مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

جزییات ساماندهی مراکز اسقاط خودرو/ چرا موتورسیکلت‌سازان مجبورند برای اخذ پلاک، گواهی اسقاط خودرو دریافت کنند؟

محمدعلی نژادیان: چند سالی است که به‌دلیل عدم تمایل مالکان موتورسیکلت‌های فرسوده به اسقاط، شرکت‌ها مجبورند برای شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های تولیدی خود، گواهی اسقاط خودرو تهیه کنند که این موضوع دردسرها و هزینه‌های بسیاری را برای شرکت‌های موتورسیکلت ایجاد کرده است. دلیل این موضوع در ظاهر مساعدت به موتورسازان است. اما، واقعیت این است که این طرح نیاز به اصلاح دارد. زیرا، به‌دلیل افزایش قیمت موتورسیکلت و برداشته شدن سن فرسودگی، عدم مراجعه موتورسیکلت‌ها برای معاینه فنی و عدم از رده خارج شدن موتورهای فرسوده، شاهد مشکلات همه‌جانبه هستیم.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از ایسنا، سید علی محتشمی‌پور، با بیان این‌که به طور کلی در بحث اسقاط، خودروی فرسوده تابع قانون هوای پاک است که در آن قید شده خودروی فرسوده باید اسقاط و بعد از آن از رده خارج شود، اظهار کرد: همچنین آیین‌نامه‌ای توسط هیات وزیران تصویب شده که به موجب آن سازوکار فرسودگی خودروهای فرسوده تعیین شده که این خودروها باید در قالب سازوکاری مشخص و معین اسقاط شوند.

وی با بیان این‌که مراکز استاندارد اسقاط زیرنظر ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور که زیر نظر وزارت راه و شهرسازی است فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: یکی از وظایف این ستاد (ستاد سوخت) نظارت بر فعالیت مراکز اسقاط خودروی فرسوده است که به طور کلی وسائل حمل و نقل عمومی شامل موتورسیکلت، خودروی شخصی و تاکسی فرسوده می‌شود که این مراکز باید پس از پذیرش وسیله فرسوده نسبت به معدوم سازی آنها طبق شرایط خاص و معین اقدام کرده و ارزش اسقاط را به مالک پرداخت کنند؛ اما از آنجایی که اسقاط خودروی شخصی ناظر مشخصی ندارد در حال حاضر اسقاط در این مراکز منحصر به وسائل حمل و نقل عمومی است که بیشترین سهم را درا ین زمینه تاکسی دارد و در این میان بیشترین سهم تاکسی‌های اسقاطی متعلق به شهر تهران است.

محتشمی‌پور با بیان این‌که طبق ضوابط، مراکز اسقاط باید ارزش اسقاطی را به مالک تاکسی فرسوده پرداخت کند، افزود: طی سنوات گذشته مکررا رانندگان تاکسی‌های فرسوده این مطالبه و ایراد را داشتند که ارزش اسقاط پرداختی متناسب با قیمت خودرو در بازار عمومی نیست و اعلام می‌کردند که اگر خودروی فرسوده‌شان پلاک عمومی داشت به مبلغ بیشتری از آنها خریداری می‌شد و همیشه این مقایسه قیمت خرید و فروش خودروی فرسوده در کشور با قیمت اسقاط تاکسی وجود داشت و مورد انتقاد رانندگان تاکسی بود.


بیشتر بخوانید:

اعتراض «محمدعلی نژادیان» به‌نظر اعلام شده توسط «سازمان حفاظت محیط‌ زیست» درباره آیین‌نامه فنی (ماده 2 قانون هوای پاک)

محمدعلی نژادیان: در شرایط فعلی اجرای استاندارد یورو 5 برای موتورسیکلت‌ها متضاد با هدف اصلی قانون هوای پاک است

سردار هادیانفر: اسقاط‌ ها عمدتا صوری است و بیشتر حواله‌ها باطل می‌شود/ با «قبضینو» جریمه پرداخت نکنید


معاون فنی و بهره‌برداری سازمان تاکسیرانی شهر تهران بیان کرد: رانندگان تاکسی اعلام می‌کردند که وقتی به مراکز اسقاط مراجعه می‌کردند و خودروی فرسوده خود را تحویل می‌دادند به بهانه کسری قطعات خودرو معمولا چند میلیون تومان بابت کسورات از اسقاط خودرو کم می‌کردند که این کسورات منطقی نبود و همچنین مطالبه سوم مالکین تاکسی‌های فرسوده این بود که آنها عنوان می‌کردند که اساسا مالک خودروی فرسوده هستند و خودشان باید تعیین کنند که خودروی فرسوده‌شان را به کدام مرکز بفروشند و درخواست داشتند که اختیار انتخاب مرکز اسقاط در ید اختیار خودشان باشد.

وی با بیان این‌که از دو سال گذشته مکررا پیگیری‌هایی در این خصوص با نهادها و سازمان‌های مربوطه از جمله ستاد سوخت انجام می‌شد و از آنها می‌خواستیم که مطابق تکالیف از رده خارج کردن، ارزش گذاری قیمت خودروی فرسوده که برعهده ستاد است اصلاح شده و براساس نوع هر خودرو ارزش گذاری انجام شود، گفت: اگر این ارزش گذاری مشخص می‌شد دیگر فرقی نداشت که تاکسی فرسوده در چه مرکزی اسقاطی می‌شود، بلکه از آنجایی که تفاوتی بین مراکز وجود نداشت چرا که قیمت ثابت بود بسیاری از مشکلات حل می‌شد.

به گفته وی، متاسفانه طی دو سال گذشته هیچ جواب درستی برای این درخواست نشنیدیم و از آنجایی که ما نیز تحت فشار مالکین تاکسی‌های فرسوده بودیم نهایتا از دی ماه سال گذشته که به یکباره شاهد افزایش ۱۸ میلیونی قیمت تاکسی بودیم با نمایندگان جامعه تاکسی و مراکز اسقاط جلسه گذاشتیم.

محتشمی‌پور گفت: قرار است هر دو ماه یکبار فراخوانی به مراکز اسقاط فعال و معتبر داده شود و در قالب فرمت مشخص هر مرکزی که مایل است، قیمت اسقاط و قیمت کسورات ناشی از نواقص احتمالی را اعلام کند و در این میان مراکز اسقاط نیز تعهد می‌دهند که قیمت‌ها تغییر نکند و از سویی دیگر زمانی که مشخص شود مرکز اسقاط ارزش واقعی لاشه خودرو را پرداخت نمی‌کند بلافاصله با مرکز اسقاط همکاری‌مان را قطع می‌کنیم و تمام این ملاحظات در قالب یک فراخوان اعلام شده است.

معاون فنی و بهره‌برداری سازمان تاکسیرانی شهر تهران با بیان این‌که در گذشته تنها ۱۴ مرکز با ما همکاری می‌کردند اما بعد از این فراخوان تعداد مراکز به ۲۴ افزایش یافت، اظهار کرد: از این به بعد قرار شده است که قیمت اسقاط و تمام شرایط و تعهدات در قالب جداول مشخص بر روی سایت سازمان تاکسیرانی منتشر شود و مالک خودرو می‌تواند پس از مطالعه شرایط هر مرکز نسبت به انتخاب مرکز اسقاط تاکسی‌اش اقدام کند اما دقت داشته باشید که سازمان تاکسیرانی صرفا در فرآیند اسقاط ناظر است و به محض این‌که مرکزی ارزش پول پرداختی تاکسی اسقاطی را نپردازد یا مغایر با موارد فراخوان عمل کند نسبت به عدم قطع همکاری با این مرکز اقدام می‌کنیم.

وی با بیان این‌که امیدواریم این موضوع سبب ایجاد رقابت سالم بین مراکز اسقاط خودرو شود، گفت: یک مژده هم به مالکین تاکسی‌های فرسوده می‌دهم چرا که با اتخاذ این سیاست‌ها شاهد افزایش هفت میلیون تومانی قیمت تاکسی فرسوده بودیم.

محتشمی‌پور با بیان این‌که پیش از دی‌ماه سال گذشته قیمت اسقاط خودرو ۲۰ میلیون تومان بود اما پس از افزایش ۱۸ میلیونی خودرو توسط ایران خودرو قیمت اسقاط نیز به ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید، ادامه داد: حالا امروز قیمت متوسط اسقاط خودرو به ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است و این یک خبر خوش برای رانندگان تاکسی است، چرا که به تامین آورده مالی‌شان برای نوسازی تاکسی کمک می‌کند.


بیشتر بخوانید:

«قانون هوای پاک» توسط مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی و پیشنهاداتی ارائه شد/ برای اجرای قانون نیاز به اعتبارات لازم است + فایل pdf

دیوان محاسبات کشور گزارشی از اجرای قانون هوای پاک ارائه کرد

نظر دیرهنگام عیسی کلانتری: اگر بخواهیم «قانون هوای پاک» را انجام دهیم باید بیش از ۷۰ درصد صنایع را تعطیل کنیم

انتهای پیام

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
منبع
ایسنا
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا