذاری و زمینه به هم رسانی نیازها و توانمندی‌ها و در نتیجه حرکت سریع‌تر در جهت توسعه ساخت داخل فراهم می‌گردد.

او یادآور شد که پیش از این با استناد به قانون حداکثری توان تولیدی فهرست نیازهای خارجی دستگاه‌های دولتی، سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های دولتی را دریافت و جمع‌بندی کرده است و زمینه لازم برای داخلی‌سازی آن‌ها فراهم آمده است.

فروتنی افزود: در این جهت و با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی، برگزاری نمایشگاه‌های عرضه نیازمندی‌های بخش صنعت کشور، به‌منظور فراهم کردن شرایط بازدید مستقیم و نزدیک واحدهای توانمند، فناور و پژوهشگران عرصه تولید طراحی کرده و اجرا آن شروع شده است که از آن جمله می‌توان به برگزاری نخستین نمایشگاه بزرگ فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید که از 27 تا 30 تیرماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران اشاره کرد.

او با اشاره به برگزاری نمایشگاه دائمی نیازمندی‌های کارخانجات بزرگ کشور در محل همان کارخانه ها ادامه داد: برگزاری غرفه نیازمندی‌های هر رشته صنعت در کنار نمایشگاه تخصصی ذیربط در محل نمایشگاه‌های بین‌اللملی تهران که تا پایان سال به صورت پی در پی برگزار می‌گردد، برقرار خواهد شد.

مشاور معاون صنایع گفت: غرفه نیازمندی‌ها نیز در نمایشگاه‌های صنعتی در هر استان برگزار می‌شود.

فروتنی با اشاره به دیگر فعالیت‌های انجام گرفته در زمینه ساخت داخل و در وزارت صنعت به مدیریت واردات کالاهای مختلف اشاره کرد.

او گفت: با اطلاع یافتن از برخی خرید ها و ارجاع کار پروژه‌های دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی به خارج از کشور، با بررسی‌های لازم چنانچه سفارش مورد نظر امکان تامین از داخل کشور را داشته باشد با پی‌گیری و اقدام‌های لازم، فرایند خرید یا ارجاع کار سازمان مربوط تغییر داده شده و به سمت خرید داخل سوق داده می‌شود.

فروتنی به لغو برنامه خرید خارجی و عقد قراردارد با یک شرکت تولیدکننده بزرگ داخلی در زمینه لوله‌های مورد مصرف در صنعت نفت به‌عنوان نمونه در این باره اشاره کرد.

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا