سوده نجفی: بهترین روش برای ساماندهی موتورسیکلت‌ها معاینه فنی است

دو تن از اعضای هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران از ستاد معاینه فنی خودروهای تهران بازدید و بر بازنگری دوره معاینه فنی و مدیریت یکپارچه برای حل مسائل زیست محیطی شهر تهران تاکید کردند.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از ایسنا، شادی مالکی – مدیر عامل ستاد معاینه فنی – در جریان بازدید سوده نجفی و جعفر شربیانی – دو عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران – ضمن اشاره به این مسئله که شهر تهران در خصوص خدمات معاینه فنی در کشور پیشتاز است و اولین مرکز معاینه فنی در کشور در سال ۱۳۷۹ در پارک سوار بیهقی توسط شهرداری تهران ایجاد شد، گفت: این مجموعه به عنوان یک شرکت مادرتخصصی در مجموعه شهرداری تهران فعالیت می‌کند و با هدف ارتقای ایمنی تردد و کاهش آلودگی هوا با استفاده از تجارب سایر کشورهای پیشرفته در این زمینه ایجاد شدهاست البته معاینه فنی در دنیا حدود یک قرن قدمت دارد که در کشور ایران به علت اثر بخشی آن در کاهش آلودگی هوا و تصادفات توانسته به سرعت توسعه یابد و کشور از ۶۸۰ مرکز معاینه فنی مختص خودروهای سبک برخوردار شد. 

وی ضمن تاکید بدین موضوع که معاینه فنی دارای قوانین بالادستی و استاندارد و دستورالعمل های کشوری است، اظهارکرد: کیفیت انجام معاینه فنی در کشور بایستی یکسان باشد ولی در واقعیت این اتفاق نمی افتد. دقت و صحت انجام کار در مراکز باعث شده بخشی از خودروهای پایتخت به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کنند. 

مالکی در خصوص نیاز به سیاستگذاری جهت مراجعه خودروهای تهران به مراکز معاینه فنی شهر تهران گفت: همانند سایر کشورهای موفق در زمینه حل معضل آلودگی هوا سیاستگذاری و تصمیم سازی در شورا می تواند به نحوی باشد که حداقل برای تردد در مناطق مرکزی که با آلودگی هوای بیشتری روبرو هستند، داشتن معاینه فنی از شهر تهران الزامی شود.

 مدیر عامل ستاد معاینه فنی در توضیح رویکرد جدید ستاد مبتنی بر مولدسازی و ایجاد درآمدهای پایدار با استفاده از ظرفیت مراکز معاینه فنی افزود: تعرفه معاینه فنی براساس قانون توسط دولت تعیین می شود که باتوجه به عدم افزایش نرخ منطبق با هزینه های جاری مراکز، متاسفانه این موضوع موجب ایجاد مشکلاتی در تامین هزینه ها شده است. خوشبختانه در سال جاری بنا بر تدبیر مدیران شهری رویکرد جدیدی در مجموعه اتخاذ شده است. این ستاد علاوه بر انجام ماموریت سازمانی، توسعه کسب و کار را نیز مد نظر قرار داده است. 

مالکی در توضیح اقدامات شاخص چند ماه اخیر در جهت تسهیل در خدمت رسانی شایسته به شهروندان و توسعه کیفی و کمی خدمات گفت: از بهمن سال گذشته پس از پنج سال بحث توسعه خطوط معاینه فنی را داشته ایم و ۱۰ خط معاینه فنی به خطوط معاینه در این هشت ماه اضافه شده است. در حال حاضر مراکز شهر تهران از امکان پذیرش سالانه ۳.۵ میلیون دستگاه خودروی پایتخت برخوردار هستند.علاوه برافزایش ظرفیت مراکز و ساماندهی و مدیریت صف مراکز با تغییر نحوه پذیرش از حضوری به اینترنتی، اقدامات مهمی در تسهیل خدمت رسانی شایسته به شهروندان و امکانات رفاهی در مراکز انجام شده و تقریبا ۹۰ در صد از تکالیف این ستاد در احکام برنامه چهارم تحول شهر تهران تحقق یافته است و بنا بر قولی که به شهروندان داده‌ایم در شش ماه دوم سال واحد پرتابل معاینه فنی برای نخستین بار در کشور با تمامی استانداردهای یک خط مکانیزه معاینه فنی راه اندازی می‌شود.

وی ضمن بر شمردن تعدادی از اقدامات نظیر راه اندازی تعمیرگاه ویژه بانوان، ارائه چندین لایحه جهت اصلاح قوانین و راه اندازی خدمات جدید، تعامل با مجموعه های شهرداری تهران جهت مراجعه خودروهای سازمانی و کارکنان به مراکز معاینه فنی شهر تهران و شروع مجدد فعالیت کمیته تخصصی ستادهای معاینه فنی کلان شهرهای ایران با ریاست ستاد معاینه فنی پس از وقفه چهارساله جهت پیگیری امور صنفی و تشکیلاتی ستادهای معاینه فنی کشور در خصوص برگزاری همایش ملی معاینه فنی در ماه گذشته اظهارکرد: به منظور استفاده از ظرفیت مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی کشور و شناسایی عوامل تاثیرگذار در اثربخشی معاینه فنی در کشور این همایش برای نخستین بار برگزار شد. 

مدیر عامل ستاد معاینه فنی ضمن اشاره بدین موضوع که بعضا تمام خودروهای غیر مشمول مراجعه کننده به مراکز در بار نخست موفق به دریافت گواهی معاینه فنی نمی شوند گفت: مطابق قانون خودروها از زمان تولید ۴ سال معاف هستند. با توجه به داده کاوی انجام شده در مورد خودروهای غیر مشمولی که به مراکز مراجعه کرده اند حدود ۵ درصد از این خودرو از آزمون ترمز مردود می شوند که در صورت تعمیم آن به تعداد حدود ۱ میلیون خودروی غیر مشمول ،۵۰ هزار خودرویی که الزامی به مراجعه به معاینه فنی ندارند دارای نقص سیستم ترمز هستند. بدون تردید این آمار نشان می دهد که سن معافیت نیازمند بازنگری بوده و به نحوی بایستی این سن تعیین شود که حداقل خودروها پس از دوره گارانتی به مراکز معاینه فنی مراجعه نمایند.

کثرت تردد خودروهای فرسوده در شهر تهران و عدم مراجعه موتورسیکلت ها به مراکز معاینه فنی

 در ادامه سوده نجفی – عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران – ضمن تاکید بدین موضوع که بازدیدهای حضوری و میدانی از مجموعه های خدماتی شهرداری تهران بدون تردید در تصمیم سازی های مرتبط با آن مجموعه در شورای اسلامی تاثیر گذار است، اظهارکرد: بحث ترافیک و آلودگی هوا یکی از دغدغه های دوره ششم شورای اسلامی شهر تهران است. ستاد معاینه فنی براساس قوانین بالادستی دارای مسئولیت و تکالیفی است که خوشبختانه این مجموعه علاوه بر ماموریت سازمانی توانسته در زمینه کیفی سازی و مشتری مداری با انجام مدیریت صف و اینترنتی کردن پذیرش خودروها اقدامات برجسته ای را رقم زند. 

وی با اشاره به کثرت تردد خودروهای فرسوده در شهر تهران و عدم مراجعه موتورسیکلت ها به مراکز معاینه فنی گفت: معاینه فنی از دو بعد حائز اهمیت است. بعد ارتقا ایمنی تردد و کاهش تصادفات و بعد دیگر کاهش آلودگی هوا و پایش سطح انتشار آلایندگی خودروها. بدون تردید سیاستگذاری های انجام شده در شورای اسلامی شهر تهران جهت حل این معضلات معطوف به تقویت انجام معاینه فنی وسایل نقلیه و انجام قوانین مربوط به آن است. 

این عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران در خصوص افزایش اثر بخشی معاینه فنی در شهر تهران و استفاده حداکثری از زیر ساخت های ایجاد شده در این زمینه تصریح کرد: دوره معاینه فنی خودروهای شخصی سالی یک بار است که به نظر می رسد این دوره بایستی بازنگری شود و به شش ماه کاهش یابد. علاوه بر این بایستی سیستم معاینه فنی به نحوی باشد که اگر خودرویی در مراکز معاینه فنی مردود شد، مراجعه آن به مراکز خارج از تهران امکان پذیر نباشد. واقعیت این است که کیفیت و دقت و صحت معاینه فنی در شهر تهران متفاوت است. کلانشهر تهران به علت وضعیت بحرانی آلودگی هوا دارای مختصات خاص خود است و خودروهای پایتخت بایستی با دقت بیشتر و سختگیرانه تر کنترل شوند. به نظر می‌رسد سیاستگذاری بایستی به نحوی باشد که خودروهای پایتخت تنها در مراکز شهر تهران معاینه فنی بگیرند.

انتهای پیام/

منبع
ایسنا

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا