پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز افتتاح شد

به پویش مردمی «موتورسیکلت من ساخت کجاست؟» ملحق شوید. برای اطلاع از دلیل این حرکت اینجا را کلیک کنید.

موتورسیکلت نیوز به شماره ثبت ۸۵۵۱۹ در جلسه مورخ 17 تیر 1398 هیات نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان نخستین پایگاه خبری صنعت موتورسیکلت در ایران مجوز دریافت کرد و از امروز 25 تیر 1398 فعالیت خود را رسما آغاز می‌کند. شایان ذکر است که گرایش این رسانه اختصاصی و زمینه آن حوزه علوم پایه و فنی و مهندسی- خودروسازی و تعمیرات خودرو است.

اهداف و چشم انداز موتورسیکلت نیوز
موتورسیکلت نیوز به‌طور کلی در راستای توسعه و گسترش مرزهای دانش و فن‌آوری، تحقق اهداف سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ ه.ش، پیشبرد اهدافی که در قانون اساسی بیان شده، تنویر افکار عمومی، بالا بردن سطح آگاهی، معلومات و دانش مردم و مخصوصا فعالان و کارشناسان صنعت موتورسیکلت و دیگر مواردی که در قانون مطبوعات نیز به آن اشاره شده است، پیش خواهد رفت و با نگاه ملی و فرا ملی مبادرت به انتشار مقاله، گفتگوها، یادداشت‌ها، اخبار، گزارش‌ها و دیگر رویدادهای مربوط به صنعت موتورسیکلت می‌نماید. در این راستا قصد داریم با ارائه دستاوردهای برجسته همکاران محقق، طوری طی‌طریق نماییم تا این پایگاه خبری به عنوان یک مرجعیت رسمی بدیع و به روز فعالیت نماید.
همچنین یکی از وظایف مهم ما به عنوان یک رسانه کمک موثر به پیشرفت و توسعه کشور است که این مهم از طریق اطلاع رسانی درست و به موقع صورت می‌پذیرد. از این رو سعی می‌کنیم برای رسیدن به اهداف این پایگاه خبری از حضور دانشگاهیان، اساتید فرهیخته و افراد با تجربه و اندیشمند که هر کدام از آن‌ها سرمایه‌های فکری و معنوی ایران عزیز هستند، بهره‌مند شویم.
در نهایت امیدوار هستیم با همراهی و همدلی همه دلسوزان و فعالان صنعت موتورسیکلت ایران، بتوانیم در جهت پیشرفت کشور و مخصوصا این صنعت، قدم های مثبت برداریم و بتوانیم رسالت خود را با نشر اطلاعات علمی و تخصصی درجهت جلوگیری از تخریب بیشتر و کمک به بالابردن کیفیت صنعت موتورسیکلت به انجام برسانیم.

از جمله اهداف این پایگاه خبری عبارتند از:
۱- انتشار و ترویج نظریه‌ها، پژوهش‌ها، دستاوردها، یافته‌های علمی و معرفی محصولات جدید صنعت موتورسیکلت ایران و جهان
۲- فراهم نمودن فضایی مناسب برای شنیده شدن صدای تولیدکنندگان، نمایندگان، مصرف‌کنندگان و مسئولان
۳- معرفی اندیشمندان و پژوهشگران ملی و بین‌المللی در حوزه صنعت موتورسیکلت و ایجاد ارتباط بین آن‌ها
۴- ارتباط صنعت و دانشگاه و به‌طور کلی ایجاد تعامل با مراکز علمی کشور
۵- گردآوری اطلاعات جدید و به روز برای کمک به ارتقای سطح کیفی و کمی توان علمی و فنی نیروهای متخصص در صنعت موتورسیکلت و دانشگاه‌ها
۶- برقراری شرایط مناسب برای توسعه آموخته‌ها، تبادل تجربیات، دانش و دستاوردهای علمی- پژوهشی بین اساتید، دانشجویان و متخصصان صنعت موتورسیکلت و همچنین اشاعه و گسترش دانش¬ مربوط به تولید موتورسیکلت و قطعات آن
۷- آگاه‌سازی دانشگاهیان و پژوهشگران از موضوعات مورد نیاز این صنعت و به‌طور کلی نیازسنجی صنعت و دانشگاه نسبت به یکدیگر
۸- کمک به نزدیک شدن بین پژوهش‌های علمی و نیازهای جامعه و همچنین کاربردی نمودن مباحث نظری و پژوهش‌های به‌ عمل آمده در حوزه صنعت موتورسیکلت
۹- انعکاس طرح‌ها و پژوهش‌های (کاربردی، بنیادی و توسعه‌ای(برای تقویت پایه‌های علمی کشور
۱۰- ارتقای سطح کیفی آموزش و پژوهش، ارتقاء مستمر دانش فنی و کیفیت تولیدات و خدمات و فراهم ساختن فضای نوآوری و خلاقیت در صنعت موتورسیکلت
۱۱- اطلاع رسانی تخصصی و معرفی توانمندی‌ها‌ی علمی- فنی و دستاوردهای نوین ملّی
۱۲- فراهم کردن فضای تحقیق و پژوهش در حوزه علوم مربوط به صنعت موتورسیکلت که این خود فرصتی را برای پایگاه خبری حاضر ایجاد خواهد کرد تا با مشارکت محققان و اندیشمندان ضمن ارتقاء کیفی‌، به تعالی دانش در جامعه بپردازد و بدینوسیله در رویکرد کمال انسانی نقش موثری را ایفا نماید و در نهایت به اندازه توان خود باعث تامین نیاز تحقیقاتی کشور شده و باعث تولید ایده‌های نو در صنعت موتورسیکلت شود
۱۳- این پایگاه خبری در صدد آن است که با انتشار مقاله‌هایی که از پژوهش‌های انجام شده توسط محققان عزیز کشورمان با استفاده از جدیدترین اطلاعات علمی دنیا در زمینه صنعت موتورسیکلت صورت پذیرفته، قدم‌های موثری در جهت رفع «معضلات محیط زیستی» نیز بردارد.
۱۴- فرآهم آوردن زمینه تبادل و تضارب آرا در مسائل مربوط به صنعت موتورسیکلت و تبیین و پیگیری مشکلات صنفی (عوامل درونی و بیرونی) و تلاش در ارائه راه حل برای آن‌ها
۱۵- معرفی ظرفیت‌های سخت افزاری و نرم افزاری موجود در صنعت موتورسیکلت
۱۶- ایجاد و تکمیل مستمر یک بانک اطلاعاتی دقیق از شرکت‌ها، متخصصان، نمایندگان فروش موتورسیکلت و اطلاعات فنی موتورسیکلت‌ها
۱۷- کمک به مدیران اجرایی و مسئولان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌ها برای تصمیم‌گیری بهتر درباره صنعت موتورسیکلت
۱۸- ارائه اخبار مهم و اطلاع رسانی از وضعیت صنعت موتورسیکلت
۱۹- نقد و بررسی نظریه‌های جدید و قدیم در زمینه‌های تخصصی صنعت موتورسیکلت
۲۰- انتشار انتقادها و پیشنهادهای شرکت‌های تولیدکننده موتورسیکلت و قطعات آن در خصوص مسائل مربوط به صنعت موتورسیکلت و نحوه تصمیم‌گیری‌های مسئولان برای این صنعت
۲۱- تحلیل محیطی و بررسی فرصت‌ها، تهدیدها، نقاط ضعف و نقاط قوت صنعت موتورسیکلت ایران و قوانین و بخشنامه‌های سازمان‌ها
۲۲- فرهنگ‌سازی در خصوص استفاده از محصولات تولید داخلی
۲۳- ترویج اخلاق والای حرفه‌ای و تبیین اصول قانونی و حقوقی که دانستن آن برای فعالان صنعت موتورسیکلت ایران مهم است. از جمله بررسی اسناد بالادستی و سیاست‌های کلی نظام در خصوص صنعت ایران
۲۴- در این پایگاه خبری سعی خواهیم کرد تا با فراهم کردن محیط فکری و ارتباط موثر بین پژوهشگران ملّی و بین‌المللی به‌منظور به بحث گذاشتن آخرین یافته‌های خود در جهت کمک به گسترش اطلاعات و پژوهش‌های علمی و نشر نتایج تحقیقات تازه و ارزشمند در زمینه‌های مختلف صنعت موتورسیکلت تحول علمی و فرهنگی بزرگی را در این صنعت رقم بزنیم. ازاین‌رو، امید است که این رسانه بتواند وضعیت این صنعت را بهبود بخشیده و راه‌حل‌هایی برای مسائل نظری و عملی پیش روی این صنعت جهت قانون‌گذاران، سیاست‌گذاران، پژوهشگران و اساتید گرانقدر ارائه نماید.

چشم انداز:
در نظر است که تا سال ۱۴۰۰ ه.ش پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز با قابیلت مرجعیت در مجامع علمی و صنعتی درحوزه مسائل مرتبط با حوزه صنعت موتورسیکلت جایگاه خود را تثبیت نماید و همچنین یکی از رسانه‌های قابل اتکا و اعتماد در ایران با اعتبار علمی و تخصصی بالا قرار گیرد. امید است این موضوع سبب گسترش حوزه نفوذ تولیدات خبری و علمی آن در میان طیف وسیع مخاطبان جهانی صنعت موتورسیکلت شود.
واضح است که چنین پایگاه خبری، بدون همت و مشارکت فعال متخصصان و صاحب‌نظران صنعت موتورسیکلت، جامعه علمی کشور و همکاری سازمان‌ها و نهادهای حکومتی امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین بدینوسیله از اساتید گرانقدر، محققان ارجمند و متخصصان صنعت موتورسیکلت دعوت می‌شود با ارسال اخبار و مقالات ارزشمند خود به‌منظور نیل به این اهداف، موتورسیکلت نیوز را یاری کنند تا بتوانیم با کمک یکدیگر این صنعت را به خودکفایی برسانیم. همچنین با افتخار پذیرای پیشنهادها و انتقادهای سازنده کارشناسان این عرصه هستیم، زیرا این رسانه متعلق به همه فعالان و دوست‌داران صنعت موتورسیکلت است.
در نهایت از خداوند قادر که قدرت اندیشه و اندیشیدن را به ما ارزانی داشته است، می‌خواهیم که در این راه نیز ما را یاری نماید تا بتوانیم وظایف اجتماعی خود را نیز به درستی انجام دهیم.

خط مشی موتورسیکلت نیوز
با یاری از خداوند سبحان و اعتقاد به این که عالم محضر خداست و همواره ناظر بر اعمال انسان است و همچنین با اعتقاد به اصول اخلاق اسلامی، رعایت قانون مطبوعات و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با اعلام این که موتورسیکلت نیوز به هیچ ارگان، سازمان، تشکیلات و حتی حزبی وابستگی ندارد و کاملا به‌صورت مستقل فعالیت می‌کند، بدینوسیله این پایگاه خبری خط مشی خود را با توجه به اهداف اصلی از تاسیس، به شرح ذیل ایفاد می‌کند.

اصول و اخلاق حرفه‌ای:
۱- صحت: صحت اخبار به معنای روایت واقعی و دقیق از رویدادها، مورد تاکید جدی موتورسیکلت نیوز و هیات تحریریه این پایگاه خبری است. در همین راستا اخبار موتورسیکلت نیوز تنها پس از اطمینان کامل از صحت آن برمبنای منابع موثق و یا اسناد معتبر خبری منتشر می‌شود.
۲- دقت: رعایت اصول حرفه‌ای خبرنویسی از جمله انعکاس و نگارش صحیح خبر بر مبنای روش‌های حرفه‌ای و علمی، ذکر دقیق جزئیات موجود در خبر، روشنی و وضوح متن خبر و رعایت آیین نگارش صحیح زبان فارسی، مجموعا تعریف «دقت» در نگاه تحریریه موتورسیکلت نیوز است.
۳- سرعت: ارسال خبر در سریع‌ترین زمان ممکن پس از رعایت صحت و دقت یکی از اصول خبری حاکم بر تحریریه موتورسیکلت نیوز است.
۴- عدم انتشار منبع خبر: درصورتیکه موتورسیکلت نیوز تشخیص دهد خبری حاوی ارزشهای خبری قابل اعتماد است، اما منبع خبر می‌خواهد نامش محفوظ بماند، می‌تواند پس از اطمینان از صحت و ثبت و ضبط مستندات، خبر را بدون ذکر نام منبع منتشر کند، بدیهی است در این صورت نام منبع خبر در این پایگاه خبری محفوظ است و تنها با حکم مراجع رسمی قضایی قابل انتشار خواهد بود.
۵- افکار عمومی: این پایگاه خبری توجه و پاسخگویی به مطالبات و موضوعات مورد علاقه مردم را در چارچوب قانون در سرلوحه کار خود قرار می‌دهد.
۶- نوآوری‌های خبری: تحریریه موتورسیکلت نیوز جریان‌سازی‌های مثبت را از طریق روش‌های نوین از اصول حرفه‌ای خود می‌داند.
۷- توجه ویژه به اخبار علمی و دانشگاهی: تحریریه موتورسیکلت نیوز توجه خاصی به اخبار علمی و دانشگاهی به ویژه در موارد مربوط به پیشرفت‌های علمی و دانشگاهی کشور دارد. 
۸- اصل حقیقت جویی: تلاش در راستای پی‌جویی حقیقت و وفاداری به آن و دوری از هرگونه پنهان‌سازی حقیقت و ارائه اخبار، تحلیل‌ها و بررسی‌ها در چارچوب اخلاق
۹- اصل رعایت حقوق: التزام به رعایت کامل حقوق پژوهشگران و پژوهیدگان ( انسان، حیوان و نبات) و سایر صاحبان حق
۱۰- اصل مالکیت مادی و معنوی: تعهد به رعایت کامل حقوق مادی و معنوی مطالب مندرج در این پایگاه خبری
۱۱- اصل منافع ملی: تعهد به رعایت مصالح ملی و در نظر داشتن پیشبرد و توسعه کشور در کلیه مراحل فعالیت پایگاه خبری و نداشتن گرایش به هیچ کدام از جناح های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و البته حفظ ارتباط و تعامل با جریان‌های سیاسی رسمی در کشور
۱۲- اصل رعایت انصاف، امانت و قضاوت منصفانه: تعهد به اجتناب از هرگونه جانب¬داری شخصی و گروهی و رعایت حد اعتدال و میانه‌روی در مورد افراد ، تصمیم‌گیری و داوری مقالات و یادداشت‌ها بدون توجه به نژاد، جنسیت، باورهای مذهبی، قومی، سیاسی و… نویسندگان و صرفا بر اساس ارزش علمی، تخصصی و درجه اهمیت مطالب انجام می‌شود. 
۱۳- مسئولیت‌پذیری: شایان ذکر است در صورت اشتباه سهوی در ارائه اخبار، این پایگاه خبری خود را موظف می داند بلافاصله توضیحات، تکذیبیه‌ها و اصلاحیه‌های لازم را منتشر کند.
۱۴- نقدپذیری: موتورسیکلت نیوز برای پیشرفت و رسیدن به اهداف خود، نیازمند رهنمودها و یاری صاحب‌نظران این عرصه است. از‌این‌رو، هرگونه انتقاد و پیشنهادی را ارج نهاده و استقبال می‌کنیم و پیشاپیش قدردان همه فرهیختگان ارجمند هستیم که با فکر و قلم توانای خود دعوت ما اجابت کرده‌اند.
۱۵- اصل رازداری: تعهد به صیانت از اسرار و اطلاعات محرمانه افراد، شرکت‌ها، سازمان¬ها و نهادهای مرتبط با تحقیق
۱۶- اصل احترام: تعهد به رعایت حریم¬ها و حرمت¬ها در انجام تحقیقات، اخبار، گزارشات و مطالب پایگاه خبری و رعایت جانب نقد و خودداری از هرگونه حرمت شکنی و رعایت کرامت انسانی پرسنل، مخاطبان و ارباب رجوع و تعامل با همکاران فعال در مطبوعات کشور و صنعت موتورسیکلت ایران
۱۷- اصل ترویج: تعهد به رواج دانش و اشاعه نتایج تحقیقات پژوهشگران و انتقال آن از طریق موتورسیکلت نیوز به غیر از مواردی که منع قانونی دارد.
۱۸- اصل برائت: التزام به برائت¬جویی از هرگونه رفتار غیرحرفه¬ای و اعلام موضع نسبت به کسانی که حوزه خبر و فعالیت پایگاه خبری را به شائبه‌های غیر علمی و غیراخلاقی می‌آلایند.

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا