معرفی دو اختراع از هوندا در مورد موتورسیکلت سوپرشارژ

جدول تغییرات قیمت موتورسیکلت

به گزارش موتورسیکلت نیوز، پس از رونمایی کاوازاکی از سومین موتورسیکلت سوپرشارژ خود، حدود 2 سال پیش هوندا نیز کار بر روی موتورسیکلت جدید را شروع کرد. دو مورد از اختراعات ثبت‌شده که توسط اداره‌ی ثبت اختراعات و نشان‌های تجاری ایالات متحده منتشر شده‌اند، نشان می‌دهند شرکت هوندا روی یک موتورسیکلت با پیشرانه خورجینی دو سیلندر با نام وی-توین (V-Twin) مجهز به سوپرشارژر و با سیستم تزریق مستقیم سوخت کار کرده است.

هر دو اختراع جنبه‌هایی متفاوت از یک پروژه را شرح می‌دهند که یکی موقعیت سوپرشارژر را توضیح می‌دهد و دیگری توصیف می‌کند که چگونه می‌توان پیشرانه را روی شاسی موتورسیکلت نصب کرد. هر دو اختراع تأکید می‌کنند که چگونه می‌توان ساخت پیشرانه و موتورسیکلت را برای مونتاژ و تولید آسان‌تر کرد؛ این خبر با مقداری جزئیات مورد استفاده برای نشان دادن اجزای مختلف پیشرانه همراه است و نشان می‌دهد که پروژه‌ی وی-توین سوپرشارژ فاصله‌ی بسیاری تا ساخت دارد؛ با این حال اگر هوندا قبل از آن مشخص کند که نحوه‌ی تولید این سیستم برای تولید انبوه چگونه است، احتمال دارد که شانس تولید آن افزایش یابد.

طبق اختراعات ثبت‌شده، سوپرشارژر (با برچسب ۶۳ در شکل) در داخل V بین دو سرسیلندر قرار گرفته است. این تصاویر نشان می‌دهد سیلندر دوقلو با زاویه‌ی ۹۰ درجه قرار گرفته است و هر کدام از آن‌ها به صورت تک‌ میل‌سوپاپ هستند. این شکل مستطیل عمودی (۱۱۶) که در کنار سیلندر جلو قرار دارد، محفظه‌ای است برای چرخ‌دنده‌هایی که قدرت را از میل‌لنگ به کمپرسور سوپرشارژر انتقال می‌دهند.

اگر وجود سیستم وی-توین سوپرشارژ برای افزایش قدرت کافی نباشد، این اختراعات همچنین یک سیستم تزریق مستقیم سوخت را برای اسپری کردن سوخت به داخل سیلندر با انژکتورهای سوخت ثانویه در لوله‌ی ورودی توصیف می‌کنند. همان‌طور که برای بقیه موتورسیکلت تصاویر نشان می‌دهد، این موتورسیکلت با مخزن سوخت تراشیده‌شده، قاب شبکه‌ای و یک قاب زیرین رو‌به‌بالا که پشت صندلی دو نفره پله‌ای قرار دارد. جاهای پای راننده کمی کوچک هستند، درحالی‌که فرمان (دسته‌های موتورسیکلت) بزرگ‌تر شده است و این مسئله ارگونومی اسپرت‌گونه‌‌ای به ارمغان می‌آورد.

پتنت‌ها هيچ مدرکی از قسمت‌های خارجی موتورسیکلت نشان نمی‌دهند، اما اين بدان معنا نيست که هوندا فقط روی قسمت داخلي موتورسیکلت متمرکز شده است. به نظر می‌رسد پیشرانه نسبتا باریک باشد و حتی با پوششی که برای چرخ‌دنده‌ی سوپرشارژر قرار گرفته است، ظاهرا نباید قرار دادن آن در داخل قسمتی از بدنه چندان دشوار باشد.

بر اساس آن‌چه پتنت‌ها نشان می‌دهند (با توجه به این نکته که هنوز هم می‌توان تغییراتی در نمونه اولیه یا موتورسیکلت تولیدی پیش‌بینی کرد) حدس ما این است که به‌زودی یک مدل جدید هوندا وی‌تی‌آر سوپرهاوک (Honda VTR Superhawk) با یک پیشرانه سوپرشارژ وی‌-توین مجهز به سیستم پاشش مستقیم سوخت شاهد خواهیم بود.

هوندا VTR1000F که در ایالات متحده به‌عنوان سوپرهاوک (SuperHawk) شناخته می‌شود و در کشورهای دیگر با نام فایراستورم (Firestorm) معروف است، با یک سیستم وی‌-توین ۹۰ درجه‌ای ۹۹۶ سی‌سی جایگزین و اسپرت شده است.

هوندا هیچ تاریخی برای ساخت این اختراعات و ارائه‌ی موتورسیکلت جدید مشخص نکرده است. نمایشگاه تجاری موتورسیکلت میلان ایتالیا (EICMA) به‌زودی برگزار می‌شود؛ اما با توجه به زمان کم تا آن موقع، ممکن است سال آینده این موتورسیکلت به بازار عرضه شود. 

نویسنده: ابوالقاسم اسلامی

اولین رسانه رسمی با عنوان و موضوع کارآفرینی در ایران
برای مشاهده کارآفرینی پرس اینجا را کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا