تفویض بخشی از اختیارات به تشکل‌های بخش خصوصی

برای درج آگهی رایگان کلیک کنید.

به گزارش موتورسیکلت نیوز، رضا رحمانی امروز در نشست با فعالان اقتصادی شهرستان تربت جام گفت: بخشی از اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت که منع قانونی نداشته و قابلیت تفویض دارد، احصاء شده و به زودی به تشکل‌های بخش خصوصی از جمله خانه صنعت، معدن و تجارت، انجمن‌های تخصصی و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن واگذار خواهد شد.
وی با اشاره به ساخت داخل به‌عنوان محور اصلی برنامه‌ها در وزارت صنعت، معدن تجارت گفت: ما امسال ساخت داخل، توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، توسعه صادرات، توسعه فناوری را اولویت خود قرار دادیم.

برگزاری نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل
رحمانی با اشاره به برگزاری نمایشگاه ساخت داخل در تیرماه گفت: برگزاری نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل در راستای منویات رهبری و با دعوت از همه گروه‌های موثر در رفع نیازمندی‌های صنعتی کشور از 27 تیرماه برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه بیان کرد: شرکت‌هایی که نیازمندی‌های صنعتی و معدنی کشور را بومی‌سازی می‌کنند و مانع واردات نمونه‌های مشابه خارجی به کشور می‌شوند به جد و با بهره‌گیری از همه ابزارهای ممکن مورد حمایت قرار خواهیم داد.

ممنوعیت واردات 1448 قلم کالا به کشور
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال گذشته ممنوعیت واردات هزار و 339 قلم انواع کالا به کشور از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت و در ثبت سفارش‌ها اعمال شده بود که امسال تا کنون و بنابر گزارش‌های دریافتی مبنی بر تولید نمونه مشابه داخلی، برای 148 قلم کالای دیگر هم ممنوعیت واردات لحاظ کردیم.

کارخانه فولاد تربت‌حیدریه زمینه‌ساز تولید مشاغل و دانش‌های جدید در منطقه
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: با توجه به احداث واحد صنعتی تولید فولاد در تربت‌حیدریه با ظرفیت تولید بیش از 2 میلیون تن، این واحد علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم، در بسیاری از زمینه‌های مرتبط مشاغل و دانش‌های جدیدی را ایجاد خواهد کرد که می‌تواند به توسعه اقتصادی منطقه کمک شایان توجهی نماید.
وی افزود: ضروری است تدارکات این واحد از همین شهرهای اطراف و خود استان انجام گیرد و همچنین اولویت جذب نیرو هم طبق سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت باید از خود مردم منطقه باشد.
رحمانی حجم سرمایه‌گذاری انجام گرفته در فولاد تربت‌حیدریه را بالغ بر 2 هزارو 700 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در صورت تکمیل زنجیره تولید فولاد در این منطقه، در آینده شاهد سرمایه‌گذاری‌های بیشتری هم خواهیم بود که امکان اشتغال بیش ار 10 هزار نفر را به‌طور مستقیم و غیر مستقیم فرآهم خواهد آورد.

تولیدکنندگان فرماندهان جنگ اقتصادی هستند
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: حدود 14 ماه است که جنگ اقتصادی ناجوانمردانه‌ای به کشور ما تحمیل شده که معاش و امنیت مردم را نشانه رفته است؛ در این شرایط همه تولیدکنندگان ما فرماندهان این جنگ اقتصادی به شمار می‌آیند که با تمام وجود درحال ایستادگی و مقاومتند باید به همه آن‌ها دست مریزاد گفت و از آن ها تقدیر کرد.

توسعه صادرات بر اساس رعایت مازاد تولید
رحمانی خاطرنشان کرد: صادرات هر کالایی به خصوص کالاهای ضروری کشور مشروط بر رعایت مازاد تولید و در صورت تامین نیاز داخلی، آزاد است.
وی اضافه کرد: هم اکنون در بخش فولاد، 2.5 برابر نیاز داخلی تولید انجام می‌شود و لازم است همه ظرفیت‌های صادراتی در این بخش فعال شود و همچنین در صنایعی مثل سیمان، پتروشیمی، کاشی و سرامیک، لوازم خانگی و هم این شرایط حاکم است.

لزوم راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی تخصصی
وزیر صمت اظهار داشت: برای هم‌افزایی تولیدات و بهینه‌سازی بازار محصولات تولیدی، باید به سمت احداث شهرک‌های صنعتی تخصصی در سطح کشور حرکت کنیم و با توجه به تغییرات موجود در صنایع مختلف در سال‌های آتی، این موضوع دارای اهمیت بیشتری در آینده خواهد بود.
وی افزود: در مناطق کم برخوردار و محروم در واگذاری زمین‌ها و زیر ساخت‌های لازم شهرک‌های صنعتی، بیشترین مساعدت در حق سرمایه‌گذاران در دستور کار است.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا