۹۰ درصد فوتی تصادفات استان مرکزی عابران و موتورسواران هستند

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی استان مرکزی گفت: بیش از ۹۰ درصد کشته شدگان حوادث رانندگی استان مرکزی در سال گذشته مربوط به عابرین پیاده و موتورسیکلت‌سواران بود.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از تسنیم از اراک، سرهنگ سیدعلی حسینی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بیش از 90 درصد کشته‌شدگان حوادث رانندگی استان مرکزی در سال گذشته مربوط به عابرین پیاده و موتورسیکلت‌سواران بود که این آمار بالا و کاهش آن نیازمند اقدامات فرهنگی گسترده است. عابرین پیاده با 53 درصد بیشترین کشته‌شدگان حوادث رانندگی درون شهری سال گذشته این استان بود و 39 درصد از کشته‌شدگان حوادث رانندگی این استان در سال گذشته مربوط به موتورسیکلت‌سواران بود.

وی، سرعت بیش از حد مجاز را علت اصلی وقوع تصادفات منجر به فوت استان دانست و‌ افزود: بیشترین جان باختگان حوادث رانندگی این استان به ترتیب با 57 درصد در اراک، 23 درصد در ساوه و هفت درصد در خمین بود، 70 درصد کشته‌شدگان حوادث رانندگی استان مرکزی در سال گذشته در بیمارستان جان خود را از دست دادند، یک درصد در حین انتقال و 29 درصد نیز در صحنه فوت کردند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی استان مرکزی تصریح کرد: بیشترین دغدغه در خصوص حوادث رانندگی استان مرکزی در شهر اراک است که کشته‌شدگان آن از سهم 44 درصدی متوفیان در سال 1401 به 57 درصد در سال 1402 رسید، سال گذشته 106 نفر در این حوادث جان خود را از دست دادند که از این تعداد، 57 نفر در شهر اراک بود.

حسینی عنوان کرد: سهم عابرین پیاده در کشته‌شدگان حوادث ترافیکی کشور 37 درصد است اما این آمار در استان مرکزی 53 درصد است، شش هزار و 236 نفر نیز بر اثر حوادث ترافیکی مصدوم شدند که حدود 20 درصد از مصدومان حوادث ترافیکی برابر اعلام نهادهای پزشکی، دچار 15 تا 20 درصد معلولیت مادام‌العمر می‌شوند.

وی ادامه داد: 2 سامانه کنترل سرعت هوشمند سال گذشته در کمربندی‌های اراک نصب شد که 400 هزار تخلف سرعت از طریق آنها اعمال شد، 27 درصد افزایش برخورد با تخلفات رانندگی سال گذشته در شهرهای استان مرکزی اعمال شد و پلیس در این خصوص همه تلاش‌های خود را به کار گرفته شده است و بیش از 200 دوربین برای کنترل معابر شهر اراک نیاز است.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان مرکزی بیان کرد: گواهی‌نامه آسان موتورسیکلت سال گذشته در دستور کار بود که استان مرکزی جزو استان‌های پیشرو بود و حدود 97 درصد متقاضیان شرکت کننده گواهینامه دریافت کردند، در حوزه شماره‌گذاری سال گذشته حدود 140 هزار خدمت و در صدور گواهینامه 383 هزار خدمت ارائه شد. مرکز تعویض پلاک شازند پارسال افتتاح شد و تلاش بر این است تا این مرکز در سایر شهرهای متقاضی استان راه اندازی شود.

حسینی با بیان اینکه برای توجه شهروندان به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی هیچ‌ تبلیغی در سطح شهرها انجام  نشده است و این یک نقص است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، گفت: 18 دستگاه مسئولیت اصلی در کاهش تصادفات رانندگی را برعهده دارند، اما همه این وظیفه را برعهده پلیس می‌دانند و هیچ اقدام سازنده‌ای از سوی سایر دستگاه‌ها دیده نمی‌شود.

انتهای پیام/

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا