بررسى وضعیت صنعت موتورسیکلت تایلند در سال ٢٠٢٠

به گزارش موتورسیکلت نیوز، تایلند با توجه به ظرفیت تولید (۲میلیون دستگاه)، پس از چین (۲۳میلیون دستگاه)، هند (۲۰میلیون دستگاه)، اندونزی (۸میلیون دستگاه) و ویتنام (۳میلیون دستگاه) در رده ۵ رتبه اصلی تولید موتورسیکلت قرار دارد.

تایلند ساخت اولین موتورسیکلت خود را در سال ۱۹۶۷ تحت سیستم CKD آغاز کرد.

در دهه آغاز سال ۱۹۹۰، تایلند برای کاهش مشکل انتشار گازها، سرمایه گذاری موتورسیکلت چهار زمانه به جای موتور دو زمانه را ترویج کرد و با افزایش تولید، به ظرفیت ۱٫۷۵ میلیون دستگاه در سال رسید.

در سال های بعد، ضمن معرفی موافقت نامه های تجارت آزاد (FTA) که باعث لغو تدابیر حمایت صنعتی شد، صنعت شروع به صادرات و تحول در راستای تقاضای جهانی و یادگیری فن آوری های جدید کرد.

امروزه در تایلند ۷ تولیدکننده موتورسیکلت وجود دارد که ظرفیت تولید آنها ۳ میلیون دستگاه در سال است. آنها هوندا، یاماها، سوزوکی، کاوازاکی، بى ام و، تریومف و دوکاتى هستند. بسیاری از آنها در مناطق مرکزی و شرقی و در نزدیکی بندر برای صادرات مستقر هستند.

چشم انداز و روند بازار موتورسیکلت ۲۰۲۰

تایلند در ماه آوریل به دلیل واکنش پیشگیرانه به گسترش کرونا، ٣۴.۵درصد بازار موتورسیکلت خود را از دست داد. البته قبل از رسیدن ویروس، بازار آن در حال کاهش بود. پیش بینی کارشناسان نیز برای کل سال ۱٫۵۲ میلیون دستگاه است.

به دنبال کاهش ​​گزارش شده در دو سال گذشته، صنعت موتور سیکلت تایلند سال ۲۰۲۰ را با کمترین میزان شروع کرد و فروش در فوریه به تعداد دویست و هشتاد و چهار هزار و ١۴٨ دستگاه رسید (۳٫۰٪ کاهش).

فروش موتورسیکلت در ماه مارس با ۱۲٫۵درصد کاهش، سه ماهه اول سال ٢٠٢٠ را با تعداد چهارصد و سى و یک هزار و چهار دستگاه پایان داد که ۶٫۸٪ کاهش را نسبت به سال قبل نشان مى دهد. 

در ماه آوریل نیز به دلیل محدودیت های تردد، تقاضای مصرف کنندگان سرد بود و ٣۴.۵ درصد کاهش یافت و فروش در ماه آوریل به تعداد پانصد و هشت هزار و ٢٠٩ دستگاه رسید (۱۲٫۸درصد کاهش)

کارشناسان سناریوها را برای ماه هاى آینده بررسى کرده و فروش کامل سال ٢٠٢٠ را ۱٫۵۲ میلیون دستگاه حدس زده اند.

براساس داده های منتشر شده از سوی وزیر حمل و نقل تایلند، بازار موتورسیکلت های داخلی تایلند در سال ۲۰۱۹ با ارقام نهایی یک میلیون و هفتصد و بیست و نه هزار و ٧۵۵ دستگاه (-۳٫۳%) بوده است.

با نگاهی به عملکرد برندها، تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد. هوندا در ماه دسامبر عجله کرد تا سال را مسدود کند و از ۷۷٫۴درصد سهم بازار سود ببرد، در حالی که Piaggio حدود مثبت ۳۲٫۲ درصد و Harley Davidson حدود مثبت ١٧١درصد رشد داشتند.

بیشتر رقبا واقعاً پایین تر از حد انتظار بودند. از جمله:

BMW کاهش منفى ۱۲٫۶ درصدى

Stallions کاهش منفى ۴۴٫۷ درصدى

Ducati کاهش منفى ۳۸٫۲ درصدى

KTM کاهش منفى ۷۱ درصدى

در ماه های بعدی بازار برای برندهای پریمیوم به طرز چشمگیری قابل تغییر است و هارلی دیویدسون، دوکاتی و KTM با معرفی ساختار مالیاتی جدید به شدت متاثر می شوند. در واقع، وزارت امور خارجه تایلند در حال تلاش برای تنظیم مالیات برای موتورسیکلت های جدید “Big Bike” است که بر اساس میزان انتشار CO2 است. نرخ جدید می تواند برای موتورسیکلت های پرقدرت به تقریباً یکصدهزار بات افزایش یابد.

محاسبه نرخ مالیات فعلی براساس اندازه موتور است که ۲٫۵-۹ درصد از ارزش خرید را نشان می دهد. نرخ جدید در صورت تحمیل به ۳-۱۸ درصد افزایش می یابد. با نرخ جدید، اگر یک موتورسیکلت دوچرخ بزرگ یک میلیون بات هزینه داشته باشد، می توان مالیات اضافی نود هزار بات اعمال کرد که بستگی به انتشار CO2 آن دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا