مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

دکتر جواد مرزبان‌راد: باید اسقاط موتورهای فرسوده تسریع یابد

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: پرداخت هزینه اسقاط خودرو به صندوق محیط زیست در کوتاه مدت فاقد اشکال است اما در صنعت موتورسیکلت می‌بایست اسقاط موتورهای فرسوده تسریع یابد.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از خبر خودرو، جواد مرزبان راد در خصوص طرح وزارت صمت و خودروسازان مبنی بر واریز هزینه اسقاط به صندوق محیط زیست به عنوان جایگزینی گواهی اسقاط و همچنین پیشنهادات مکرر تولیدکنندگان موتورسیکلت نسبت به اجرای این شیوه به دلیل کمبود گواهی اسقاط خودرو و افزایش قیمت آن ضمن انتقاد از معادلسازی گواهی اسقاط موتورسیکلت با خودرو در این صنعت اظهار داشت: بسیاری از موتورسیکلت‌های در حال تردد کاربراتوری و با آلایندگی بالا هستند اما به نظر می‌رسد صرفا پرداخت هزینه حتی اگر مبلغ بالایی باشد، اقدام درستی نباشد. بهترین راهکار این است که این موتورسیکلت‌ها به دلیل آلایندگی و آلودگی صوتی بالا به تدریج از چرخه حرکت خارج شوند نه اینکه با پرداخت هزینه اندک مجددا وارد چرخه مصرف شوند. ضمن اینکه ساخت موتورسیکلت در داخل نسبت به خودرو با سهولت بیشتری همراه است و نسبت به تقاضا تیراژ تولید نیز مناسب است.

وی افزود: اما این قضییه در خصوص خودرو متفاوت است به دلیل اینکه هنوز امکان جایگزینی خودروی مناسب به دلیل قیمت بالا و تیراژ پایین تولید فراهم نیست. بنابراین این قانون ممکن است در حوزه خودرو در کوتاه‌مدت فاقد اشکال باشد و پلیس نیز با ادامه تردد و یا پرداخت جریمه از سوی دارندگان خودروهای فرسوده نسبت به تردد آنها ممانعتی به عمل نمی‌آورد. اما برای موتورسیکلت می‌بایست هر چه زودتر نسبت به از رده خارج سازی آنها اقدام کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران در خصوص راهکارهای رهایی از انباشت خودروهای فرسوده در سطح کشور و خلاء‌های قانونی موجود اظهار داشت: به منظور اسقاط خودروهای فرسوده، قوانین می‌بایست به نحوی تنظیم شود که دارندگان این خودروها به شکل خودبخودی به سمت اسقاط حرکت نمایند. به عنوان مثال در قوانین بیمه، هزینه پرداختی بابت بیمه بدنه و شخص ثالث برای خودروهای کاربراتوری قدیمی با آلایندگی بیشتر در مقایسه با انژکتوری‌ها می‌بایست افزایش داشته باشد. همین ترتیب در قوانین مالیات و عوارض سالانه شهرداری قابل اعمال خواهد بود.

مرزبان راد همچنین به نقش پلیس در ارتباط با تردد خودروهای فرسوده اشاره و خاطرنشان کرد: تعیین ضوابط محدودکننده از سوی پلیس با هدف رفع عوامل آلایندگی خودروی فرسوده و هزینه‌های ناشی از فرسودگی به طور غیرمستقیم موجب تشویق به از رده خارج‌ سازی خودروهای فرسوده می‌شود.


بیشتر بخوانید:

پایان پیام/

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
منبع
خبر خودرو
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا