آیا فرهنگ رانندگی ایرانی ها ضعیف است؟

به پویش مردمی «موتورسیکلت من ساخت کجاست؟» ملحق شوید. برای اطلاع از دلیل این حرکت اینجا را کلیک کنید.

به گزارش موتورسیکلت نیوز، سردار هادیانفر در یادداشتی نوشت: به طور مثال در زمان رانندگی اگر کسی بین خطوط رانندگی کند و یا در هنگام گردش، از راهنما استفاده کند می گویند راننده با فرهنگی است و اگر این کارها را انجام ندهد معمولا روی فرهنگ رانندگی ایشان خرده می گیرند.

باتوجه به اینکه در زمان اخذ گواهینامه ، قوانین و مقررات رانندگی فرا گرفته و اجازه رانندگی را پیدا کردیم، پس روش وآداب رانندگی را نیز یادگرفته و به فرهنگ رانندگی آشنا هستیم. در نگاه کلی به افرادی که بر اساس قوانین، رانندگی می کنند راننده ای بافرهنگ بالا و افرادی که به اصطلاح کج رو بوده و و مقررات را نادیده می گیرند و رعایت نمی کنند، راننده ای با فرهنگ پایین نامیده می شوند.

آنچه مسلم است که مردم ایران دارای فرهنگ و تمدن دینی و اجتماعی غنی بوده و فرهنگ رانندگی بالا در خور شأن آنان است و اینکه برخی از افراد رعایت نمی کنند بحثشان جداست و تعدادشان اندک است.

به طور مثال با یک نگاه ساده به تردد در بالای پل طبقاتی صدر در تهران که نشان از رانندگی قانونمند و با فرهنگ هموطنان میباشد و همگان قوانین را هنگام عبور از روی این پل چند کیلومتری یا موقع رانندگی در داخل تونل ها رعایت مینمایند، مبین آشنایی مردم به فرهنگ و آداب رانندگی است.

به عبارت دیگر راز و رمز تفاوت رانندگی، به محیط وتجهیزات کنترلی بر می گردد. ما اگر محیط را مجهز و آماده کنیم مثل بالای پل صدر که دوربین های نظارتی به اندازه کافی در آن نصب گردیده و افراد می دانند که دیده می شوند و  اگر تخلفی انجام دهند بی کیفر نخواهد ماند، از ارتکاب تخلف صرفنظر می نمایند.

یا اینکه ملاحظه کنید وقتی ایرانی هایی به کشورهای خارجی به خصوص اروپایی سفر می کنند اگر رانندگی کنند از بهترین رانندگان آن شهر وکشور خواهند بود، چون آنجا محیط متفاوت است و کنترل ها شدید و جریمه ها سنگین است.

همانگونه که هموطنان در سفر به کشورهای خارجی و رانندگی در آن کشورها قوانین را مو به مو رعایت می کنند یا در کشور خودمان در جاییکه پلیس حضور دارد یا نظارت های سیستمی بالای پل ها وداخل تونل ها نصب گردیده مراعات می نمایند بیانگر این است که ایرانی ها فرهنگ رانندگی بسیار بالایی دارند اما آنچه که باعث می شود برخی ها رعایت نکنند کمبود تجهیزات و سیستم های نظارتی و کنترلی است، این موضوع در مباحث جرم شناسی یکی از راهکارها پیشگیری وضعی از جرائم و تخلفات است. یعنی با استقرار سیستم های هوشمند کنترل ترافیک، هیچ کسی به خودش اجازه تخلف نداده و رفته رفته فرهنگ و عادات صحیح رانندگی جای رفتارها و فرهنگ غلط را خواهد گرفت.

امیدواریم همه کاربران ترافیک(راننده، سرنشین، عابر پیاده) قوانین را رعایت کنند تا آرام آرام رفتارهای صحیح رانندگی مانند راهنما زدن، توقف در پشت خطوط ایست در گذرگاه های عابرپیاده، عدم استفاده از تلفن همراه حین رانندگی، رانندگی بین خطوط، بستن کمربند ایمنی که تبدیل به عادت شده کاملا نهادینه گردند.

پلیس راهور ناجا به عنوان خدمتگزار مردم ایران از اینکه برخی بی نظمی های عمدی از سوی تعدادی از رانندگان قانون گریز منجر به تضییع حقوق دیگران شده و آرامش مردم را سلب می نمایند، چاره ای جز برخورد قهری و قانونی با این افراد نخواهد داشت و امید است اجرای قانون نیز به سهم خود در ایجاد و استقرار فرهنگ صحیح رانندگی نقش خود را ایفا نماید.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا

سرتیپ پاسدار سیدکمال هادیانفر

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا