داود کریمی: مانع اصلی جایگزینی موتورسیکلت‌های فرسوده با نو اختلاف قیمت آن است

نایب رئیس انجمن اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده در خصوص هزینه‌های اسقاط موتورسیکلت برای مالکان و تولیدکنندگان و همچنین اختصاص درصدی از خودروهای قرعه‌کشی به صاحبان خودروهای فرسوده توضیحاتی را مطرح کرد.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از خبر خودرو، داود کریمی در خصوص هزینه‌های اسقاط با توجه به عدم تناسب قیمت موتورسیکلت فرسوده با موتورسیکلت‌های نو که از موانع اقدام و ترغیب مالکان به اسقاط است، اظهار داشت: راهکار این امر صرفا ایجاد امکانات تشویقی اعم از وام کم بهره یا اجرای طرح‌های جایگزینی برای دارندگان موتورسیکلت فرسوده از سوی دولت است که بسترهای نرم‌افزاری جمع‌آوری فرسوده‌ها و اجرای طرح جایگزینی مهیا است اما به دلیل اختلاف قیمت موجود تاکنون عملیاتی نشده است.

وی به قیمت فروش 6 تا 7 میلیون تومان برای موتورسیکلت‌های فرسوده در بازار اشاره کرد و افزود: این موتورسیکلت‌ها در مراکز اسقاط حدود 2 تا 3 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شوند و به همین دلیل طبیعی است که مالکان هیچگاه اقدام به اسقاط نخواهند کرد.

نایب رئیس انجمن اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده با توجه به معادل سازی 7 دستگاه موتورسیکلت با یک دستگاه خودرو در زمان اسقاط و شماره‌گذاری موتورسیکلت، در خصوص اعتراض موتورسازان نسبت به بالا بودن قیمت گواهی اسقاط خودرو در طرح معادل‌سازی گفت: قیمت فعلی گواهی اسقاط به سال 93 بازمی‌گردد. از سال 93 تاکنون افزایش قیمت چندین برابری در تمامی انواع کالاها و خدمات اتفاق افتاده اما گواهی اسقاط همچنان بر پایه نرخ مصوب در سال 93 قیمت‌گذاری می‌شود. بنابراین افزایش قیمت چندانی اعمال نشده به طوری که تولیدکنندگان موتورسیکلت بر اساس طرح معادل‌سازی، با ارزان‌ترین قیمت گواهی اسقاط خودرو را تامین می‌کنند.

کریمی با توجه به قیمتی بالغ بر 7 تا 8 میلیون تومان برای گواهی اسقاط خودرو بنا بر اذعان موتورسیکلت سازان بیان کرد: قیمت گواهی اسقاط خودرو در سال 93 معادل 4 میلیون و 300 هزار تومان بوده است و اکنون به عددی بالغ بر 8 میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت موتورسیکلت نو از سال 93 تاکنون حداقل افزایش قیمت 6 برابری را تجربه کرده است.

وی در خصوص انتقاد موتورسیکلت سازان مبنی بر اینکه مراکز اسقاط از زمان طرح موضوع آزادسازی واردات خودرو، در ماه‌های پایانی سال گذشته، از ارائه گواهی اسقاط به تولیدکنندگان موتورسیکلت اجتناب می‌کنند، گفت: مراکز اسقاط مسئولیتی در جمع‌آوری موتورسیکلت‌های فرسوده و تولید گواهی اسقاط ندارند و وظیفه جمع‌آوری و عرضه به مراکز اسقاط بر عهده موتورسیکلت‌سازان است.

نایب رئیس انجمن اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده در ادامه تصریح کرد: تولیدکنندگان موتورسیکلت و خودرو و همچنین واردکنندگان خودرو به منظور شماره‌گذاری نیازمند گواهی اسقاط هستند و تفاوتی میان خدمات دهی از سوی مراکز اسقاط در این خصوص وجود ندارد. جمع‌آوری گواهی اسقاط از سوی خودروسازان داخلی در گمرکات کشور با هدف تخفیف عوارض حقوق گمرکی در راستای واردات قطعات منظور می‌شود.

کریمی اقدام خودروسازان در جمع‌آوری خودروهای فرسوده، عرضه گواهی اسقاط در زمان شماره‌گذاری و تحویل خودروی نو را شیوه‌ای در راستای بازاریابی، توسعه بازار، حفظ مشتریان دائمی و رقابت‌پذیری برای خودروسازی‌های سایر نقاط دنیا اعلام کرد و گفت: اما خودروسازان داخلی به این موضوع از این منظر نگاه نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه مسئولیت تولیدکنندگان موتورسیکلت جمع‌آوری موتورهای فرسوده است نه خودروهای فرسوده، افزود: معادل‌سازی گواهی خودرو برای شماره‌گذاری موتورسیکلت موقت است و در صورت اقدام جدی خودروسازان بر جمع‌آوری خودروهای فرسوده، اجرای طرح معادل‌سازی و ارائه گواهی اسقاط خودرو به تولیدکنندگان موتورسیکلت امکان پذیر نیست.

نایب رئیس انجمن اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده در خصوص بند ف تبصره 7 قانون بودجه 1401 مبنی بر اختصاص 10 درصد از سهم قرعه‌کشی خودرو به مالکان خودروهای فرسوده مشروط بر تحویل گواهی اسقاط در زمان تحویل خودروی صفر عنوان داشت: این موضوع از طریق انجمن اسقاط از حدود دو سال گذشته تاکنون با برگزاری جلسات متعدد در وزارت صمت، مجلس، انجمن اسقاط و سازمان مدیریت برنامه‌ریزی و بودجه در حال پیگیری بوده و زمان اجرای آن هنوز مشخص نیست.

کریمی در ادامه گفت: این بند از بودجه 1401 در قالب ماده 8 و 9 مکرر مصوبه ساماندهی صنعت خودرو قابلیت اجرایی پیدا می‌کند که بر اساس این قانون، تولیدکننده موظف است به منظور از رده خارج سازی 25 درصد خودروهای تولیدی، 10 درصد آن را از این محل تامین نماید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حدود 220 مرکز اسقاط در سطح کشور وجود دارد که از این میزان 70 مرکز به طور کامل با تعطیلی مواجه شده‌اند و از 150 مرکز موجود، حدود 10 درصد با ظرفیت 5 تا 6 درصد در حال فعالیت هستند و آمار سایر مراکز با توجه به فعالیت 2 تا 3 درصدی قابل توجه نیست.

پایان پیام/

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
منبع
خبر خودرو
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا