مهم‌ترین عامل فوت موتورسیکلت سواران در تصادفات چیست؟

به گزارش موتورسیکلت نیوز، مهدی گرجی، امروز 9 مرداد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد:  موتورسیکلت سواران از گروه‌های آسیب‌پذیر حوادث جاده‌ای محسوب می‌شوند و ماهیت غیر ایمن این وسیله و استفاده روزافزون آن توسط جوانان با افزایش بروز سوانح ترافیکی همراه است.

وی گفت: موتورسواران 34 درصد بیشتر از سرنشینان خودرو در معرض مرگ‌های ناشی از حوادث قرار دارند و از طرفی آمارها  نشان می‌دهد حدود 13 درصد کشته‌های سوانح رانندگی در جاده‌های استان را راکبین موتورسیکلت تشکیل می‌دهد که بسیار قابل تامل است.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای خراسان جنوبی افزود: در سال‌های اخیر موتورسیکلت با تنوع‌های مختلف وارد بازار و روانه جاده‌ها و خیابان‌های درون و برون شهری شهرستان‌های استان شده است و میزان آن به دلیل ارزانی، در دسترس بودن و سهولت تردد در ترافیک‌های سنگین به صورت قابل توجهی افزایش یافته، اما متاسفانه فرهنگ استفاده صحیح و ایمن از این وسیله نهادینه نشده است.

گرجی اظهار کرد: عامل ضربه به سر، دلیل اصلی فوت راکبان موتورسیکلت بوده و مصدومیت‌های آنان نیز یکی از مشکلات ایمنی در راه‌ها است که می‌طلبد فرهنگ‌سازی بیشتری در زمینه چگونگی استفاده صحیح از موتورسیکلت‌ها به عمل آید.

وی بیان کرد: در همین راستا و به منظور افزایش ایمنی، ترویج فرهنگ ترافیک و استفاده صحیح از موتورسیکلت‌ها  اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در روستاهای حاشیه راه‌ها  اقدام به برگزاری دوره‌های آموزش موتورسیکلت سواران با هدف فرهنگ‌سازی برای رعایت کردن مقررات، افزایش ضریب ایمنی و در نهایت کاهش تصادفات، تخلفات جاده‌ای را در دستور کار خود قرار داده است.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی با اشاره به برگزاری 19 جلسه آموزشی در حسینیه‌ها یا مساجد روستای حاشیه راه‌های سطح استان با همکاری ویژه پلیس راه شهرستان‌ها و ادارات راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان‌های تابعه و دهیاران، افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون در مجموع  894  نفر در این دوره‌ها آموزش‌های لازم را در خصوص چگونگی استفاده صحیح از موتورسیکلت‌ها فراگرفته‌اند.

گرجی گفت: پس از اتمام آموزش برای تشویق و فرهنگ‌سازی موتورسیکلت سواران، به راکبین موتورسیکلت، کلاه ایمنی، دستکش، شبرنگ و لوازم و قطعات موتورسیکلت حسب نیاز هدیه می‌دهد.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای قوانین و مقررات به خصوص استفاده از کلاه ایمنی توسط موتورسیکلت سوارانی که در حاشیه راه‌های اصلی تردد می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به اهمیت موضوع فرهنگ‌سازی در امر استفاده صحیح از موتور سیکلت‌ها، امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم با برنامه‌ریزی و اولویت بندی، بیش از 30 روستای دیگر را با اولویت روستاهای حاشیه راه‌های شریانی و اصلی از امر آموزش بهره‌مند کنیم.

زودتر از دیگران از اخبار کارآفرینی باخبر شوید
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا