موتورسیکلتی كه به دلیل تصادف بیش از 40 درصد آسیب ببیند باید اسقاط شود

جدول تغییرات قیمت موتورسیکلت

به گزارش موتورسيكلت نيوز به نقل از خبرگزارى مهر، عطف به مصوبه هيات وزيران كه در سال ١٣٩٧ تصويب شد، سن فرسودگى موتورسیکلت بنزینی کاربراتوری ۶ سال، بنزینی انژکتوری ۸ سال و برقی ۱۲ سال خواهد بود.

همچنين به نقل از خبرگزارى فارس، ابوالفضل حجازی مديريت شركت تندرشهاب، در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر معاینه فنی برای موتورسیکلت‌ها در کشور اجرا می‌شود یا خیر؟ اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ قانون معاینه فنی موتورسیکلت‌ها مصوب شده و وجود دارد، ولی اجرایی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه طبق قانون، همه وسایل نقلیه آلاینده باید سالی یک بار معاینه فنی شوند، افزود: برای اجرای این قانون در ابتدا نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم و مراکز آزمون هستیم که هم‌اکنون در کشور وجود ندارد.

به گفته حجازی طبق قانون، عمر مفید موتورسیکلت 8 سال تعیین شده است و پس از این مدت موتورسیکلت‌های فرسوده باید از چرخه مصرف خارج شوند. برای اجرای این قانون باید هزینه بیمه و نگهداری این موتورسیکلت‌ها طوری تعیین شود که استفاده از آنها صرفه اقتصادی نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه موتورسیکلت‌های فرسوده بعد از جمع‌آوری در پارکینگ به مزایده گذاشته می‌شوند، گفت: پیشنهاد ما این است که فروش این موتورسیکلت‌ها به شرط خروج از کشور صورت گیرد، به طوری که به کشورهای اطراف از جمله افغانستان صادر شوند.

حجازى اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در حال حاضر بیش از 70 درصد موتورسیکلت‌های در حال تردد در تهران عمر یک تا سه سال دارند و 30 درصد بقیه نیز عمدتاً عمری کمتر از 8 سال دارند، ولی در شهرهای دیگر تردد موتورسیکلت‌های فرسوده زیاد است.

وی ادامه داد: طبق قانون اگر موتورسیکلتی به دلیل تصادف بیش از 40 درصد آسیب ببیند، باید اسقاط شود ولی این موضوع نیز در کشور اجرا نمی‌شود.

مطالعه بيشتر

سن جدید فرسودگی انواع خودرو و موتور سیکلت تعیین شد

اولین رسانه رسمی با عنوان و موضوع کارآفرینی در ایران
برای مشاهده کارآفرینی پرس اینجا را کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا