مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

حبیب‌اله محمودان: ضرورت تحول نظام آموزش صنعتی و جذب نیروهای متخصص در صنعت موتورسیکلت

محمودان: در حال حاضر یکی از چالش های بسیار مهم در کارخانجات که در آینده نیز حادتر خواهد شد، نبود نیروهای متخصص در تمامی زمینه های صنعتی است و متاسفانه واحدهای فنی و مهندسی حرفی برای گفتن در این زمینه ندارند و از طرفی از آموزش در این واحدها استقبال نمی شود که دلیل آن تا حدودی به پراکندگی صنایع در ایران مربوط می شود.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از خبرخودرو، حبیب اله محمودان نایب رییس هیأت مدیره سندیکا قطعه سازان موتورسیکلت کشور ضمن اشاره به رشد بی سلبقه صنعتی کشور در سال گذشته بر تحول نظام آموزش صنعتی کشور تاکید کرد و گفت: تاسیس و راه اندازی واحدهای مستقر برای تربیت نیروی کار متخصص و کارآزموده و استقرار ماشین آلات صنعتی در شهرک های صنعتی می تواند تا حد زیادی به تسهیل آموزش صنعتی و پیشرفت صنایع کشور از جمله صنعت موتورسیکلت کمک کند.

حبیب الله محمودان با اعلام اینکه طبق آمارهای رسمی رشد صنعتی کشور در سال گذشته 11،4 درصد بوده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه این میزان رشد در تاریخ صنعت ایران بی سابقه است حضور نیروهای متخصص و کارآزموده در واحدهای صنعتی از جمله صنعت موتور سیکلت یک ضرورت به شمار می رود.

نایب رییس هیأت مدیره سندیکا قطعه سازان موتورسیکلت عنوان کرد: اگر تولید را به سه گروه تولید صنعتی، نیمه صنعتی و غیرصنعتی طبقه بندی کنیم قطعا تولید صنعتی نیازمند نیرو کارآزموده و توانمند است. علاوه بر این واحدهای صنعتی برای افزایش ظرفیت و گسترش تولیدات خود به نیروهایی با دانش و تکنولوژی روز نیاز دارند اما در حال حاضر کارخانجات صنعتی در ایران با کمبود نیروی کار متخصص دست و پنجه نرم می کنند.

محمودان با ابراز تاسف از نبود متولی برای آموزش و تامین نیروی کار متخصص در صنایع کشور تصریح کرد: متاسفانه این مساله تا جایی پیش رفته است که نیروهای متخصص به فعالیت در واحدهای صنعتی که بیش از 10 کیلومتر از شهر فاصله دارند تمایلی ندارند این در حالی است که شهرک های صنعتی حداقل در 30 کیلومتری هر شهر قرار دارند.

وی در ادامه بر بازنگری و بازتعریف نظام آموزش نیروی انسانی در واحدهای صنعتی بر اساس نیازهای فعلی کشور تاکید کرد و گفت: تاسیس و راه اندازی واحدهای مستقر برای تربیت نیروی کار متخصص و کارآزموده و استقرار ماشین آلات صنعتی در شهرک های صنعتی می تواند تا حد زیادی به تسهیل آموزش در زمینه های صنعتی و پیشرفت صنایع کشور از جمله صنعت موتورسیکلت کمک کند.

نایب رییس هیأت مدیره سندیکا قطعه سازان موتورسیکلت در خصوص ضرورت به روز رسانی تجهیزات و تزریق ماشین آلات پیشرفته به صنعت موتورسیکلت کشور اظهار داشت: کشورهایی که به سوی صنعتی شدن حرکت کرده اند در مراحل اولیه بر تکنولوژی تولید تمرکز کرده اند و نیازی به انبوه سازی ندارند. به عنوان مثال قطعات با تیراژ پایین را می توان با روش های متداول تولید کرد اما با ورود به مرحله انبوه سازی نیازمند ماشین آلات CNC و نیروی کار متخصص خواهیم بود.

محمودان اضافه کرد: در مرحله انبوه سازی زمانی وجود نیروی کار متخصص اهمیت بیشتری پیدا می کند که با خرابی ماشین آلات CNC مواجه می شویم به ویژه اینکه ماشین آلات صنعتی در ایران اغلب دست دوم و از کشورهایی مانند ژاپن، آلمان،چین، روسیه و… خریداری می شود که کار با آنها نیازمند دنیایی تخصص است. ضمن اینکه تعمیر و نگه داری ماشین آلات باید اقتصادی نیز باشد.

وی یادآور شد: در حال حاضر کارخانجات به دلیل نبود نیروی کار متخصص از خرید ماشین آلات نیز صرف نظر می کنند در صورتی که با ایجاد واحدهای آموزشی مستقر در شهرک های صنعتی و تزریق مستمر نیروی کار متخصص به واحدهای صنعتی، کارخانجات نیز از خرید ماشین آلات پیشرفته استقبال خواهند کرد. بنابراین یکی از الزامات صنعتی شدن توجه به تمام جوانب است.

نایب رییس هیأت مدیره سندیکا قطعه سازان موتورسیکلت با اشاره به اینکه به طور متوسط حدود 100 هزار دستگاه ماشین آلات CNC در کشور وجود دارد، افزود: این رقم در کشور غیرصنعتی افغانستان 100 دستگاه و در کشور صنعتی مانند آلمان به حدود 20 میلیون دستگاه می رسد و این یکی از تفاوت های کشورهای صنعتی و غیرصنعتی است. بنابراین یکی از الزامات صنعتی شدن در کشور ما تطبیق واحدهای فنی و مهندسی با نیازهای صنعتی کشور است و با توجه به اینکه آمارهای رسمی سال گذشته حکایت از شتاب رشد صنعتی در کشور و ورود ایران به مرحله صنعتی شدن دارد تزریق نیروهای متخصص به صنایع کشور از جمله صنعت موتورسیکلت بسیار مهم و ضروری به نظر می رسد.

محمودان در پایان بر تحول در نظام آموزش صنعتی کشور تاکید و خاطرنشان کرد: با توجه به ورود ایران به مرحله صنعتی شدن و از طرفی نبود نیروی کار متخصص در صنایع کشور عدم توجه مسئولین به این موضوع می تواند پیشرفت صنعتی کشور را در تمامی زمینه ها متوقف کند.

انتهای پیام/

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
منبع
خبر خودرو
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا