مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

نحوه خرید ارزان‌ترین بیمه موتورسیکلت + مقایسه و استعلام آنلاین ۱۴۰۱

وسایل نقلیه در هر مکانی که باشند به علت ترددی که در شهر دارند در معرض خطر هستند. موتورسیکلت یکی از وسایل نقلیه زمینی پر خطر است. برای جبران خسارت‌های به وجود آمده در حادثه رانندگی با موتور باید پشتوانه مالی داشت. بیمه موتور می‌تواند در وقوع این حوادث به عنوان یک حمایتگر اقدام کند و خسارت‌های وارد شده به شخص ثالث یا بدنه موتور را جبران کند.

 به گزارش موتورسیکلت نیوز، به‌طور کلی دو نوع بیمه موتور داریم که بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث نام دارند و در این بین بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه اجباری است که مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است. در این مطلب سعی داریم درباره مزیت‌ها و خرید بیمه نامه‌های موتور توضیحاتی ارائه کنیم با ما همراه باشید.

انواع بیمه موتورسیکلت

همانطور که اشاره شد موتورسیکلت  هم دو نوع بیمه نامه دارد و همانند خودرو دارای دو نوع بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث است. در بیمه بدنه تنها خسارت‌های وارد شده به بدنه دستگاه جبران خواهد شد و در بیمه شخص ثالث علاوه بر خسارت‌های مالی، خسارت‌های جانی مانند غرامت فوت و نقص عضو، هزینه‌های پزشکی و درمان، هزینه خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه یا محمولات بررسی و پرداخت خسارت می‌شود. در تصادف موتورسیکلت، در صورتی که راکب بیمه شخص ثالث نداشته باشد، طبق قانون، شرکت بیمه دیه‌ای پرداخت نخواهد کرد. هم‌چنین، باید پیه حبس تعزیری را نیز به تن تان بمالد: برای بار اول، قانون، حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال یا هر دو مجازات در نظر می‌گیرد. در صورت ارتکاب مجدد، دو تا شش ماه حبس در نظر گرفته‌است. به شرایط  راهنمای بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه حتما قبل از خرید خود موتور دقت کنید. 

بیمه شخص ثالث موتور

با توجه به اینکه بیمه شخص ثالث اهمیت بیشتری بین راننده‌ها و صاحبان خودرو و موتور دارند، قصد از خرید این بیمه نامه دریافت خسارت‌های جانی و مالی است. همانطور که می‌دانید بیمه یک قرارداد دوطرفه بین بیمه‌گزار و شرکت بیمه است که با توجه به دریافت حق بیمه سقف تعهدات بیمه‌گر مشخص می‌شود. در بیمه موتور هم بدین گونه است که پوشش‌های گوناگونی وجود دارد که با توجه به درخواست بیمه‌گزار، مبلغ حق بیمه مشخص می‌شود. به طور کلی بیمه شخص ثالث موتورسیکلت موارد زیر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث موتور عبارتند از:

 • خسارت مالی شخص ثالث
 • خسارت جانی به راننده
 • خسارت جانی به شخص ثالث

همانطور که مشاهده می‌کنید، بیمه نامه شخص ثالث خسارت‌های مالی و خسارت‌های جانی به شخص ثالث و راننده مقصر را پرداخت می‌کند.

حوادث تحت پوشش در بیمه موتور

در بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلت برخی از حوادث تحت پوشش قرار خواهند گرفت که شامل موارد زیر است:

 • پرداخت دیه فوت یا نقص عضو
 • هرگونه خسارت مالی وارد شده به شخص ثالث
 • هزینه‌های درمان شخص ثالث در صورت بروز حادثه
 • برخورد یا تصادف موتور با هر گونه جسم ثابت یا متحرک
 • خسارت‌های ایجاد شده از طریق محموله و بار موتور به شخص ثالث

 سقف تعهدات در بیمه شخص ثالث موتور

میزان سقف تعهدات شرکت‌های بیمه‌ای از طرف بیمه مرکزی اعلام خواهد شد. بدین گونه که این مبالغ با توجه به دیه مشخص شده در هر سال تعیین می‌شود، در ابتدای سال 1400 مبلغ دیه از سوی قوه قضاییه اعلام شده و بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه اعلام کرده است که تا سقف مبلغ اعلام شده باید جبران خسارت داشته باشند.

نرخ دیه تعهد مالی بیمه موتور به شرح زیر است:

 • بیمه حوادث سرنشین، 600 میلیون تومان
 • تعهد جانی و نقص عضو، برای هر نفر 800 میلیون تومان

تعهد مالی، حداقل به میزان 20 میلیون تومان و تا سقف 400 میلیون تومان

بیمه رازی موتورسیکلت 3 ماهه

عوامل تاثیر گزار بر قیمت بیمه موتور

همانطور که گفته شد، قیمت بیمه شخص ثالث با توجه به نرخ بیمه نامه و با توجه به پوشش‌های انتخابی موتور سیکلت مشخص می‌شود. همچنین نوع موتور بر روی قیمت بیمه نامه تاثیر مستقیم خواهد داشت و هرچه تعداد چرخ و سیلندر موتور سیکلت بیشتر باشد به طور حتم  قیمت بیمه شخص ثالث هم افزایش پیدا می‌کند.

نوع و ساختار موتور: موتورسیکلت‌های برقی و دنده ای نرخ بیمه های متفاوتی دارند. موتور سیکلت‌ها به طور کلی به چهار دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • موتورسيکلت گازی
 • موتورسيکلت دنده‌ای یک سیلندر
 • موتورسيکلت با دو سیلندر و بالاتر
 • موتورسيکلت سه چرخ و سایدکار

 سال تولید موتورسیکلت: مهم ترین عامل در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت، سال تولید آن است. هرچه موتور سیکلت جدیدتر باشد، ریسک آن کمتر خواهد بود و نرخ بیمه موتورسیکلت نیز پایین می آید.

تعداد سیلندر موتورسیکلت: موتورسیکلت های از نظر تعداد سیلندر در دسته های یک سیلندر، دو سیلندر، سه سیلندر و بیشتر جای می‌گیرند.با بالاتر رفتن تعداد سیلندر موتورسیکلت، قدرت آن نیز بالاتر رفته و میزان ریسک و نرخ و قیمت خریداری بیمه موتورسیکلت نیز افزایش خواهد یافت.

 بیمه بدنه موتور

همانطور که همه ما می‌دانیم موتور سیکلت یک وسیله پر خطر برای تردد و در برخی از مواقع جابه جایی بار است. اما نمی‌توان نقش مهم و سرعت بالایی که برای زندگی این روز‌ها ایفا می‌کند را در نظر نگرفت. برای اینکه بتوان از این وسیله کاربردی استفاده بیشتری داشت بهتر است که از بیمه بدنه موتور در کنار بیمه شخص ثالث بهره مند شد. بیمه شخص ثالث برخی از خطرات و حادثه‌ها را جبران خسارت نمی‌کند، اما خسارت‌های وارد شده به بدنه موتور را می‌توان از طریق بیمه بدنه جبران کرد.

بیمه بدنه موتور سیکلت بر خلاف بیمه شخص اجباری نبوده و به همین علت است که از این بیمه نامه استقبال زیادی نشده است اما به طور کلی بیمه موتور(بیمه بدنه) دو نوع خسارت کلی را جبران می‌کند که عبارتند از:

 • تصادفات
 • آتش سوزی
بیمه‌های موتورسیکلت

شرکت بیمه در چه صورتی می‌تواند قرارداد بیمه را فسخ کند؟

همانطور که بیمه‌گر در برابر بیمه‌گزار وظایفی دارد، باید در نظر داشته باشید که در صورت برخی از موارد شرکت بیمه می‌تواند بیمه نامه را فسخ کند. این موارد به شرح زیر است:

 • در شرایطی که بیمه‌گزار حق بیمه خود را پرداخت نکند.
 • ریسک خطر موتور سیکلت بیشتر شده باشد و این موضوع به شرکت بیمه اطلاع رسانی نشده باشد.
 • بیمه‌گزار به صورتی عمدی یا سهوی اطلاعات کافی از شرایط و پوشش‌های درخواستی را در اختیار شرکت بیمه قرار ندهد یا اظهارات وی خلاف موارد گفته شده باشد.

خرید بیمه موتور از بیمه دات کام

با توجه به توضیحات داده شده، اهمیت بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث موتورسیکلت برای شما مشخص شده است.

شما می‌توانید برای استعلام و خرید آنلاین بیمه از خدمات پلتفرم‌های بیمه‌ای مانند: بیمه دات کام استفاده کنید. کارگزاری بیمه دات کام با مجوز رسمی ‌‌فعالیت از بیمه مرکزی، در حال همکاری با نمایندگی‌های بیمه سراسر کشور است تا در کوتاه‌ترین زمان بیمه نامه شما را درب منزل تحویل دهد.

می‌توانید از مشاوره رایگان و تخصصی سایت https://bimeh.com برای انتخاب و خرید بیمه شخص ثالث خودرو و موتور استفاده کنید. کارشناس‌های بیمه ‌ای این مجموعه به صورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته آماده پاسخگویی به سوالات بیمه‌ای شما عزیزان هستند. همچنین در نهایت بیمه نامه به صورت رایگان برای شما ارسال خواهد شد.

اطلاعات تماس با کارشناسان بیمه دات کام:
نشانی :تهران، سعادت آباد، میدان تهرانی مقدم (کاج)، خیابان سرو شرقی، جنب بیمارستان پارسیان،‌ پلاک ۱۷ طبقه ۶، واحد ۶
کد پستی:  ۱۹۹۸۶۵۳۷۴۰

شماره های تماس: ۰۲۱-۴۳۷۲

پست الکترونیکی: info@bimeh.com

پایان رپورتاژ آگهی/

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
منبع
موتورسیکلت نیوز
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا