تحقق نهضت ساخت داخل مستلزم یک باور عمومی است

به پویش مردمی «موتورسیکلت من ساخت کجاست؟» ملحق شوید. برای اطلاع از دلیل این حرکت اینجا را کلیک کنید.

به گزارش موتورسيكلت نيوز، رضا رحمانی افزود: با تداوم روند موجود در حوزه تولید به طور حتم رشد اقتصادی کشور صعودی و مثبت خواهد بود.
وی ادامه داد: سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت صمت در سال جاری در 7 محور اساسی دنبال می‌شود که ساخت داخل به عنوان یکی از رئوس برنامه ها و با هدف جایگزینی تولیدات داخلی با کالاهای وارداتی در دستور کار است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تا سال ۱۴۰۰ جایگزینی و داخلی سازی ۱۰ میلیارد دلاری انواع کالاهای ی وارداتی برنامه ریزی شده و خوشبختانه طی همین چند ماه گذشته و از زمان آغاز برنامه بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار از اهداف این نهضت تحقق پیدا کرده است.
رحمانی خاطرنشان کرد: ساخت داخل مورد تاکید ویژه مقام معظم رهبری، جزو برنامه‌های محوری دولت و در عمل وزارت صنعت و معدن تجارت پرچمدار این مهم برای تحقق در همه بخش های تولیدی کشور است.
وی تصریح کرد: به هر میزان موفق شویم تولیدات کشور را بومی‌سازی کنیم در تامین اشتغال پایدار برای جوانان خود موفق عمل کردیم و در همین راستا نهضت ساخت داخل نیازمند یک باور عمومی و حمایت اساسی مردم است و قطعاً با دستورالعمل و بخشنامه نمی‌توان این هدف را به سرانجام رساند بلکه باید آستین همت را بالا بزنیم و همه عوامل موثر در حوزه تولید به این رویکرد اساسی کمک کنند.
وزیر صنعت معدن و تجارت تاکید کرد: به فرمایش مقام معظم رهبری تولید امر مقدس و حفظ تولید یک کار جهادی است؛ در همین راستا باید فرهنگ توجه به توان داخلی را به تمام بخش‌های اقتصادی کشور تزریق کنیم.
رحمانی با اشاره به اهمیت توسعه صادرات در راستای تحقق اهداف نهضت ساخت داخل افزود: تولید به دو بال نیاز دارد که یکی از آنها صادرات و دیگری توسعه فناوری است.
وی ادامه داد: امسال پیشران اقتصاد و رونق تولید در کشور، توسعه صادرات است و با توجه به اهمیت این حوزه و افزایش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه به خصوص کشورهای حاشیه خزر برای استان گیلان انتظار داریم همه مسئولین و عوامل در این راستا گام های بهتر و موثرتری بردارند.
وزیر صمت خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد افزایش نرخ ارز صادرات را توجیه‌پذیر کرده است و قاچاق کالا را توجیه ناپذیر؛ لذا صنایعی که می‌توانند تولیدات صادراتی داشته باشند را باید مورد حمایت قرار دهیم.
رحمانی با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در توسعه و آبادانی مناطق مختلف کشور گفت: سرمایه گذاری کار مقدسی است و وزارت صنعت، معدن و تجارت از تمامی سرمایه گذاران در بخش تولید به صورت ویژه حمایت می‌کند.
وی در خصوص تفویض اختیارات به تشکل ها و همچنین سازمان استانی تصریح کرد: تمامی اختیارات ممکن به سازمان‌های استانی تفویض شده است و در خصوص تشکل ها نیز موارد در حال بررسی است و حتماً در این خصوص اقدامات لازم انجام می شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مسائل مطرح شده در خصوص 2 محصول برنج و چای گفت: تمام تصمیمات اتخاذ شده در خصوص این دو کالا با مشورت از تشکل‌های بخش خصوصی مرتبط بوده که البته سعی شده است تا منافع مصرف کنندگان، بازرگانان و همچنین تولیدکنندگان این محصولات به بهترین شکل ممکن رعایت شود.
رحمانی همچنین در مورد تامین منابع مورد نیاز صنوف تولیدی افزود: با توجه به اهمیت این بخش در ایجاد اشتغال، از بانک مرکزی برای تعریف ردیف مشخصی جهت تخصیص منابع لازم پیگیری هایی شده است که امیدوارم نتایج آن به زودی محقق شود.
کاهش بروکراسی اداری و بهبود فضای کسب و کار بخش دیگری از سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع فعالان اقتصادی استان گیلان بود که وزیر صنعت در این خصوص تصریح کرد: برای تسهیل در امور مردم، صنعتگران، معدن کاران، بازرگانان و همچنین اصناف، هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و باید تمامی ظرفیت‌های قانونی برای حمایت از این بخش ها به کار گرفته شود.
رحمانی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین دغدغه‌های بخش تولید طی سال‌های اخیر تامین نقدینگی و سرمایه در گردش مورد نیاز واحدهای بوده که در این خصوص پیگیری های مجدانه از طرف وزارت صنعت، معدن تجارت انجام شده و پیرو جلسات متعددی که با روسای بانکها داشتیم امیدواریم شرایط در این بخش بهبود یابد و چرخ های صنعت بهتر از پیش به چرخش درآید.

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا