طرح جدید موتورسیکلت یاماها

یاماها موتوروید ۲ (Motoroid ۲) را با طراحی‌ عجیب، قابلیت تشخیص چهره و از همه مهم‌تر، قدرت حفظ تعادل ارائه می‌دهد.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، یاماها یکی از عجیب‌ترین موتورسیکلت‌های مفهومی را به عنوان ورژن ارتقا یافته موتورید ۱ برای ۲۰۱۳ ارائه کرده است. این شرکت ژاپنی نسخه دوم طرح آینده‌نگر موتوروید با بازوی شناور یا محور آونگی چرخان، قابلیت تشخیص چهره به کمک هوش مصنوعی و همچنین قدرت خوداتکایی و توانایی حفظ تعادل معرفی کرده است. 

این شرکت می‌گوید که موتوروید ۲ جست‌وجویی است برای یافتن پاسخی به این سوال که «رابطه انسان و ماشین حقیقتا در آینده چگونه خواهد بود» و اگر از روی ظاهر قضاوت کنیم، باید پاسخ دهیم که «عجیب.»

موتوروید ۲ یک موتورسیکلت برقی با چرخ عقب محوری است، و توپی که روی بازوی شناور نصب شده زیر صندلی قرار دارد و در واقع کل بازوی چرخشی و چرخ عقب می‌توانند به سمت جلو و عقب و مستقل از بقیه موتور سیکلت بچرخند.

موتوروید ۲ شبیه باقی موتورسیکلت‌ها به نظر نمی‌رسد؛ جعبه باتری آویخته زیر ستون فقرات مرکزی موتوروید ۲، قابلیت چرخش دارد تا تعادل وزن موتور به کلی پویا حفظ شود. به نظر می‌رسد بازوی شناور موتور و جعبه باتری به هم متصل شده‌اند، بنابراین با هم کج می‌شوند، چیزی که یاماها آن را سیستم کنترل مرکز جرم فعال (AMCES) می‌نامد.

به نظر می‌رسد که چرخ جلو با وجود ظاهری یغور، به شکلی نرمال هدایت می‌شود… یعنی تا زمانی که به دسته‌ها نگاه کنید و متوجه شوید که دسته‌های محکمی هستند و هیچ اتصال مکانیکی برای هدایت چرخ جلو وجود ندارد.

مشخص نیست دقیقا چگونه باید این موتور را کنترل کنید، اما از طریق ترکیبی از فرمان الکترونیکی و AMCES موتوروید ۲ می‌تواند تعادل خود را حفظ کند و به دلخواه  به اطراف بچرخد. از طریق تشخیص چهره و کنترل حرکات، راکبان می‌توانند آن را هدایت کنند.

موتوروید ۲ نسبت به نسخه اولیه که ۶ سال پیش ارائه شد، ظاهر و بدنه‌ای جدید دارد، به علاوه یک جفت چرخ تمرینی بسیار براق در دو طرف خود. دستگیره‌ها تغییر شکل داده و جابه‌جا شده‌اند و چراغ جلو هم عوض شده است. 

یاماها می‌گوید که وقتی کسی پشت موتوروید ۲ سوار شود، حسی کاملا طبیعی و معقول خواهد داشت و بیشتر شبیه همراهی مادام‌العمر است. البته این طراحی مفهومی، به تولید نمی‌رسد. یاماها یک نسخه کارآمد و متعادل از این کانسپت هوش مصنوعی ساخت و ترجیح داد سال‌ها روی طراحی و ساخت نسل دوم آن زمان بگذارد؛ محصولی که غالب افراد شانس دیدنش را ندارند. 

چیزهای عجیب زیادی اواخر این ماه در رویداد Mobility Show ۲۰۲۳ ژاپن به نمایش گذاشته خواهد شد.

پایان پیام/

منبع
همشهری آنلاین

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا