مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

ارسال سناریوهای کاهش آلودگی هوا به دولت

معاون کیفیت هوای مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین و ارسال سناریوهای کاهش آلودگی هوای کلانشهرها به دولت و مجلس خبر داد و گفت: سناریوها و راهکارهای مختلفی برای کاهش آلودگی هوای کلانشهرها درمورد درج در بودجه سال ۱۴۰۱ و برنامه هفتم توسعه به دولت و مجلس ارائه شد.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از ایرنا، داریوش گل علیزاده با اشاره به نقش پررنگ منابع آلاینده متحرک در ایجاد و افزایش آلودگی هوای کلانشهرها افزود: ناوگان حمل و نقل عمومی فرسوده که از سوخت گازوییل استفاده می کند سهم بیشتری از منابع متحرک را در انتشار ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و دی اکسید گوگرد به عهده دارند که با نصب فیلتر جاذب دوده (DPF) بر روی این قبیل خودروهای در حال تردد می تواند میزان انتشار آلاینده های گازی و ذرات را کاهش دهد.  

وی در بخش دیگری از صحبت های خود یادآور شد: این نکته را نباید فراموش کرد که خودروهای شخصی، تاکسی، موتورسیکلت و منابع ساکن شامل موتورخانه ها و سامانه های احتراقی ساختمان های اداری و تجاری و همچنین صنایع در کلانشهرها در تولید آلاینده ها سهم قابل توجهی دارند.

گل علیزاده در خصوص عدم اجرای دقیق تکالیف مندرج در قانون هوای پاک و مصوبات دولت گفت: از اصلی ترین راهکارهایی که اجرای آن می توانست در جهت کنترل و بهبود آلودگی هوا بسیار اثر گذار باشد اما به دلایلی از جمله تحریم، افزایش هزینه و عدم تامین اعتبارات لازم این امر محقق نشد، بحث توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی است که متاسفانه در حال حاضر در تهران حدود ۶۰ درصد اتوبوس های در حال تردد فرسوده اند که به غیر از تعداد معدودی ( ۵۰ دستگاه) مابقی فاقد  فیلتر جاذب دوده هستند لذا ضرورت دارد تا شهرداری تهران، تجهیز این اتوبوس ها به فیلتر جاذب دوده را در اولویت برنامه های خود قرار دهد. 

وی همچنین به بحث موتورسیکلت ها اشاره کرد و افزود: در تهران حدود سه میلیون موتور سیکلت شماره گذاری شده داریم که تقریبا روزانه ۵۰۰ هزار دستگاه از این موتور سیکلت ها در حال تردد هستند که بیش از ۸۵ درصد از این وسیله نقلیه کاربراتوری و فرسوده اند، تصور کنید هر یک دستگاه موتور سیکلت کاربراتوری معادل ۱۸ دستگاه خودروی استاندارد، انتشار آلایندگی دارد. سهم موتورسیکلت ها در تهران،  از نظر گازهای آلاینده، حدود ۲۳ درصد و در انتشار ذرات معلق حدود ۱۰ درصد است ، در مجموع منابع متحرک (اعم از دیزلی و بنزینی) بیش از ۷۰ درصد در آلودگی هوای تهران سهم دارند که این میزان، قابل توجه است.

معاون کیفیت هوای مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در ارتباط با عدم اجرای درست قانون هوای پاک گفت: یک سری از تکالیف مهم و اثربخش در کاهش آلودگی هوا که در قالب قانون هوای پاک و آیین نامه های اجرایی  پیش بینی شده است، از جمله از رده خارج کردن خودروها و موتور سیکلت های فرسوده، محقق نشد، بدیهی است اگر قرار است در آینده این معضل زیست محیطی را در کلانشهرها کنترل و حل کنیم، تامین نیازمندی ها و فراهم کردن بستر اجرای کار برای اجرای تکالیف و راهکارها، الزامی است و بایستی موانع اجرای کارها را شناسایی و رفع کرد.

وی در خصوص اجرای طرح های توسعه ای، عمرانی و پروژه هایی که منجر به انتشار آلاینده های هوا یا به عبارت ساده تر تشدید آلودگی هوا در کلانشهرها می شوند، گفت: برنامه ریزی و اجرای طرح ها و پروژه های عمرانی در واقع اگر با لحاظ نکردن مسائل زیست محیطی نباشند، در تضاد با سیاست های کاهش آلودگی هوا خواهد بود و شاهد استمرار همین آلودگی هایی خواهیم بود که اکنون درگیر آن هستیم . بطور مثال بارگذاری های مختلفی از جمله توسعه یا استقرار صنایع جدید، ایجاد شهرک های صنعتی و مسکونی که موجب بارگذاری جمعیت و فعالیت و در نتیجه منجر به افزایش خودرو و ترافیک در سطح شهر می شود.

به گفته گل علیزاده، خودرو و یا وسیله ای که در ترافیک مانده و درجا کار می کند معادل پنج برابر خودروی در حال تردد آلودگی ایجاد می کند. این آمارها نشان می دهد که طراحی شهری چقدر می تواند در کاهش یا افزایش آلودگی هوا موثر باشد.

معاون کیفیت هوای مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست به حمل و نقل عمومی تلفیقی و پاک اشاره کرد و گفت: می توانیم با اجرای سیاست گذاری درست در این بخش گام های خوبی برداریم، به عبارتی، وقتی هر شهروند فاصله محل کار یا محل سکونتش با ایستگاه حمل و نقل عمومی اعم از مترو و اتوبوس حداکثر ۵۰۰ متر فاصله داشته باشد، طبیعتا ترغیب می شود تا از حمل و نقل عمومی استفاده کند و شاهد کاهش استفاده از خودروهای شخصی و کاهش تردد خودروهای تک سرنشین خواهیم شد، بنابراین کاهش تردد خودروی شخصص، یعنی کاهش منابع انتشار آلایندگی و در نتیجه کاهش آلودگی هوا، متاسفانه در حال حاضر در کلانشهرها، تردد خودروهای تک سرنشین خیلی زیاد شده است و اگر بخواهیم سهم این منابع را در آلودگی هوا کم کنیم، ناگزیر هستیم ضمن توسعه حمل و نقل عمومی پاک، به سمت توسعه بکارگیری خودروهای کم مصرف و خودوهای برقی و هیبریدی برویم که یکی از معضلات این بخش هم نبود زیر ساخت های لازم  جهت محقق شدن این امر است.

وی با بیان اینکه در قانون هوای پاک وزارت نیرو مکلف شده است ۳۰ درصد از توسعه سالانه تولید برق را به انرژی های تجدید پذیر اختصاص دهد، گفت: حدود ۹۷ درصد پایه تولید انرژی برق کشور از طریق سوخت های فسیلی تامین می شود که این موضوع بسیار نگران کننده است و باید به سمت تولید انرژی پاک از طریق توسعه نیروگاه های تجدید پذیر برویم، خوشبختانه کشور ما از نظر ظرفیت انرژی خورشیدی، جزو کشورهای رتبه یک دنیا است. 

گل علیزاده در خصوص هزینه تمام شده  تولید انرژی در کشور گفت: قیمت انرژی در کشور نسبت به سایر کشورها ارزان است به همین دلیل، شدت مصرف انرژی در ایران بیش از سه برابر نُرم جهانی است و این موضوع قابل تامل بوده و نگران کننده است زیرا مصرف بالای انرژی، یعنی مصرف بیشتر سوخت های فسیلی و در نتیجه ایجاد و افزایش آلودگی هوا که قابل تامل است.

معاون کیفیت هوای مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست درباره بحث مهم معاینه فنی موتور خانه ها و سامانه های احتراقی گفت: یکی از موارد مهم در قانون هوای پاک، معاینه فنی موتور خانه ها است که به استناد ماده ۱۷ قانون هوای پاک، موتور خانه ها و سامانه احتراقی باید مورد معاینه فنی قرار گیرند که این نظارت دو فایده مهم دارد ابتدا اینکه از نظر اقتصادی به نفع مردم است چون مصرف سوخت را بهینه و کاهش می دهد و دیگر این که تولید و انتشار آلاینده های هوا (به ویژه اکسیدهای نیتروژن و مونوکسید کربن) کاهش می یابد.

گل علیزاده در خصوص اجرای طرح کهاب (کنترل، هدایت، انتقال و بازیافت بخارات بنزین) که یکی از طرح ها و اقدامات مهم برای کنترل و کاهش آلاینده های خطرناک شناخته می شود، گفت: اجرای این طرح با هدف کاهش خطرات ناشی از استنشاق بخارات بنزین در جایگاه ها، مخازن و انبارها بوده که حاوی ترکیبات آلی فرار(VOCs) مانند بنزن، تولوئن و… است.

وی یادآور شد: با توجه به خطرات ناشی از استنشاق بخار بنزین برای سلامتی انسان و همچنین خطرات زیست محیطی  انتشار بخارات هیدروکربنی در هوا، لزوم کاهش انتشار این بخارات و آلاینده‌های محیطی بر کسی پوشیده نیست و در بسیاری از کشورها، قوانین و مقرارت زیست محیطی شدیدی برای کنترل و کاهش انتشار آن‌ها وضع شده است. از طرفی، با توجه به هزینه بالای تولید یا واردات بنزین و مصرف بی رویه این فرآورده استراتژیک در کشور، بازیافت بخارات این فرآورده و برگرداندن دوباره آن به چرخه مصرف، ضمن کاهش آلودگی هوا،  ارزش اقتصادی بسیار بالایی خواهد داشت که سرمایه‌گذاری در این زمینه را توجیه‌پذیر می‌کند.

معاون کیفیت هوای مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم  ضمن اشاره مجدد به بحث قانون هوای پاک خاطر نشان کرد: مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم با همکاری کنسرسیوم دانشگاه های برتر کشور با محوریت دانشگاه تهران در اجرای ماده ۲۴ آیین نامه فنی قانون هوای پاک، سیاهه انتشار آلاینده های هوای ۹ کلانشهر کشور را تهیه کرد که سناریوهای کاهش آلودگی هوا بر اساس نتایج این مطالعات مبتنی بر ارزیابی فنی- اقتصادی و اثربخشی به تفکیک هر کلانشهر احصاء شد.

وی خاطر نشان کرد: سناریوهای کاهش آلودگی هوا در دو سطح ملی و استانی تهیه شده که با توجه به اهمیت موضوع آلودگی هوا، جهت تصویب در دولت و درج در «فصل محیط زیست» برنامه هفتم توسعه، به دولت و سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شده است. همچنین، سامانه سیاهه انتشار هم تهیه شده است که بر اساس داده های روز، قابلیت بازنگری و به روز رسانی سیاهه انتشار کلانشهرها در سال های آتی وجود دارد.

به گفته وی تامین اعتبارات پیش بینی شده و هماهنگی بین بخشی جهت اجرای برنامه های پیش بینی شده منجر به بهبود کیفیت هوای کلانشهرها خواهد شد.

گل علیزاده در خصوص توزیع سوخت در کلانشهرها گفت: تولید و توزیع سوخت مطابق استاندارد یورو ۴ خوشبختانه روند مطلوبی پیدا کرده است. البته توزیع سوخت نفت گاز(گازوییل) فعلا در کلانشهرها و محورهای مواصلاتی در حال انجام است که امیدواریم با همکاری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، توزیع سوخت استاندارد سراسر کشور عملیاتی شود چرا که توزیع سوخت استاندارد در کاهش آلودگی هوا، بسیار مهم است.

پایان پیام/

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
منبع
ایرنا
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا