فرهنگ سازی برای استفاده راکبان موتورسیکلت از کلاه ایمنی در اصفهان

به پویش مردمی «موتورسیکلت من ساخت کجاست؟» ملحق شوید. برای اطلاع از دلیل این حرکت اینجا را کلیک کنید.

به گزارش موتورسيكلت نيوز، نمایشگاه و مانور شهری «زندگی با و بدون کلاه ایمنی» با هدف هشدار به شهروندان موتورسوار برای مراقبت بیشتر از خود با استفاده از ابزار هنر عصر روز سه شنبه سوم تیرماه در ایستگاه مترو امام حسین (ع) برگزار شد.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در این ارتباط با بیان اینکه انتقال آموزه‌های شهروندی برای اصلاح رفتارها از طریق خلاقیت‌های هنری تأثیرگذاری بیشتری دارد، اظهار داشت: اصلاح رفتارهای شهروندی، آگاهی بخشی به شهروندان و منش‌های شهروندی که موجب تضمین سلامت جسمی و روانی شهروندان خواهد بود، مأموریتی است که کلیت شهرداری اصفهان و به ویژه سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی برعهده دارد.

محمد عیدی افزود: مقوله حمل و نقل یکی از موضوعاتی است که همواره با آن درگیر هستیم و یکی از پدیده‌های واقعی حیات جمعی شهری محسوب می‌شود که در منظومه تعاملی فرهنگ اگر با فرهنگ تعریف شده و هنجار مند روبرو شود، کلیت ساختار شهری را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های انتقال آموزه‌های شهروندی برای اصلاح رفتارها از طریق خلاقیت‌های هنری هنرمندان است لذا با زبان هنر مفاهیم تاثیرگذارتر خواهد بود، بیان داشت: یکی از مقوله‌های شهروندی، ضرورت استفاده از کلاه ایمنی است که باید توسط موتورسواران و دوچرخه سواران که تضمین کننده سلامت آن‌ها در رفت و آمدهای شهری است، مورد توجه قرار گیرد.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان با اشاره به برپایی «نمایشگاه زندگی با و بدون کلاه ایمنی» یادآور شد: این طرح کار مشترکی است که توسط معاونت فرهنگی و معاونت حمل و نقل اجرا شده و در قالب نمایشگاهی که برپا شده و پرفورمنس اجرایی، آموزه‌های شهروندی از طریق آموزه‌های لذت بخش به تدریج به آموزه نهادی در جامعه تبدیل شود.

ضرورت فرهنگ سازی برای استفاده از کلاه ایمنی

رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تاکید کرد: بر اساس آمار و ارقام منتشر شده، تعداد زیادی از کشته‌های موتورسواری، کلاه ایمنی روی فرمان موتور داشته اند اما از آن استفاده نکرده‌اند و از این رو نیاز به فرهنگ سازی است تا موتورسواران از کلاه ایمنی برای حفظ امنیت خود استفاده کنند.

احمد رضایی ادامه داد: در این نمایشگاه موتورهای تصادفی تعبیه شده که کلاه‌های ایمنی نو در کنار آن قرار دارد تا عمق فاجعه بیشتر به نمایش دربیاید.

وی با اشاره به برپایی نمایشگاه زندگی با و بدون کلاه ایمنی متذکر شد: در این نمایشگاه تلاش شده با زبان طنز و با ابزار هنر، عدم تمایل موتورسواران برای استفاده از کلاه ایمنی به نمایش گذاشته شود.
به گفته رضایی، یک مانور نیز به عنوان پیوست در کنار نمایشگاه اجرا شده که دو صحنه عاقبت با کلاه ایمنی و عاقبت بدون کلاه ایمنی را به نمایش گذاشته، همچنین یک اعلامیه فوت با آینه روبروی موتورسوارانی قرار می‌گیرد که کلاه ایمنی روی سر ندارند تا عاقبت خود را تماشا کنند.

وی برگزاری این نمایشگاه و اجرای مانور را هشداری به شهروندان موتورسوار برای مراقبت بیشتر از خود عنوان کرد که با ابزار هنر انجام شده است.

فرهنگ سازی برای استفاده راکبان موتورسیکلت از کلاه ایمنی

رئیس اداره آموزش معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان با اشاره به برپایی نمایشگاه «زندگی با و بدون کلاه ایمنی» اظهار داشت: شروع فصل گرما و زیاد شدن تردد با موتور سیکلت و به تبع آن افزایش آمار مرگ و میرها موجب شد تا اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی و اداره آموزش معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان، تصمیم به برگزاری نمایشگاه و اجرای مانور بگیرند.

علیرضا خاکسار بیان داشت: طی جلسات مشترکی که برگزار شد، به این نتیجه رسیدیم که با اجرای یکسری برنامه، خانواده‌ها و راکبان موتورسیکلت را با خطرات استفاده نکردن از کلاه ایمنی و تبعات منفی آشنا کنیم.

وی افزود: در این نمایشگاه آثار رؤیا جم به نمایش گذاشته شده و تمام استفاده‌های از کلاه ایمنی به جز کارکرد اصلی، به نمایش گذاشته است.

به گفته خاکسار، مانور شهری در ۱۴ نقطه پرتردد و حادثه خیز اجرا می‌شود، همچنین یک تئاتر خیابانی نیز آماده شده که در صورت صدور مجوز به نمایش در می‌آید.

رؤیا جم، طراح آثار نمایشگاه «زندگی با و بدون کلاه ایمنی» درباره ایده برگزاری این نمایشگاه گفت: من بر روی افرادی که کلاه ایمنی دارند اما از آن استفاده درستی ندارند، یعنی هر استفاده‌ای از آن می‌شود، مطالعاتی داشتم و علاقه مند به اجرای طرحی در این زمینه شدم.

وی افزود: در این نمایشگاه ۱۲ کاراکتر طراحی شده که از این کلاه‌ها استفاده‌های دیگری به جز استفاده اصلی دارند.

وی با بیان اینکه مردم علاقه‌ای به پیام به صورت مستقیم ندارند، تصریح کرد: ارائه پیام به صورت غیر مستقیم و طنز گونه تاثیرگذارتر بوده و ماندگاری بیشتری بر ذهن آن‌ها دارد.

گفتنی است؛ نمایشگاه آثار هنری «زندگی با و بدون کلاه ایمنی» تا ۱۰ تیرماه در ایستگاه مترو میدان امام حسین (ع) برقرار است و مانور شهری آن در چهارراه‌های سطح شهر اجرا می‌شود.

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا