بررسی قوانین موتورسواری در کشورهای مختلف

در سال‌های اخیر به دلیل کاهش توان مالی مردم در خرید خودرو، بسیاری از شهروندان کم بضاعت در تهران و سایر کلانشهرهای ایران رو به خرید موتورسیکلت آورده‌اند. این اتفاق باعث بالا رفتن آمار تصادفات با موتورسیکلت در شهرهای ایران شده است.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، موتور سیکلت علاوه بر اینکه وسیله نقلیه ارزان قیمت‌تری نسبت به خودرو است، در عبور از مناطق پر ترافیک شهری نیز نسبت به سایر خودروها دارای مزیت است. در سال‌های اخیر و به ویژه پس از شیوع کرونا، موتورسوران زیادی نیز به جرگه پیک‌های موتوری پیوسته‌اند و از موتور خود به عنوان وسیله‌ای ‌جهت کسب درآمد نیز استفاده می‌کنند، اما به دلیل ناایمن بودن موتور و رعایت نشدن قوانین موتورسواری در ایران آمار تصادفات موتور سیکلت‌ها در تهران بالا رفته است.

در این مطلب نگاهی داریم به تعدادی از قوانین رانندگی با موتور سیکلت در تعدادی از کشورها که به منظور کاهش تصادفات موتوری به تصویب رسیده‌اند، قطر از جمله کشورهایی است که در آستانه برگزاری مسابقات جام جهانی قوانین سفت و سخت‌تری را برای تردد موتور سیکلت‌ها در سراسر شهرهای این کشور به تصویب رسانده است. بر اساس قوانین مربوط به وسایل نقلیه موتوری از جمله قوانین مربوط به موتورسیکلت در قطر، راکب موتورسیکلت باید گواهینامه رانندگی موتور سیکلت صادر شده در این کشور را دریافت کند.

قطر؛ هشدار به پیک‌های موتوری

با توجه به افزایش تصادف‌های پیک‌های موتوری در قطر، این کشور پیش از برگزاری مسابقات جام جهانی و به منظور افزایش سطح ایمنی شهروندان و گردشگران خارجی حاضر قوانین جدیدی را در رابطه با پیک‌های موتوری از تصویب گذرانده است، بر همین اساس، اداره کل راهنمایی و رانندگی دوحه به دوچرخه‌سواران  و پیک‌های موتوری هشدار داده که طبق قوانین باید در مسیر سمت راست تردد باقی بمانند و کانتینرهای حاوی کالاها و غذاهای حمل شده توسط پیک‌های موتوری باید در بالای وسیله نقلیه به صورت  ثابت و محکم بسته شده قرار گیرند تا در زمان حرکت در جاده سقوط نکنند.

اسپانیا؛ قوانین سخت گیرانه کسب گواهینامه موتورسیکلت

به گزارش سایت هلت پلن اسپین، اسپانیا مکان مناسبی برای سوار شدن موتور سیکلت یا اسکوتر است  اگر در اسپانیا زندگی می‌کنید و به دنبال خرید یک موتور سیکلت هستید، یا برای تعطیلات خود به آنجا سفر می‌کنید و به دنبال استخدام هستید، باید قوانین را در مورد موتورسواری در اسپانیا بدانید. چهار کلاس مختلف گواهینامه در اسپانیا وجود دارد که به شما اجازه می دهد با موتور سیکلت رانندگی کنید: کلاس های AM، A۱، A۲ و A . با داشتن هر سطح از این گواهینامه‌ها شما مجاز به رانندگی با موتورهای دارای ظرقفیت و حجم  و سرعت خاصی هستید. به عنوان مثال، برای دریافت مجوز کلاس A۲، باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید. گواهینامه A۲ به دارنده این امکان را می‌دهد تا تمام وسایل نقلیه زیر کلاس A۱ را به همراه موتورسیکلت‌هایی با حداکثر توان ۴۷ اسب بخار را براند. اگرچه طبق قانون شما ملزم به استفاده از کلاه ایمنی هستید، اما دیدن بسیاری از موتورسواران، اسکوترها و موتورسیکلت‌ها در اسپانیا که از کلاه ایمنی استفاده نمی‌کنند، امری بسیار رایج است. اخیرا در اسپانیا پوشیدن دستکش برای موتور سواران نیز اجباری شده است.

اگر مقیم اسپانیا نیستید و برای تعطیلات خود به این کشور سفر می‌کنید، باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید و گواهینامه رانندگی کلاس B داشته باشید.

بریتانیا؛ آزمون‌های چند مرحله‌ای

برای کسب گواهینامه موتور سیکلت در جاده‌های عمومی و شهری بریتانیا، ابتدا باید یک گواهینامه موقت دریافت کنید و سپس آموزش پایه اجباری (CBT) را برای دریافت گواهینامه کامل از سر بگذرانید. شما باید هر دو بخش از آزمون عملی خود را در مدت حداکثر ۲ سال پس از شرکت در آزمون تئوری قبول شوید. اگر این اتفاق رخ ندهد، باید روند گرفتن گواهینامه  موتور را  را دوباره شروع کنید.

برای موتور سواری در برتانیا نیز مانند اسپانیا کلاس‌های متفاوتی از گواهینامه وجود دارد و شما نمی‌توانید به یکباره با کسب یک گواهینامه با هر موتور سیکلت دارای هر حجم موتوری رانندگی کنید. به عنوان مثال برای کسب گواهینامه پایه موتور سواری باید حداقل ۱۷ سال سن داشته باشید. البته در صورت داشتن ۱۶ سال تمام و کسب گواهینامه نیز می‌توانید با موتور سیکلت در  محدوده سرعت ۲۵ کیلومتر تا ۴۵ کیلومتر در ساعت رانندگی کنید. قبل از شرکت در هر آزمون عملی گواهینامه کامل موتورسیکلت، باید یک دوره آموزشی پایه اجباری (CBT) را بگذرانید.

ترکیه؛ قوانین سخت‌تر برای اسکوتر سواران

به گزارش روزنامه حریت، مسافران و گردشگرانی که در ترکیه قصد رانندگی با خودرو یا موتور سیکلت را دارند باید ۱۸ سال یا بیشتر داشته باشند و گواهینامه رانندگی کامل و معتبر برای رانندگی قانونی در ترکیه را داشته باشند. گواهینامه‌های رانندگی صادر شده در کشورهای اتحادیه اروپا نیز برای رانندگی با خودرو یا موتور سیکلت در ترکیه پذیرفته می‌شود. علاوه بر این گواهینامه‌های موتور سیکلت صادر شده در بریتانیا در ترکیه نیز پذیرفته می‌شوند.

به دلیل بالا رفتن آمار تصادفات دارندگان اسکوتر در ترکیه، وزارت حمل و نقل و زیر ساخت‌های این کشور قوانین سخت‌گیرانه تری را در ارتباط با استفاده از اسکوتر و اسکوتر برقی در سال ۲۰۲۱ در این کشور صادر کرده است. بر اساس این قوانین، افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند بدون هیچ مجوزی اسکوتر سواری کنند، اما از افراد ۱۶ تا ۱۸ سال خواسته می‌شود که گواهینامه موتور سیکلت داشته باشند و جوانان زیر ۱۶ سال مجاز به سوار شدن بر اسکوتر در سطح خیابان‌های شهر یا جاده‌ها نخواهند بود.

انتهای پیام/

منبع
همشهری آنلاین

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا