مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

تاثیر هوش مصنوعی در موتورسواری

دانشمندان با استفاده از هوش مصنوعی و واقعیت افزوده ابزاری توسعه داده‌اند که موتوسوار را از خطرات محیط اطرافش آگاه می‌کند.

به گزارش موتورسیکلت نیوز، موتورسواران برای نگاه کردن به سرعت‌سنج یا سیستم ناوبری مجبور هستند که چشم از جاده و مسیر پیش روی خود بردارند که این امر خطر تصادف را افزایش می‌دهد. بنابراین شرکت‌های بسیاری طی سال‌های اخر تلاش‌ کرده‌اند تا به روشی اطلاعات مورد نیاز موتورسواران در حین سواری را در میدان دید آنها قرار دهند. با این حال هیچ‌کدام از ایده‌ها و روش‌های قبلی به اندازه کافی موثر نبوده است.

یکی از روش‌ها استفاده از هاد یا نوار وضعیت در کلاه ایمنی موتورسواران بود. در بازی‌های ویدئویی هاد روشی برای انتقال اطلاعات به شیوه دیاری به بازیکن است و نوعی واسط کاربری در بازی به شمار می‌رود. با این حال تعبیه هاد در کلاه ایمنی بدون به خطر انداختن جان موتورسوار در زمان تصادف چالش‌ بزرگی برای تولیدکنندکان به شمار می‌رود. برخی از هادها به اندازه بزرگ است که دید موتورسوار را مختل می‌کند. البته هر بار که فیلم علم تخیلی جدیدی اکران می‌شود که از این فناوری در آن استفاده شده، بسیاری از کاربران جذب ایده استفاده از هاد در کلاه ایمنی موتورسواری می‌شوند.

حال محققان موسسه فناوری فدرال زوریخ با استفاده از واقعیت افزوده هوش مصنوعی نوعی هاد نوین برای موتورسیکلت توسعه داده‌اند. این نوار وضعیت به شکل واقعیت افزوده بالای سر موتورسوار شناور است و خطرات موجود در محیط و خطوط حرکت را به کاربر نشان می‌دهد. این سیستم با استفاده از دوربین، یادگیری عمیق و تشخیص اشیا، خطرات محیطی مانند عابران پیاده، وسایل نقلیه دیگر و حیوانات را شناسایی کرده و آنها را در کادرهای رنگی کوچکی قرار داده و به موتورسوار نشان می‌دهد. دسته‌بندی خطرات در کادرهای رنگی با هدف برجسته‌سازی انجام می‌شود، بدین ترتیب موتورسوار آگاهی کاملی از محیط اطرافش دارد.

انتهای پیام/

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
منبع
آنا
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا