بررسى وضعیت صنعت موتورسیکلت بریتانیا از سال ٢٠١٩ تا ٢٠٢٠
بررسى وضعیت صنعت موتورسیکلت بریتانیا از سال ٢٠١٩ تا ٢٠٢٠
بريتانيا در سال ٢٠١٩ تعداد يكصد و هفت هزار و ٥٥١ دستگاه فروش موتورسيكلت داشت و در سه ماهه ابتدايى سال ٢٠٢٠ تعداد بيست و سه هزار و ٨٣٧ دستگاه بود. پيش بينى كارشناسان براى كل سال ميلادى حدود ٦١ هزار دستگاه است.

به گزارش موتورسیکلت نیوز، بازار موتورسیکلت بریتانیا به دلیل تعطیل کردن فعالیت ها در ماه آوریل، ۸۴ درصد سقوط کرد. فروش موتورسیکلت در کل سال ۶۱هزار دستگاه بسته خواهد شد (-۴۲٫۴ درصد). جلوه های ترکیبی Covid19 و برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست) یکی از تاریک ترین دوره برای صنعت در انگلستان آغاز شده است.

چشم انداز و روند بازار موتورسیکلت ۲۰۲۰

به دنبال مسیر ثابت سال اخیر، صنعت موتور سیکلت انگلیس ۲۰۲۰ را با سرعت نسبتاً مثبت در ماه ژانویه (+ ۲٫۸٪) و فوریه (+ ۳٫۰٪) آغاز کرد. یعنى قبل از آنکه در ماه مارس (-۲۱٫۶٪) و در آوریل (- ۸۴٪) هنگامی که شیوع Covid19 مردم را مجبور به ماندن در خانه و تعطیل کردن فعالیت ها کرد (اما متأسفانه فقط از ۱۹ مارس دولت شروع به پیگیری مسیر سازمان بهداشت جهانی کرد).

در چهار ماهه اول سال بیست و پنج هزار و ۴۵٠دستگاه میزان فروش بوده است که ۳۱٫۱٪ کاهش داشته و در سه ماهه اول بیست و سه هزار و ٨٣٧ دستگاه فروش (-۱۲٫۲٪)، بوده است. صنعت دو چرخ در سه ماه دوم نیز سقوط می کند و بیش از ۷۵٪ بازار را از دست می دهد. در سه ماهه سوم کاهش سالانه متوسط خواهد بود. اما به هر حال سال ۲۰۲۰ با افت ۴٠درصدى پایان می یابد و بهبودی قبل از سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ آغاز نخواهد شد.

براساس داده های منتشر شده از سوی وزیر حمل و نقل انگلیس، روند در سال ۲۰۱۹ برای صنعت موتورسیکلت انگلیس مثبت بود و فروش نهایی با یکصد و هفت هزار و ۵۵١ دستگاه برابر با ۱٫۶ درصد رشد نسبت به سال ٢٠١٨، در سومین سطح برتر در این دهه بوده است.

در واقع بازار انگلیس بعد از فرانسه، ایتالیا، آلمان، اسپانیا و ترکیه ششمین کشور بزرگ اروپا است، در حالی که در سطح جهانی این بازار تنها ۳۰ ام است، پیش از کره جنوبی و استرالیا و پشت اکوادور و پاراگوئه.

در سال هاى اخیر بازار تقریباً با ثبات پایین در سال ۲۰۱۲ در ٩۴هزار دستگاه فروش و بالاترین در سال ۲۰۱۶ با ١٢٨ هزار دستگاه تقریباً پایدار بوده است.

عرصه رقابت

بازار انگلیس تقریباً با ۱۰ برند برتر که ۷۶٫۶ درصد از کل حجم را در اختیار دارند، متمرکز است.

رهبر بازار از سال ها پیش، هوندا ژاپنی در سال ٢٠١٩ با فروش بیست و یک هزار و ١۵٠ دستگاه (+۶%) حدود ۱۹٫۷ درصد سهم را در اختیار دارد.

دومین مارک پرفروش یاماها با یازده هزار و ١١۵ دستگاه (-۱۰٫۶٪) است که ۱۰٫۳٪ سهم بازار را در اختیار دارد.

در جایگاه سوم BMW با ۹٫۲۳۵ فروش (۴٫۱٪ +) رکورد جدیدی را در این بازار به ثبت رساند.

در چهارمین رده بریتیش تریومف با ۸٫۰۳۶ دستگاه (-۵٫۴٪) و پس از آن کاوازاکی با ۷٫۰۴۵ دستگاه (+ ۰٫۳٪)، لکسمووتو ۶٫۶۰۳ دستگاه (+۴۵٫۵٪)، KTM تعداد ۶٫۴۶۰ دستگاه (+ ۱۱٫۷٪)، هارلی دویدسون ۴٫۵۵۹ دستگاه (-۷٫۵٪؜)، سوزوکی ۴٫۴۰۳ دستگاه (-۲٫۶٪؜) و در مکان دهم Ducati با ۳٫۱۱۹ دستگاه (-۵٫۱٪؜) بوده است.

در نهایت رویال آنفیلد با ۱۲۱٫۸ درصد پرش، در مکان یازدهم قرار گرفت و تعداد ۲٫۹۳۵ دستگاه فروش داشت.

  • خبرنگار : محمدعلى نژاديان
  • منبع خبر : motorcyclesdata