مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

حبیب الله محمودان: دیدگاه سنتی حاکم بر بخش دولتی؛ مانع توسعه صنعت موتورسیکلت کشور است

نایب رییس هیأت مدیره سندیکا قطعه‌سازان موتورسیکلت کشور دیدگاه سنتی حاکم بر بخش دولتی را مانع توسعه صنعت موتورسیکلت برشمرد.

 به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از خبر خودرو، نایب رییس هیأت مدیره سندیکا قطعه‌سازان موتورسیکلت کشور دیدگاه سنتی حاکم بر بخش دولتی را مانع توسعه صنعت موتورسیکلت برشمرد.

حبیب الله محمودان عنوان کرد: علیرغم تاکید مقامات دولتی بر استفاده از تولیدات داخل و به دنبال آن گسترش فعالیت های واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی و پررنگ شدن نقش بخش خصوصی در توسعه صنعتی کشور اما متاسفانه دیدگاه سنتی حاکم بر بخش دولتی کشور موجب از دست دادن فرصت ها در صنعت موتورسیکلت شده است.

وی با بیان اینکه یکی از وجوه توسعه صنعتی، صادرات کالاهای صنعتی است، افزود: ظرفیت های لازم برای ورود به بازارهای جدید صادراتی از سوی صنعتگران ایجاد شده اما ریل گذاری در این مسیر نیازمند اقدامات فراحاکمیتی است.

نایب رییس هیأت مدیره سندیکا قطعه سازان موتورسیکلت کشور با ابراز تاسف از اینکه بازار موتورسیکلت کشور در انحصار چینی ها قرار گرفته است، تصریح کرد: سیاست گذاری در صنعت موتورسیکلت به نحوی است که اگر روزی شرکت های چینی تمایلی به همکاری با موتورسیکلت سازان ایرانی نداشته باشند، کاری از دست بخش خصوصی ساخته نیست چراکه ساخت انجین به عنوان حلقه مفقوده صنعت موتورسیکلت کشور در اختیار چینی ها است.

محمودان تاکید کرد: با توجه به اینکه توسعه صنعت موتورسیکلت مستلزم گسترش بازارهای صادراتی است هم اکنون وقت آن است که با مزیت های تولید موتورسیکلت در ایران، ترکیه و پاکستان تولید مشترک با این کشورها داشته و با صادرات موتورسیکلت به کشورهایی نظیر قزاقستان و آذربایجان و ارمنستان بازار انحصاری چین را محدود کنیم.

وی همچنین ابلاغ دستورالعمل اجرایی محاسبه درصد ساخت داخل موتورسیکلت را نوعی فرافکنی از سوی ساختار حاکمیتی دانست و اذعان داشت: وزارت صمت بهتر بود به جای تدوین این دستورالعمل، تعیین گرید قطعات و میزان نوآوری موتورسیکلت هایی که سال گذشته به کشور وارد شدند را در دستور کار قرار می داد تا کالاهای غیر استانداردی که قادر به اخذ تاییدیه سازمان ملی استاندارد نیستند، به عنوان کالا قاچاق مرجوع گردند.

نایب رییس هیأت مدیره سندیکا قطعه سازان موتورسیکلت کشور با اشاره به اینکه قطعات تولید داخل هر سه ماه یکبار از سوی سازمان ملی استاندارد نمونه برداری می‌شوند، یادآور شد: متاسفانه قطعات وارداتی موتورسیکلت که از چین و با استاندارد CE وارد کشور می شوند هیچ گونه تطابقی با استاندارد CE اروپا ندارند. به عنوان مثال لاستیک های تولید داخل دارای کیفیت به مراتب بهتری نسبت به لاستیک های متفرقه چینی که با استاندارد CE وارد کشور می‌شوند، هستند.

محمودان در پایان گفت: وزارت صمت در حالی از قطعه‌سازان موتورسیکلت انتظار ثبات قیمت قطعات در سال جاری را دارد  که نرخ مواد اولیه داخلی هر روز در حال افزایش بوده و قیمت هیچ کالایی با توجه به تورم در کشور ثبات ندارد.

پایان پیام/

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا