افزایش ۴۱ درصدی ترافیک در تهران/ برخورد با موتورسیکلت های متخلف

به گزارش موتورسیکلت نیوز، سردار ” محمد حسین حمیدی” ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و یاران وفادارشان از حضور حداکثری پلیس در معابر و بزرگراه های شهر تهران در ایام لغو طرح ترافیک گفت و اذعان داشت: پلیس راهور تهران در ایام لغو طرح ترافیک با تمام توان و حتی استفاده از نیروهای ستادی توانست بخوبی ترافیک را مدیریت کند.

وی گفت : طرح ترافیکی که از آن با نگاه کاهش آلودگی هوا و جلوگیری از سفرهای غیر ضروری استفاده می شد جای خود را به عدم اجرای آن داد و باعث شد تردد و حضور برخی شهروندان در معابر شهری ، باعث ایجاد ترافیک کاذب در شهر شود .

سردار حمیدی افزود : طرح ترافیکی که در این سه هفته اجرا نشد ترافیک شهر تهران را به طور میانگین ۴۱ درصد افزایش داد یعنی حجم ترافیک را قبل از عدم اجرای طرح در نظر داشته باشید و حال به آن ترافیک ۴۱ درصد بیافزایید که شاهد حجم بالای حضور شهروندان در ساعات مختلف روز در سطح معابر بودیم .

وی ادامه داد : حتی در برخی ساعات هم تا ۵۵ درصد شاهد افزایش حجم حضور و ترافیک در هسته مرکزی سطح شهر بودیم که معابر ما کشش این حجم ترافیک را نداشته و برخی مواقع ترافیک از خیابان های اصلی به داخل معابر و میدان های دیگر گسترش پیدا می کرد و باعث بی نظمی های ترافیکی خاصی در سطح شهر بودیم.

در این مدت عدم اجرای طرح، ۱۲ درصد تصادفات شهر تهران افزایش پیدا کرد که باعث بی انضباطی ترافیکی شد و این افزایش ۱۲ درصدی به نوبه خود باعث عدم رضایت شهروندان شده بود چرا که 17 هزار و 772 بار یعنی ۳۴ درصد افزایش و فقط تماس ها و شکایات مردمی در حوزه عدم رضایتمندی و مشکلات ترافیکی را ثبت کرده ایم که کار و مسئولیت ما را صد چندان نسبت به گذشته بیشتر کرده است.

سردار حمیدی بیان داشت: آماری هم که از شرکت واحد در خصوص استفاده شهروندان از این سامانه گرفتیم نشان می دهد برداشتن طرح ترافیک در آن حوزه هم باعث کاهش ترافیک و افزایش حضور در اتوبوس ها نشده و مسافرانی هم که دارای خودروی شخصی بوده اند باز هم بیشتر آنان از وسایل حمل و نقل عمومی من جمله بی آر تی استفاده کرده اند .

وی گفت: با دفاعی که پلیس از حقوق شهروندان به خاطر ماندن بیش از حد در ترافیک در ساعات مختلف شبانه روز کرد طرح ترافیک به حالت قبلی خود بازگشت و از روز شنبه اجرایی شد .

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد : همیشه ۶ ماه دوم سال به دلیل باز شدن مدارس و فعالیت بیشتر موسسات و سازمان ها شاهد افزایش حجم ترافیک و جریان بیشتر رفت و آمد می باشیم و معضل وارونگی هوا و ترافیک بیشتر در ۶ ماهه دوم خود را نشان می دهد .

سردار حمیدی اشاره کرد : با غیر حضوری شدن مدارس و کم شدن ترافیک می توانیم بگوییم ترافیک و آلودگی هوا را کاهش می دهیم ولی به همین منوال سال گذشته و با ترددهای بیشتر در نیمه دوم سال شاهد ترافیک و آلودگی بیشتری خواهیم بود .

وی به برخورد پلیس با موتورسیکلت سواران متخلف هم اشاره ای کرد و گفت : جای موتور سیکلت در خط ویژه نیست ولی متاسفانه تعداد معدودی داخل خط ویژه می شوند و با اتوبوس ها برخورد می کنند که شاهد تصادفات روزانه موتور با اتوبوس هستیم . همکارانم  در خطوط ویژه مستقر هستند تا از ورود و تردد موتورسیکلت ها در خطوط ویژه جلوگیری کنند ولی مستلزم کار بیشتری است و اولین سوال ما از مردم این است که مردم با این طرح موافق هستند یا خیر؟

چرا که موقع به پارکینگ بردن و برخورد با موتور سیکلت سواران متخلف مردم از پلیس می خواهند که موتور را به پارکینگ نبرند و به آن کاری نداشته باشند .

مرحله اول برخورد پلیس با موتورسیکلت این است که مردم از پلیس در برخورد با موتورسواران متخلف حمایت کنند .

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ بیان داشت : ۵۸ درصد تصادفات در تهران مربوط به موتورسیکلت ها است و عمده تصادفات ما در بزرگراه ها نیز تصادف موتور است و این تصادفات و برخورد ها بسیار شدید است که منجر به فوت موتور سوار می شود .

وی در خصوص اعمال قانون در بزرگراه ها افزود : پلیس هر جا که می خواهد اعمال قانون کند قبل از آن تابلو نصب می کند و بعد اعمال قانون می کند .

این مقام ارشد انتظامی بیان داشت : در تهران روزانه ۲۰ میلیون سفر داریم چرا که ۸ میلیون وسیله که ۴ میلیون موتور و ۴ میلیون خودرو می باشد که این حجم تردد نیازمند مدیریت است که بدرستی و با تلاش مضاعف انجام می پذیرد .

وی در مورد اصلاحات هندسی معابر پاسخ داد : اصلاح هندسی هم جز وظایفی است که همکارانم با توجه به نیاز شهر، اقدامات کوتاه مدت و بلند مدتی مانند درست شدن زیرگذر رمپ ها و … را در دستور کار ویژه خود قرار می دهند که شاهد آن هستید و در کمیته معابر به صورت روزانه انجام این موارد بررسی و صورت می پذیرد .

سردار حمیدی ادامه داد : پلیس راهور با کلیه مسافربرهای شخصی که اقدام به جابه جایی مسافر می کنند برخورد قانونی می کند و این کار آنها غیر مجاز است ولی با تلفیق نیروهای پلیس و ظرفیت تاکسیرانی طرحی در حال انجام است که به صورت آنلاین و با استفاده از سامانه سپهر در حال برخورد با اینگونه تخلفات هستیم و در پایانه های مسافربری بویژه و به طور جد برخورد قانونی انجام می شود .

وی گفت :در ایامی که طرح ترافیک نداشتیم تخلفات و میزان تصادفات بیشتر شده است و حدود ۸۰۰ هزار نفر مسافر حمل و نقل عمومی ترجیح دادند که از وسیله نقلیه شخصی استفاده نکنند در داخل ترافیک نمانند که دیر برسند .

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد : افزایش سفرهای غیر ضروری باعث ایجاد ترافیک می شود خیلی از سازمان ها و شرکت هنوز خدماتشان غیر حضوری نیست و دوم این که خریدها هست که باعث تردد می شود و سوم اینکه جاذبه سفر باعث حضور در زمان برداشتن طرح ترافیک می شود و تقاضای سفر بیشتر می شود .

این مقام ارشد پلیسی در خصوص تردد موتور سیکلت های سنگین هم گفت : تردد موتورسنگین از نظر قانونی غیر مجاز است و پلیس با توجه به اینکه تردد می کنند به خاطر حفظ جان راننده و دیگران و حفظ نظم ترافیک با آنها برخورد می کند در پارکینگ ها موتورسیکلت هایی هستند که شاید هر کدام بالای ۴۰۰ ، ۵۰۰ میلیون تومان باشد .

رئیس پلیس راهور تهران افزود : در خصوص بحث تست الکل همیشه پلیس برخورد می کند و اگر راننده ای را در شرایط غیر عادی ببینیم ، خودروی وی را متوقف و برخورد قانونی خود را در چار چوب مقررات انجام می دهیم.

وی بیان داشت : در خصوص ترخیص خودرو بخشی از خدمات را راهور ناجا با حوزه های موازی خود برخی کارها و فرآیند ترخیص انجام می شود و برخی خودروها و موتورها به خاطر اینکه شاید ترخیص آنها مقرون به صرفه نیستند ترخیص نشده اند که ۶۰ هزار خودرو در پارکینگ ها رسوب شده اند .

سردار حمیدی ادامه داد: در خصوص روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی پلیس راهور تهران بزرگ پیش بینی های لازم را صورت داده و به همین منظور از ۱۵ هزار هیئت مذهبی که داریم و پراکندگی دارند و از مکان های بسته به محل های باز رفته اند و شرایط را به واسطه رعایت پروتکل های بهداشتی تغییر داده اند ،جلسات متعددی بین هیئت های امنا و پلیس راهور صورت گرفته تا شرایط بهتری را ایجاد کنیم.

این مقام ارشد انتظامی تهران بزرگ خاطرنشان کرد: چون عمده عزاداری ها بیشتر در شب ها است و عزیزانی که با لباس مشکی تردد می کنند از معابر مطمئن تر تردد کنند،رانندگان هم باید توجه بیشتری داشته و با دقت و حوصله بیشتری جهت عدم برخورد با عابرین و عزاداران رانندگی نمایند تا ان شاءالله شاهد برگزاری هر چه بهتر این مراسم باشیم .

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا