طرح صدور گواهینامه یک‌روزه موتورسیکلت در ۱۵ استان اجرا خواهد شد

سخنگوی فراجا شعار امسال هفته پلیس را “شهروند قانون‌مدار، پلیس خدمتگزار” اعلام کرد و گفت: طرح اخذ گواهینامه آسان در ۱۵ استان کشور و تلاش برای اجرای سراسری آن از مهر ماه جاری اجرا می‌شود؛ حدود ۷میلیون راکب موتورسوار گواهینامه ندارند.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از تسنیم، سردار سعید منتظرالمهدی؛ معاون فرهنگی اجتماعی و سخنگوی فرماندهی‌کل انتظامی کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح عملکرد پلیس در 6ماهه سال جاری پرداخت و با تبریک هفته وحدت و فرا رسیدن هفته فراجا اظهار کرد: هفته فراجا از پنجشنبه 13 مهر با شعار «شهروند قانون‌مدار، پلیس خدمت‌گزار» با غبارروبی مزار شهدا در سراسر کشور آغاز می‌شود و تا 10 مهر ماه ادامه دارد همچنین در روز شنبه مراسم صبحگاه مشترک فراجا در مراکز فرماندهی انتظامی سراسر کشور برگزار می‌شود.

کشف 72درصدی قاپ‌زنی و کیف‌قاپی

سخنگوی فراجا در تشریح عملکرد پلیس آگاهی تصریح کرد: افزایش 24درصدی کشف انواع سرقت‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته و همچنین افزایش 41درصدی کشفیات سرقت‌های خرد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته و افزایش 9درصدی کشف سرقت‌های مهم از جمله عملکرد مثبت پلیس آگاهی است.

وی با بیان اینکه 58 درصد سرقت‌ها مربوط به سرقت‌های خرد است، گفت: میزان سرقت از منزل و مغازه 11 درصد، طلافروشی 37 درصد، سرقت محموله و کالا 7 درصد، دستبرد به اماکن خصوصی و دولتی 6 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: افزایش 16درصدی کشف سرقت‌های موتورسیکلت و 15درصدی کشف سرقت‌های اتومبیل نیز از دیگر دستاورد پلیس آگاهی در حوزه کشفیات است.

سردار منتظرالمهدی از کشف 72درصدی قاپ‌زنی و کیف‌قاپی و 59درصدی سرقت‌های مسلحانه خبر داد و یادآور شد:‌ در نیمه نخست سال جاری 468 سرقت در پوشش و تحت عنوان مأمور صورت گرفته است که کشف 32درصدی سرقت‌های مأمورنما را داشته‌ایم همچنین از ابتدای سال تاکنون 76درصد آدم‌ربایی‌ها و 90 درصد قتل‌ها کشف شده است.

کشف 18هزار میلیارد ریال انواع کالای قاچاق

سخنگوی فراجا در ادامه به فعالیت مرزبانی انتظامی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون مأموران مرزبانی موفق به کشف حدود 18 هزار میلیارد ریال انواع کالای قاچاق شدند همچنین کشف بیش از 3 هزار قبضه سلاح شکاری و جنگی و بیش از 22 هزار قبضه انواع سلاح در همکاری مشترک با پلیس اطلاعات از جمله دیگر دستاوردهای مرزبانی کل کشور است.

سردار منتظرالمهدی به هلاکت 30 نفر از اشرار، معاندان و قاچاقچیان سلاح و مواد مخدر پرداخت و گفت: جلوگیری از خروج و قاچاق حدود 72 میلیون لیتر سوخت، کشف حدود 15 میلیون لیتر انواع سوخت قاچاق که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش 10درصدی داشته است از دیگر توفیقات مرزبانی است.

وی اضافه کرد: کشف و مهار 20 هزار رأس انواع دام سبک و سنگین قاچاق و افزایش 15درصدی کشف دام سنگین اقدامی است که مأموران مرزبانی انجام داده‌اند.

سخنگوی فراجا از کشف حدود 75 میلیون نخ انواع سیگار که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با افزایش 62درصدی روبه‌رو بوده گفت و تصریح کرد: کشف بیش از 320 هزار عدد انواع مواد محترقه، کشف 2 میلیون و 670 هزار لیتر مشروبات الکلی دست‌ساز و مسمومیت‌زا و همچنین کشف بیش از یک میلیون بطری مشروبات الکلی خارجی از جمله عملکرد 6ماهه مرزبانی است.

سردار منتظرالمهدی ادامه داد: انهدام چندین باند قاچاق مواد مخدر و دستگیری بیش از 395 سوداگر مرگ، کشف نزدیک به 30 تن انواع مواد مخدر در مرزها و به‌خصوص افزایش سه‌برابری کشف ماده مخدر کراک و کشف حدود 3 میلیون و 500 هزار قلم انواع داروی قاچاق که عمدتاً داروهای آنتی‌بیوتک تاریخ‌مصرف‌گذشته هستند نیز در کارنامه 6ماهه مرزبانی قرار دارد.

کاهش 28درصدی نزاع دسته‌جمعی

سخنگوی پلیس در تشریح عملکرد پلیس اطلاعات به کاهش 28درصدی نزاع‌های دسته‌جمعی پرداخت و گفت: از ابتدای سال تاکنون افزایش 15درصدی دستگیری اتباع بیگانه‌ داشته‌ایم و درگیری‌های فردی هم 8 درصد کاهش داشته است.

کشف 2کلاهبرداری 1600میلیاردریالی در یک ماه

سردار منتظرالمهدی در تشریح عملکرد پلیس بین‌الملل فراجا اظهار داشت: ارتباط‌گیری مؤثر با پلیس دیگر کشورها با هدف شناسایی مجرمان و پیشرفت برای رویارویی با چالش‌های مربوط به جرایم نوظهور توانسته است از فعالیت 195 کشور عضو در مبارزه با جرایم فرامرزی حمایت و پشتیبانی کند؛‌ تنها در همین یک ماه گذشته 2 کلاهبرداری یک‌هزار و 600 میلیارد ریالی شناسایی و کشف شده است و کلاهبرداران دستگیر و به کشور مسترد شده‌اند.

وی افزود: اقدامات و خدمات انتظامی صورت‌گرفته در خصوص متهمان و مجرمانی که به خارج از کشور گریخته‌اند و صدور گواهی عدم سوءپیشینه بین‌المللی برای اتباع ایرانی خارج از کشور که همگی بنا به درخواست وزارت امور خارجه بوده بیش از 20 هزار مورد بوده است.

افزایش تصادفات و کاهش فوتی ناشی از حوادث رانندگی

سردار منتظرالمهدی با بیان افزایش 8درصدی تصادفات گفت: آموزش‌های پلیس و هشداری بیشتر به مردم در رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی موجب شده است تعداد جان‌باختگان 93 نفر یعنی حدود یک درصد و آمار مصدومان حوادث رانندگی 4 هزار و 726نفر یعنی چیزی در حدود 2درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته باشد.

اجرای طرح صدور گواهینامه یک‌روزه موتورسیکلت در 15 استان

سردار منتظرالمهدی در بخش دیگری از این نشست گفت: ترخیص فوق‌العاده خودرو و موتورسیکلت‌های توقیفی به‌استثناء وسایل نقلیه دارای دستور قضایی با شرایط ویژه و پرداخت 50 درصد جریمه و الباقی به‌صورت اقساط با نرخ سال 94 هیئت دولت به‌مدت 15 روز از جمله دیگر برنامه‌های پلیس در این هفته است.

سخنگوی پلیس ادامه داد: چاپ و تحویل 72ساعته کارت خودرو و گواهینامه‌های جدیدالورود و المثنی به مالکان و افزایش 2ساعته کار مراکز تعویض پلاک (از ساعت 7 صبح تا 16 عصر) نیز از دیگر اقدامات پلیس راهور است.

 وی با اشاره به روند نقل و انتقال اینترنتی خودرو در شهر تهران از طریق برنامه کاربردی «پلیس من»  در هفته فراجا عنوان کرد: برای این منظور افراد صرفاً برای نصب و فک پلاک به مراکز مراجعه می‌کنند و در کمترین زمان ممکن کمتر از 30 دقیقه کار خود را انجام می‌دهند؛ این اتفاق در نحوه نقل و انتقال خودرو باعث کاهش صف و به‌مرور از بین رفتن صف‌ها می‌شود.

وی به تجلیل از رانندگان قانون‌مدار و حرفه‌ای کامیون، اتوبوس، خودروهای سواری و موتورسواران تحت عنوان طلایه‌داران ترافیک اشاره و تصریح کرد: از هفته فراجا به بعد رفع توقیف خودروها به صورت سیستمی و بدون نیاز به مراجعه مالکان انجام خواهد شد همچنین اجرای طرح اخذ گواهینامه آسان در 15 استان کشور و تلاش برای تأمین و اجرای سراسری آن به کشور در مهر ماه در حال انجام است.

سردار منتظرالمهدی به روند صدور گواهینامه‌های یک روزه موتور اشاره کرد و گفت: حدود 12 میلیون موتور سیکلت داریم که در کشور تردد می‌کنند اما 6 میلیون و 700 هزار راکب موتورسوار گواهینامه ندارند که پلیس برای حل این مشکل طرح گواهینامه آسان و ارزان در یک روز را به مرحله اجرا گذاشت.

پایان پیام/

منبع
تسنیم

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا