مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

اطلاعیه سازمان امور مالیاتی خطاب به اشخاص حقوقی واردکننده و تولیدکننده موتورسیکلت

از آنجا که قانون دائمی مالیات برارزش افزوده از ۱۳ دی ماه امسال اجرا شده است، در این زمینه براساس اعلام سازمان مالیاتی اشخاص حقوقی واردکننده و تولیدکننده انواع وسایل نقلیه باید اظهارنامه مربوط به مالیات و عوارض شماره‌گذاری و مشخصات دقیق وسائط نقلیه فروخته‌شده هرماه را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد در درگاه ملی خدمات الکترونیک مالیاتی، تکمیل و مالیات و عوارض متعلق به آن را پرداخت کنند.

به گزارش موتورسیکلت نیوز، قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۳۸۷ به صورت آزمایشی تصویب و هر ساله در بودجه تمدید شد تا اینکه برای بودجه سال گذشته این قانون تا مهرماه آن سال اعتبار داشت اما در آبان ماه سال ۱۳۹۹ تا زمان تصویب و لازم الاجرا شدن لایحه اصلاح و دائمی شدن این قانون، توسط مجلس شورای اسلامی به مدت یک سال تمدید شد.

پس از این، قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده در اوایل خرداد سال جاری تصویب و در تیرماه نیز به رئیس جمهوری ابلاغ شد که طبق اعلام سازمان امور مالیاتی اجرای این قانون از ۱۳ دی ماه سال جاری آغاز شده است.

در این زمینه، سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه‌ای خطاب به اشخاص حقوقی واردکننده و تولیدکننده انواع وسایل نقلیه (خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت) اعلام کرده که این افراد مکلفند اظهارنامه مربوط به مالیات و عوارض شماره‌گذاری (اظهارنامه شماره گذاری خودرو) و همچنین مشخصات دقیق وسائط نقلیه فروخته‌شده هر ماه را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد در درگاه ملی خدمات الکترونیک مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir ، تکمیل و مالیات و عوارض متعلق به آن را پرداخت کنند.

از سوی دیگر، پرداخت نکردن مالیات و عوارض شماره‌گذاری وسائط نقلیه در مهلت تعیین شده، موجب جریمه غیرقابل بخشودگی به میزان ۱۰ درصد مالیات و عوارض متعلق و تأخیر در پرداخت آن، مشمول جریمه‌ای به میزان ۲ درصد در ماه، نسبت به مالیات و عوارض پرداخت‌نشده و مدت تاخیر از زمان انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه یا سررسید پرداخت مالیات و عوارض، هر یک که مقدم باشد (موضوع ماده (۳۷) قانون مزبور) خواهد بود.

علاوه بر این، با توجه به تغییر دوره تسلیم اظهارنامه شماره گذاری خودرو از سه ماه به یک ماه به استناد قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده، کلیه اشخاص حقوقی واردکننده و تولیدکنندگان انواع وسائط نقلیه مکلفند « اظهارنامه شماره گذاری وسائط نقلیه، موضوع تبصره (۵) ماده (۲۸) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰/۰۳/۰۲»، مربوط به بازه زمانی ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ لغایت ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ را با توجه به تقارن پانزدهم بهمن ماه با تعطیلات رسمی (جمعه) حداکثر تا روز شنبه مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۶ با مراجعه به سامانه فوق الذکر تکمیل و نسبت به پرداخت مالیات و عوارض متعلق اقدام کنند.

انتهای پیام/

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
منبع
ایسنا
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا