چند نكته مهم درباره تاير موتورسيكلت

به پویش مردمی «موتورسیکلت من ساخت کجاست؟» ملحق شوید. برای اطلاع از دلیل این حرکت اینجا را کلیک کنید.

به گزارش موتورسيكلت نيوز، با تنظیم نبودن باد تایرها، شانس پنچر شدن آن‌ها می‌تواند در جاده‌های غیر مسطح و در اصطلاح آفرود، چند برابر شده و شمارا اذیت کند.

البته این را نیز باید دانست که بعضی از موتورسیکلت‌ها، حساسیت بیشتری به باد تایرهای خود نسبت به موتورهای دیگر دارند. این به چه معناست؟ یعنی ممکن است شما قبلاً موتورسیکلتی داشتید که فشار تایرهای آن را روی عدد خاصی تنظیم می‌کردید. حالا اگر موتور خود را تغییر داده و یا حتی شرایط آب‌وهوایی، به‌کلی تغییر کرده است، باید فشار باد تایرها را متناسب با نوع موتور و آب‌وهوای مربوطه، تنظیم کنید.

فشار باد تایرها را به‌صورت منظم بررسی کنید

شاید این مورد اول، کمی پیش‌پاافتاده و البته بسیار سطحی به نظر برسد؛ اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد تا با این کار از خطرات احتمالی و یا حتی دردسرهای ریزودرشتی که ممکن است این لاستیک‌های موتور برایتان ایجاد کند، جلوگیری کنید. بهتر است که هفته‌ای دو بار، این کار را انجام داده و یا اگر قصد مسافرت‌های کوتاه و بلند را با موتورتان دارید، چند بار قبل از سفر، این کار حیاتی را انجام دهید.

تایرهای سرد را نیز بررسی کنید

چرا در هنگام شب و یا صبح زود باید این کار را انجام داد؟ زیرا گرما، فشار باد داخل تایرها را افزایش داده و اگر شما فشار آن‌ها را هنگامی‌که داغ هستند بررسی کنید، عدد چندان درستی را به شما نشان نخواهند داد. اکثر تولیدکنندگان تایر، عدد توصیه‌شده برای تایرهای سرد را برای شما گفته‌اند. پس بهتر است با همان عدد توصیه‌شده، عدد روی فشارسنج را تنظیم کنید. البته یک‌راه غیرعلمی برای تشخیص تایر سرد این است که دستتان را روی لاستیک گذاشته و ببینید که حس گرما می‌کنید یا خیر؟ اگر پاسخ خیر بود می‌توان به عدد روی فشارسنج اعتماد کرد.

از وسایل فشارسنج مناسب و استاندارد استفاده کنید

بهتر است به‌جای اینکه از چندین فشارسنج در هر بار استفاده کنید، از یک فشارسنج خوب و قابل‌اعتماد استفاده کرده تا فشارسنج‌های مختلف که ممکن است خطاهای متفاوتی داشته باشند، شمارا به‌اشتباه نیندازند. شاید هم اگر بیشتر از یک فشارسنج دارید، می‌توانید آن‌ها را با یکدیگر کالیبره کرده و برای مثال روی یکی از آن‌ها میزان عددی را که کمتر یا بیشتر از آن‌یکی نشان می‌دهد بنویسید.

تایرهای خیلی صاف و بدون آج

یک تایر خیلی صاف می‌تواند در رانندگی شما اثر گذاشته و باعث شود که فکر کنید جایی از موتورسیکلتتان دچار مشکل شده است. تایر صاف به دلیل از دست دادن و یا کاهش سطح آج‌ها، می‌تواند رانندگی ناخوشایندی را برای شما به ارمغان بیاورد. پس بهتر است برای جلوگیری از یک دردسر، یا این لاستیک را عوض کرده و یا همیشه میزان فشار باد داخل آن را طوری تنظیم کنید که احتمال آسیب‌دیدگی‌اش، بسیار کمتر شود.

منبع: چرخان

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا