آیا در آینده کرونا بر فروش موتورسیکلت تاثیر منفی خواهد گذاشت؟

جدول تغییرات قیمت موتورسیکلت

به گزارش موتورسیکلت نیوز، در این خبر ابتدا نظر اتاق بازرگانی ایران بیان شده و در ادامه تحلیل مدیرمسئول نشریه صنعت موتورسیکلت مطرح شده است.

بر اساس برآوردهای صورت گرفته توسط اتاق بازرگانی ایران، ویروس کرونا توانسته بر روی تمام بخش‌های اقتصاد جهانی تاثیر خود را بگذارد و این اولین رکودی است که پس از ۱۵۰ سال به دلیل یک پاندمی رخ داده است. همچنین با توجه به ناشناخته بودن ابعاد این ویروس نگرانی و عدم اطمینان سراسر اقتصاد جهان را در بر گرفته است.

طبق برآوردهای صورت گرفته کرونا توانسته عمیق‌ترین رکود اقتصادی پس از جنگ جهانی دوم را ایجاد کند تا جایی که بانک جهانی پیش بینی کرده رشد اقتصادی جهان در سال جاری میلادی منفی ۵.۲ درصد خواهد شد.

با توجه به این برآوردها رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته منفی ۷ درصد و رشد اقتصادی کشورهای نوظهور برای نخستین بار در ۶۰ سال گذشته کاهش ۲.۵ درصدی خواهد داشت. در منطقه منا که شامل کشورهای صادر کننده نفت می‌شود افت تولید ناخالص ملی قطعی خواهد بود و هر چند برآوردهایی از مثبت شدن این رشدها در سال ۲۰۲۱ وجود دارد اما همچنان نمی‌توان پیش بینی دقیقی از سرانجام اقتصاد جهان در سال آینده داشت.

همچنین تحت تاثیر کرونا میانگین قیمت فلزات اساسی در سال ۲۰۲۰ کاهش ۱۶ درصدی داشته و تنها به دلیل افزایش احتیاطی تقاضای طلا قیمت این فلز افزایش پیدا کرده، همچنین در سال جاری تقاضا برای نفت نیز کاهش ۹ درصدی داشته و پیش‌بینی می‌شود کاهش تولیدات اپک نیز نتواند این کاهش را جبران کند.

برآوردها نشان می‌دهد که کرونا در حوزه‌های خدمات اقامتی و غذایی، فعالیت‌های بازرگانی و اجرایی، تولیدات کارخانه‌ای و همچنین عمده فروشی و خرده فروشی در حوزه‌هایی مانند خودرو و موتورسیکلت تاثیر منفی جدی گذاشته است. در حوزه هنر و سرگرمی و حمل و نقل نیز میزان تاثیر متوسط به بالا بوده است و حوزه‌هایی مانند بهداشت و مددکاری اجتماعی و تامین آب و برق و گاز کمترین تاثیر منفی را از شیوع کرونا در سطح جهان تجربه کرده‌اند.

در تجربه ایران با توجه به مشکلات و محدودیت‌هایی مانند تحریم‌های آمریکا، رکود اقتصادی، نوسانات بازار ارز، خروج سرمایه از تولید، بالا بودن تورم و سقوط قیمت نفت اقتصاد ایران پیش از کرونا نیز با مشکلات و سوالاتی مواجه بود. از این رو با آغاز کرونا مشکلات در این حوزه شدت پیدا کرد و در آمارهایی که از وضعیت فعالیت‌های اقتصادی در فروردین و اردیبهشت امسال منتشر شده نشان می‌دهد که بسیاری از ظرفیت‌های اقتصادی عملا بلااستفاده باقیمانده است.

تحلیل مدیرمسئول صنعت موتورسیکلت

محمدعلی نژادیان گفت: در بهار 1399 تعداد ۵۴٫۵۰۵ دستگاه موتورسیکلت شماره‌گذاری شد که این آمار نسبت به مدت مشابه ۳ سال‌ قبل رشد قابل توجهی را داشته است. این افزایش شماره‌گذاری موتورسیکلت نشان دهنده آن است که کرونا ویروس نتوانسته بر این صنعت تاثیر چشمگیری داشته باشد و اگر قیمت ارز بالا نمی‌رفت، قطعا میزان فروش صنعت موتورسیکلت ایران بیشتر از این تعداد می‌شد. البته این آمار، فروش به مصرف کننده نهایی نیست.

وی گفت: کارشناسان صنعت موتورسیکلت و دوچرخه در سراسر دنیا اعتقاد دارند، به دلیل خطرات شیوع کرونا در حمل و نقل عمومی، مردم جهان از این به بعد بیشتر به سمت وسایل نقلیه دوچرخ روی خواهند آورد. درنتیجه:

1- در صنعت موتورسیکلت کاهش فروش نسبت به سه سال گذشته نبوده و اگر در آینده کاهشی پیش بیاید، بیشتر به دلیل وضعیت اقتصادی مردم، تورم و تحریم‌ها است.

2- با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و عدم سازوکار مناسب برای اسقاط موتورسیکلت ها، از این به بعد خرید و فروش موتورسیکلت های مستعمل و دسته دوم هر روز بیشتر خواهد شد.

3- اگر تعطیلی های چین به دلیل کرونا ویروس طولانی می شد، احتمال داشت به دلیل کمبود قطعات و محصولات با کاهش عرضه مواجه شویم ولی کاهش تقاضا اتقاق نخواهد افتاد. البته تحریم ها بر واردات بعضی محصولات تاثیر گذاشته است.

مدیر مسئول صنعت موتورسیکلت افزود: شیوع کرونا ویروس، در آینده نزدیک تاثیر مثبت بیشتری را بر صنعت موتورسیکلت و دوچرخه خواهد گذاشت.


آمار تولید موتورسیکلت ایران در بهار (۱۳۹۹-۱۳۸۸)

جمع کلخرداداردیبهشتفروردینسال
۹۱٫۴۰۹۰۵۴٫۸۷۹۳۶٫۵۳۰۱۳۸۸
۳۲۴٫۴۷۱۱۰۸٫۸۴۸۱۰۱٫۶۱۹۱۱۴٫۰۰۴۱۳۸۹
۳۳۶٫۳۷۶۱۰۰٫۰۵۲۱۲۱٫۶۷۷۱۱۴٫۶۴۷۱۳۹۰
۱۷۴٫۳۸۸۴۱٫۸۰۱۳۹٫۸۸۱۹۲٫۷۰۶۱۳۹۱
۹۳٫۹۷۳۳۱٫۸۷۸۳۲٫۱۷۴۲۹٫۹۲۱۱۳۹۲
۱۶۸٫۰۳۶۷۱٫۳۹۰۷۱٫۲۰۵۲۵٫۴۴۱۱۳۹۳
۱۲۱٫۱۲۰۵۳٫۴۹۶۴۶٫۷۴۶۲۰٫۸۷۸۱۳۹۴
۱۵۸٫۸۰۳۶۲٫۹۰۷۵۵٫۷۳۲۴۰٫۱۶۴۱۳۹۵
۲۱٫۳۲۹۴٫۵۶۰۸٫۴۰۴۸٫۳۶۵۱۳۹۶
۱۸٫۵۱۶۱۱٫۱۹۶۷٫۲۶۴۵۶۱۳۹۷
۲۶٫۴۵۶۳٫۵۰۹۲۰٫۴۵۳۲٫۴۹۴۱۳۹۸
۵۴٫۵۰۵۲۱٫۱۳۶۳۲٫۸۱۰۵۵۹۱۳۹۹

بیشتر بخوانید:

آینده صنعت موتورسیکلت ایران چگونه خواهد بود؟

کرونا ویروس حریف صنعت موتورسیکلت ایران نشد/ افزایش آمار تولید موتورسیکلت در بهار ۱۳۹۹

کرونا چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟/ آیا تولید و فروش موتورسیکلت آسیب مى بیند؟

به دلیل کرونا استفاده از موتور‌سیکلت بسیار بیشتر از قبل شده است

اولین رسانه رسمی با عنوان و موضوع کارآفرینی در ایران
برای مشاهده کارآفرینی پرس اینجا را کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا