مشکل برگشت ارز در سامانه نیما برطرف شد

به پویش مردمی «موتورسیکلت من ساخت کجاست؟» ملحق شوید. برای اطلاع از دلیل این حرکت اینجا را کلیک کنید.

به گزارش موتورسيكلت نيوز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ديروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت،گفت: در ماه‌های فروردین و اردیبهشت کاهش صادرات داشتیم، اما طبق اطلاعات امروز، این صادرات احیا و برقرار شده و مشکل برگشت ارز در سامانه نیما برطرف شده است.

وی گفت: تا امروز حدود چهار و نیم میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه تامین شده است.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: زمانی که نرخ حواله و نرخ ارز نیمایی افزایش پیدا می‌کند نرخ بازار نیز بالاتر می‌رود و زمانی که نرخ ارز شروع به کاهش می‌کند دولت آمریکا و رسانه‌های پشتیبان شروع به جو سازی درباره ایجاد تحریم‌های جدید می‌کنند در حالی که چیز جدیدی وجود ندارد؛ جوسازی تحریم های جدید به نتیجه نخواهد رسید.

همتی گفت: روند درآمدهای نفتی نیز مثبت خواهد بود و این موضوع نرخ‌ها را تعدیل خواهد کرد و ایجاد این فضای روانی از سوی دشمنان برای تشدید سفته‌بازی در بازار ارز است.

وی تاکید کرد: جلوی افزایش قیمت ارز گرفته شده و به تدریج نرخ‌ها تعدیل خواهد شد و حتما نرخ ارز را کنترل خواهیم کرد.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: برای جبران کاهش درآمدهای نفتی بدون افزایش پایه پولی مصوب شد دولت از طریق انتشار اوراق بدهی منابع خود را تامین کند که در یکی دو هفته گذشته، ۱۰ هزار میلیارد تومان از این اوراق با نرخ سود ۱۵ درصد از طرف بانک‌ها خریداری شده است و برای این مقدار بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان تقاضا وجود داشت ضمن اینکه حراج این اوراق در هفته‌های آینده ادامه دارد.

همتی گفت: آخرین آماری که ما درباره شاخص مربوط به کارگاه‌های بزرگ صنعتی داشتیم نشان می‌دهد فصل آخر سال ۹۸ نسبت به سال قبل از آن، ده و نیم درصد رشد داشته اند که این کارگاه‌های بزرگ صنعتی ۷۵ درصد صنعت کشور را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: در سال ۹۹ با برنامه‌هایی که برای جهت تولید داریم رشد اقتصادی حتماً مثبت خواهد بود و با احتساب نفت نیز رشد مثبت داریم، زیرا کاهش درآمد نفتی سال ۹۷ و ۹۸ تقریبا به پایان رسیده است و از نظر رشد اقتصادی وضعیت بهتری نسبت به سال‌های گذشته خواهیم داشت.

رئیس کل بانک مرکزی توجه به زنجیره تولید را از راه‌های کمک به جهش تولید دانست و گفت: علاوه بر بازار سرمایه که هم اکنون تلاش می‌کند برخی از منابع لازم را تامین کند برخی از صنایع پیشران را شناسایی کردیم و برنامه داریم تا بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به آن‌ها توجه جدی داشته باشند.

وی ادامه داد: علاوه بر این با تعمیق طرح گام، اوراقی برای تامین زنجیره تولید منتشر می‌شود و مجموعه این برنامه‌ها، امسال به بخش تولید کمک خواهد کرد و در بخش صنعت و کشاورزی برنامه‌های مهمی برای رونق تولید خواهیم داشت.

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا