گفتگو با رئیس اتحادیه موتورسیکلت و دوچرخه یزد
گفتگو با رئیس اتحادیه موتورسیکلت و دوچرخه یزد
عليرضا حسنى گفت: در حال حاضر هنوز تعدادی از موتورسیکلت‌های كاربراتورى كه از قبل توليد شده، به‌دليل رکود و نبود رونق در فروشگاه‌های سطح کشور باقی مانده است.

رئیس اتحادیه موتورسیکلت و دوچرخه یزد در گفتگو با خبرنگار موتورسیکلت نیوز، از رکود بازار موتورسیکلت در شش ماه اخیر خبر داد و گفت: در بحران اقتصادى فعلى که رکود نیز بر بازار حاکم شده است، همکاران ما در این صنف فقط مقاومت می‌کنند.

ایشان افزود: ما در جنگ اقتصادى هستیم و بازاری‌ها در خط مقدم و در حال نبرد با تحریم و رکود هستند. در این وضعیت تولیدکنندگان و فروشندگان فقط می‌خواهند خود را در بازار حفظ کنند و این کار بسیار مشکل است.

علیرضا حسنی گفت: بنده حدود ٣۶ سال است که در این صنف و صنعت فعالیت دارم. در این مدت حدود ده سال تولیدکننده بودم و «آسمان موتور تفت» و «ایساتیس سامان یزد» را داشته‌ام و در حال حاضر نیز فقط عمده فروشى و پخش انواع موتورسیکلت را انجام می‌دهم و البته رئیس اتحادیه موتورسیکلت و دوچرخه یزد، نایب رئیس اتاق اصناف یزد و همچنین رئیس کمیسیون تولید و صادرات اصناف کشور و رئیس مجمع خیرین استان یزد هستم.

ایشان بیان داشت: بازار فروش موتورسیکلت نسبت به سال‌هاى گذشته از لحاظ فروش ریزش داشته است؛
مصرف‌کنندگان به‌دلیل گرانى توان خرید موتورسیکلت نو پلاک را ندارند و در نتیجه به سمت بازار موتورهاى دست دوم آمده‌اند.

وى گفت: در حال حاضر موتورسیکلت‌هاى انژکتورى در بازار داراى دو نرخ است. برخی از فروشندگان از قبل به نرخ پایین خرید داشته‌اند که در فروشگاه‌ها و انبارها هنوز به‌صورت فراوان وجود دارد و البته ارزان‌تر از موتورسیکلت‌هایى که جدیدا وارد بازار می‌شود به فروش مى‌رسانند و تا زمانی که این موتورسیکلت‌ها به فروش نرود، تولیدکنندکان نمى‌توانند به نرخ دلار امروز محصولات خود را به بازار عرضه کنند.

رئیس اتحادیه موتورسیکلت و دوچرخه یزد در ادامه با انتقاد به طرح جدید فروش بعضى از تولیدکنندگان موتورسیکلت گفت: یک نمونه خودزنى در بازار امروز نیز فروش اقساط بلندمدت از طریق وام بانکى است. ازاین‌رو، ایرادى که به این طرح می‌شود گرفت این است که:

١- مدت زمان و رفت و آمد خریداران به بانک زیاد و پیدا کردن ضامن دشوار است
٢- بالا بودن قیمت تمام شده خرید براى مصرف‌کنندگان
٣- این طرح براى نحوه فروش عادی نمایندگان و شرکت‌ها مشکلاتى را در درازمدت ایجاد خواهد کرد، زیرا زمان زیادى باید سپرى شود تا بازار به حالت اولیه برگردد.

  • خبرنگار : محمدعلی نژادیان