مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

توسعه «موتورسیکلت‌های الکتریکی» کار ویژه شهرداری پایتخت

یکی از شروط بازگشت هوای پاک و دیدن روی “آسمان آبی” در کلان‌شهر تهران قطعاً منوط و مربوط به درمان ریشه‌ای زخم کهنه تردد “موتوسیکلت‌های بنزینی” در این شهر دودگرفته است؛ حالا توسعه “موتورسیکلت‌های برقی” در دستور کار ویژه شهرداری تهران قرار گرفته است.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از تسنیم، “آلودگی هوا” یکی از معضلات بزرگ کلان‌شهر تهران است و به‌ویژه در فصول سرد سال مانند پاییز و با تشدید پدیده وارونگی هوا، تنفس شهروندان تهرانی به شماره می‌افتد.

تا امروز در قالب قانون “هوای پاک” راهکارهای عملیاتی مختلفی برای حل این معضل پیشنهاد و سهم هر دستگاهی نیز مشخص شده است.

اما قطعاً یکی از منابع اصلی تولید آلایندگی و تشدید آلودگی هوای تهران، تردد وسایط نقلیه بنزینی و گازوئیلی در پایتخت است که در این میان تردد بیش از 2 میلیون موتورسیکلت در تهران که بخش عمده‌ای از این موتورسیکلت‌ها، کاربراتوری هستند، نقش چشمگیری در تشدید وضعیت بغرنج آلودگی هوای تهران دارند چرا که هر موتورسیکلت کاربراتوری بیش از چند برابر یک خودروی سواری تولید آلایندگی می‌کنند!

با این اوصاف، یکی از شروط بازگشت هوای پاک و دیدن روی “آسمان آبی” در کلان‌شهر تهران، قطعاً منوط و مربوط به درمان ریشه‌ای زخم کهنه تردد موتورسیکلت‌های بنزینی در این شهر دودگرفته است.

اما یکی از راهکارهای عملیاتی برای حل این مسئله که از دوره شهرداری قالیباف به‌صورت جدی‌تر دنبال شد، توسعه“موتورسیکلت‌های برقی”و جایگزینی آنها با موتورسیکلت‌های بنزینی و کاربراتوری بوده است.

موتورسیکلت‌های برقی به‌لحاظ تولید آلایندگی‌های محیطی و جوی جزو وسایط نقلیه پاک محسوب می‌شوند چرا که تقریباً هیچ نوع آلودگی را در سطح شهرها و مسیرهای تردد خود تولید نمی‌کنند اما مشکل اساسی که باعث شده است تا امروز این نوع موتورسیکلت‌های پاک نتوانند سهمی در تعداد وسایط نقلیه موتوری فعال در شهرهای کشورمان داشته باشند، قیمت بالاتر این موتورسیکلت‌ها و بهای گزاف “باطری” آنهاست به‌طوری که در زمان حاضر، حدود یک‌سوم از بهای یک موتورسیکلت برقی مثلاً 50 میلیون تومانی مربوط به بهای باطری آنهاست و همین امر باعث شده است شهروندان به‌هنگام انتخاب و خرید موتورهای مورد نیاز خود با یک حساب و کتاب سرانگشتی از خرید موتورسیکلت‌های برقی منصرف شوند و با اشتیاق کامل انواع موتورهای بنزینی موجود در بازار را انتخاب کنند!

اما مسئله توسعه موتورسیکلت‌های برقی از دوره چهارم شورای شهر تهران به‌صورت جدی در دستور کار مدیریت شهری پایتخت قرار گرفت؛ سال 1393 اعضای شورای چهارم شهر تهران طرح جایگزینی موتورسیکلت‌های بنزینی با موتورسیکلت‌‌های برقی را کلید زدند و با تعیین مصوبه‌ای در این باره، اقدامات قابل‌توجهی برای ترغیب دارندگان موتورسیکلت‌های بنزینی کاربراتوری به استفاده از مورسیکلت‌های برقی به انجام رسید.

شورای شهر تهران در دور چهارم، تسهیلات خوبی برای متقاضیان موتورسیکلت‌های برقی در نظر گرفت و شهرداری را ملزم به پرداخت آن کرد؛ به‌دنبال آن شهرداری تهران موظف شد به خریداران موتورسیکلت برقی، 2.5 میلیون تومان کمک بلاعوض (تقریباً معادل نیمی از بهای یک موتورسیکلت برقی متوسط) یا 6.5 تومان وام بدون بهره پرداخت کند.

به‌دنبال این مصوبه قابل تحسین، دوره مدیریت شهری شورای چهارم به پایان رسید و با روی کار آمدن شورای پنجم، عملاً این طرح بی‌نتیجه ماند و قیمت موتورسیکلت‌های برقی به‌دلیل رشد افسارگسیخته قیمت ارز در دولت روحانی آن‌قدر بالا رفت که این تسهیلات 2.5میلیون‌تومانی دیگر مشوقی برای خریداران موتورسیکلت نمی‌توانست باشد؛ چرا که موتورهایی که پیش از این تاریخ مثلاً قیمتی حدود 8 میلیون تومان داشت به بیش از 50 میلیون تومان افزایش قیمت یافت و دیگر پرداخت 2.5 میلیون تومان کمک بلاعوض هیچ کمکی به خریداران نمی‌کرد!

اگرچه مسئولان شهری در دور پنجم مدعی بودند که بنا دارند استفاده از موتورسیکلت برقی را در سطح شهر تهران افزایش دهند اما به‌دلیل نبود زیرساخت‌ها و البته افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها، عملاً اقدام درخوری انجام نشد و در نهایت این طرح همانند سایر طرح‌های مدیریت گذشته به بایگانی سپرده شد!

اما حالا دوباره با دور جدید مدیریت شهری در تهران و با حضور زاکانی در رأس مدیریت شهرداری، بار دیگر موضوع توسعه موتورسیکلت‌های برقی کنار ساماندهی مسئله موتورسیکلت‌ها با هدف بهبود شاخصه‌‌های کیفیت هوای تهران در دستور کار قرار گرفته است.

بر همین اساس علیرضا زاکانی؛ شهردار تهران روز شنبه 23 مهر و در جریان “شنبه‌های امید و افتخار” خبر از عزم جدی شهرداری تهران برای تبدیل کاربراتور موتورسیکلت‌ها به انژکتور و برقی کردن آنها داد.

اما برای پیگیری این مسئله به‌سراغ شهردار تهران رفتیم تا جزئیات بیشتری از این طرح و کم‌وکیف اجرای آن به دست آوریم؛ علیرضا زاکانی، شهردار تهران در گفت‌وگو با تسنیم درباره طرح جدید شهرداری تهران برای ساماندهی موتورسیکلت‌ها و توسعه موتورهای برقی گفت: حدود 4 تا 5 ماه است که شهرداری تهران روی مسئله موتورسیکلت‌ها تمرکز پیدا کرده است چرا که موتورسیکلت‌ می‌تواند هم برای برای صاحبانش و هم برای شهروندان خطرآفرین و آسیب‌زا باشد و ما باید از مواهب موتور استفاده کنیم اما از آسیب‌هایی که از این حوزه وارد می‌شود، مصون باشیم.

شهردار تهران با تأکید بر اهمیت ساماندهی موتورسیکلت‌ها توسط مدیریت شهری تصریح کرد: بر همین اساس یکی از شرکت‌های شهرداری که متولی ایجاد ساماندهی شهر است در سال 1400 موفق شد که میزان مرگ شهروندان تهرانی در تصادفات شهری نسبت به سال 99 را با همکاری پلیس راهور به حدود 8 درصد کاهش دهد و همان مجموعه مأمور شد که ساماندهی موتورسیکلت‌ها در شهر تهران را در دستور کار خود قرار دهد.

دکتر زاکانی با ابراز اینکه تاکسی و اتوبوس در شهر متولی داشتند اما موتورسیکلت‌ها نداشتند، متذکر شد: با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته و نظام‌بخشی در ارتباط با موتورسیکلت‌ها در دستور کار قرار گرفته است و در خصوص پارک موتورسیکلت‌ها در سطح شهر و برخی از معابر و خط‌کشی، امکان‌گذاری شده است همچنین در پیاده‌روها با ایجاد موانع منطقی و زیبا از ورود موتورسیکلت‌ها جلوگیری خواهد شد تا شهروندان نیز از خطرات احتمالی تردد موتورسوار در پیاده‌روها مصون بمانند.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: هم‌اکنون وضعیت نامناسبی در ارتباط با موتورسواران و شهروندان در شهر وجود دارد همچنین مسئله هوشمندسازی از سوی شهرداری پیگیری می‌شود و ما در هوشمندسازی تک‌تک موتورها را با مجموعه سیستم‌های هوشمند ردیاب رصد خواهیم کرد و اساساً یک انتظام‌بخشی به موتور را خواهیم داشت.

وی به مسئله مهم برقی‌سازی موتورسیکلت‌ها در کلان‌شهر تهران اشاره و تصریح کرد: ناظر به برقی‌سازی و عبور از موتورهای کاربراتوری در یکی از شنبه‌های امید و افتخار در آینده نزدیک اتفاق مهمی رقم خواهد خورد که در قالب یک همکاری مشترک بین شهرداری تهران و پست، یک‌هزار دستگاه موتور برقی در شهر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

زاکانی یادآور شد: هم‌اکنون 300 هزار موتورسیکلت در تهران وجود دارد که در مشاغل مختلف به‌صورت رسمی فعالیت می‌کنند و هدف اولیه‌ ما این است که این بخش از موتورها را با ارائه تسهیلات مناسب، برقی‌سازی کنیم چرا که بیشترین تردد را این موتورها در سطح شهر دارند به‌طوری که یک موتورسیکلت کاربراتوری 7 برابر یک پراید تولید آلایندگی می‌کند.

شهردار تهران ضمن تأکید بر لزوم جدی ساماندهی، هوشمندسازی و برقی‌‌سازی موتورسیکلت‌ها در پایتخت گفت: هم دولت و هم شهرداری در خصوص موتورسیکلت‌های برقی “تسهیلاتی مناسب” را به خریداران موتورسیکلت‌های برقی پرداخت خواهند کرد.

انتهای پیام/

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
منبع
تسنیم
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا