تعیین تکلیف سند محیط زیست در ستاد اجرایی نقشه جامع

به پویش مردمی «موتورسیکلت من ساخت کجاست؟» ملحق شوید. برای اطلاع از دلیل این حرکت اینجا را کلیک کنید.

به گزارش موتورسيكلت نيوز، دکتر منصور کبگانیان در حاشیه جلسه یکصد و بیست و ششم شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران، ضمن بیان این مطلب افزود: تذکراتی در پیش از دستور ارائه شد که اولین محور آن موضوع سند محیط زیست بوده است که با چارچوبی که با سازمان محیط زیست به توافقاتی رسیدیم.

وی با بیان اینکه با سازمان محیط زیست اختلافاتی داشتیم، اظهار کرد: در خصوص این سند از سال‌های قبل از سوی سازمان محیط زیست و معاونت علمی نظراتی داشتند و در این جلسه به این جمع بندی رسیدیم که موضوعات مطرح در حوزه علوم و فناوری‌های زیست محیطی را محدود کنیم تا این سند زودتر با محوریت معاونت علمی و با هماهنگی دستگاه‌های ذی ربط به ویژه سازمان محیط زیست نهایی شود.

کبگانیان در زمینه محدود کردن حیطه سند زیست محیطی توضیح داد: معمولا اسناد تدوین در سطح کلان است یعنی از حوزه علم، فناوری و آموزش عالی تا حوزه اقتصاد دانش بنیان و موضوعات فرهنگی مربوط را شامل می‌شود ولی از آنجایی که سند محیط زیست چندین بار سازمان محیط زیست بر روی آن تاملی داشتند ضمن آنکه ما اعتقاد نداریم که اجرای اسناد در شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: در خصوص این سند میان دو دستگاه سازمان محیط زیست و معاونت علمی اختلاف نظراتی وجود داشت و با جمع بندی که در این جلسه رسیدیم مقرر شد که توسعه علم و فناوری در این حوزه را محدود کردیم.

وی حمایت از خودروها و موتورسیکلت‌های الکتریکی و یا برخی از فناوری‌های مرتبط با مقابله با آلودگی محیط زیست و هوا از جمله حوزه‌های مطرح در این سند عنوان کرد و یادآور شد: این سند با این محدودیت با محوریت معاونت علمی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

کبگانیان ارائه گزارشی از توسعه علم و فناوری را از دیگر بخش‌های این جلسه ذکر کرد و افزود: در حوزه مستندات علمی و استناداتی که به تولیدات علم و فناوری می‌شود، بهبودی در سال‌های 2014 تا 2018 را شاهدیم.

وی ارائه آخرین وضعیت توسعه علم و فناوری کشورهای همسایه را از دیگر موارد مطرح در این گزارش دانست.

ادامه سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور ادامه بررسی سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر را از موضوعات اصلی مطرح در این جلسه ذکر کرد و گفت: بخش اصلی این جلسه به ادامه بررسی سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر اختصاص یافت. در جلسه قبل تا انتهای ماده 4 پیش رفتیم و در این جلسه اهداف کلان این سند با اصلاحاتی به تصویب رسید.

وی به بیان اصلاحات این سند خاطر نشان کرد: در حوزه سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، نرخ رشد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی، تعداد شرکت‌های دانش بنیان، تعداد اختراعات و تجاری سازی اختراعات، مقالات بین المللی، شاخص سهولت فضای کسب و کار با اعداد و رقم مشخص شد؛ چراکه بر اساس این سند قرار است استان بوشهر در میان 5 استان برتر کشور قرار گیرد.

کبگانیان با بیان اینکه با این اصلاحات ماده 5 سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر به تصویب رسید، خاطر نشان کرد: ماده 6 مربوط به راهبردهایی می‌شود که مختص به توانمندی‌های این استان می‌شود. این راهبردها برای هر استانی متفاوت است چرا که هر استان توانمندی‌های خاص خود را دارد.

به گفته وی، شبکه حمل و نقل ریلی، بهره برداری از طرح جامع عمرانی پارک علم و فناوری خلیج فارس و تامین آب شیرین از طریق شیرین سازی آب دریا، گسترش موسسات و مراکز آموزشی، انجام پژوهش‌های کاربردی، جذب منابع مالی و سرمایه‌های داخلی و خارجی، گفتمان سازی وترویج به منظور افزایش مشارکت همگانی دانش بنیان استان از جمله راهبردهای استان بوشهر است.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی مهمترین راهبرد استان بوشهر را راهبرد شماره 7 ذکر کرد و گفت: این راهبرد بر اصلاح نظام اقتصادی و تولید استان با تاکید بر به کارگیری روش‌های و فناوری‌های نو تاکید دارد.

وی اضافه کرد: از آنجایی که تعداد اقدامات زیاد بود، یک هفته به اعضا فرصت دادیم که اگر پیشنهادی دقیق‌تری در این زمینه دارند به ما ارائه دهند و بر اساس این پیشنهادات راهبردهای این سند در جلسه آینده مصوب و گزارش آن ارائه خواهد شد.

کبگانیان با اشاره به ماده 7 و آخرین ماده از این سند، اظهار کرد: بر این اساس شورایی برای راهبری و اجرایی سازی، ایجاد هماهنگی‌های لازم و پایش شاخص‌ها پیش بینی شده است که ترکیب اعضای این شورا با حضور نمایندگان استان اصلاح شد.

به گفته وی، تعداد اعضای این شورا کاهش یافت و ترکیب آن شامل  ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، نماینده ولی فقیه، استاندار، مسوولان اداری مرتبط استان، نماینده بخش خصوصی و  NGO ها است.

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور در پایان با تاکید بر اینکه سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر تکمیل شده است، یادآور شد: به مدت یک هفته به اعضا فرصت داده شد تا پیشنهادات خود را ارائه دهند و ما بر اساس این پیشنهادات اصلاحات نهایی در سند اجرایی کنیم و در جلسه آتی ستاد راهبری، خبر نهایی شدن این سند را اعلام خواهیم کرد.

انتهای پیام

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا