بررسى وضعیت صنعت موتورسیکلت ایران در سال ٢٠٢٠

به گزارش موتورسیکلت نیوز، محمدعلى نژادیان مدیرمسئول نشریه صنعت موتورسیکلت نوشت: اقتصاد ایران نیز همانند سایر کشورها به دلیل شیوع ویروس کرونا آسیب دید، اما در حال حاضر کاهش فروش در صنعت موتورسیکلت بیشتر از آن که نتیجه این ویروس باشد، نتیجه موانع تولید است؛ از جمله، مصوبه هایى که به درستى واکاوى و کارشناسى نشده و طى چند سال اخیر صنعت موتورسیکلت را به تعطیلى کشانده است.

دلیل دیگر رکود در این صنعت، افزایش تورم در ایران و افزایش قیمت ارز طى دو سال اخیر است. قابل ذکر است که ارزش ریال در برابر ارزهاى خارجى، کاهش چشمگیرى داشت و قیمت ارز تقریبا رشد ۴برابرى را تجربه کرد.

روند و چشم انداز بازار موتورسیکلت در سال ٢٠٢٠

کشور ایران از ٢٢دسامبر سال ٢٠١٩ یعنى ٨ روز قبل از شروع سال ٢٠٢٠ (١ دى سال ١٣٩٨ شمسى) تا ٢٠مى سال ٢٠٢٠ (٣١ اردیبهشت ١٣٩٩ شمسى) تعداد هفتاد هزار و ١٩۶ دستگاه موتورسیکلت شماره گذارى کرده است. تفکیک این تعداد بر اساس ماه هاى ایران عبارت است از: بهمن ١٣٩٨ تعداد سیزده هزار و ۵٨۴ دستگاه، اسفند ١٣٩٨ تعداد پانزده هزار و ٧۵٣ دستگاه، فروردین ١٣٩٩ تعداد ۵۵٩دستگاه و اردیبهشت ١٣٩٩ تعداد سى و دو هزار و ٨١٠ دستگاه.

در مجموع در دو ماه اول سال ١٣٩٩، تعداد سى و سه هزار و ٣۶٩ دستگاه شماره گذارى شده است. این تعداد در مدت مشابه سال ١٣٩٨ عبارت بود از: فروردین دوهزار و ۴٩۴ دستگاه و اردیبهشت تعداد بیست هزار و ۴۵٣ دستگاه.

سال ١٣٩٨ براى صنعت موتورسیکلت ایران از لحاظ کاهش میزان فروش یک افت شدید محسوب مى شود که قبلا سابقه نداشته است. آمار تولید چند سال گذشته در جدول زیر به تفکیک هر سال درج شده است.

سالتعداد
۱۳۸۸۵۵۴٫۷۵۳
۱۳۸۹۸۳۷٫۱۹۶
۱۳۹۰۸۱۳٫۲۰۶
۱۳۹۱۴۱۸٫۷۳۳
۱۳۹۲۳۱۶٫۱۴۴
۱۳۹۳۵۳۸٫۶۸۲
۱۳۹۴۴۵۲٫۸۷۱
۱۳۹۵۷۳۳٫۸۹۰
۱۳۹۶۱۵۳٫۰۷۴
۱۳۹۷۱۶۱٫۰۳۵
۱۳۹۸۱۱۶٫۵۳۶

در نهایت پیش بینى مى شود که اگر مجموعه حاکمیت در برابر تولید موتورسیکلت مقاومت نکند، در نتیجه به دلایل زیر آینده صنعت موتورسیکلت بهبود پیدا خواهد کرد:

  • افزایش قیمت خودرو
  • گران شدن و سهمیه بندى بنزین
  • ترافیک روزافزون در کلان شهرها
  • هزینه بالاى تعمیرات و نگهدارى خودروها
  • طبق آمار ارائه شده میزان موتورسیکلت هاى فرسوده که در حال تردد هستند، زیاد است که باید با موتورسیکلت هاى نو جایگزین شود و…

(بر اساس تصمیم هیات وزیران در سال ١٣٩٧، سن فرسودگی
برای موتورسیکلت بنزینی کاربراتوری ۶ سال، بنزینی انژکتوری هشت سال و برقی ۱۲ سال است).

در ایران موتورسیکلت بیشتر وسیله اى براى کسب و کار است، اما در چند سال گذشته با ورود برندها و مدل هاى جدید اشتیاق افراد براى استفاده از موتورسیکلت براى رفت و آمد خود بیشتر شده است و پیش بینى مى شود با توجه به دلایلى که بیان شد تعداد افرادى که از موتورسیکلت استفاده کنند، بیشتر نیز بشود. اما در حال حاضر به دلیل وضعیت اقتصادى جامعه و مناسب نبودن روند اسقاط، مردم به خرید و تعمیر موتورسیکلت هاى کارکرده بیشتر تمایل دارند.

در سال ١٣٩٩، چهار شرکت پیشتاز در ایران به ترتیب گروه صنعتى نیرو موتور، شرکت یکتاز سیکلت کویر (کویر موتور)، شرکت نیکران موتور پاسارگاد و شرکت جهان همتا سیکلت بناب بوده اند.

سال گذشته از مجموع ۴٢شرکت که پلاک اخذ کرده اند، تعداد ١شرکت بالاى بیست هزار دستگاه، ١شرکت بالاى ده هزار دستگاه، ٣شرکت بین پنج هزار تا ده هزار دستگاه، ١٢شرکت بین دوهزار تا پنج هزار دستگاه، ٨شرکت بین هزار تا دوهزار دستگاه، ۶شرکت بین ۵٠٠ دستگاه تا ١٠٠٠ دستگاه، ٧ شرکت بین ١٠٠ تا ۵٠٠ دستگاه و ۴شرکت زیر ٢٠دستگاه تولید داشته اند.

سال ١٣٩٩ تقریبا صنعت موتورسیکلت با یک دهم ظرفیت خود کار کرد. از این رو، اگر از این صنعت حمایت واقعى شود، خیلى زود رشد و توسعه بسیار زیادى را در آن شاهد خواهیم بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا