مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

معاینه فنی موتورسیکلت با ۱۲ هزار تومان

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران اعلام کرد که با توجه به ورود به سال میلادی جدید ۲۰۲۲ وسائل‌نقلیه وارداتی مدل ۲۰۱۸ با لحاظ و بسته به ماه تولید مشمول معاینه فنی هستند.

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از ایسنا، حسین مقدم گفت: بر اساس قانون هوای پاک دوره معافیت انجام معاینه فنی از زمان تولید برای وسائل‌نقلیه شخصی و دولتی ۴ سال و برای وسائل‌نقلیه عمومی ۱ سال تعیین شده است.

وی درخصوص نحوه مراجعات موتورسیکلت‌ها به مراکز معاینه فنی شهر تهران گفت: طبق قانون جهت اطمینان از صحت عملکرد فنی، ایمنی و کنترل آلایندگی انجام معاینه فنی کلیه وسائل‌نقلیه موتوری شامل خودروها و موتورسیکلت‌ها الزامی است و  شهر تهران  ۱۱ خط معاینه فنی موتورسیکلت دارد و راکبین این وسائل‌نقلیه به‌راحتی با پرداخت مبلغ ۱۲ هزار تومان خارج از الزامات قانونی می‌توانند از وضعیت سلامت فنی موتورسیکلت خود آگاه شوند.

مقدم گفت: لازم به توضیح است معاینه فنی در کشورها به صورت ملی یا محلی باهدف کنترل ایمنی و وضعیت انتشار آلایندگی وسائل‌نقلیه پس از پروسه تولید جهت اطمینان از مطابقت وسیله‌نقلیه با مقررات حاکم ایجاد و برنامه‌ریزی شده و مراکز معاینه فنی خودرو به‌صورت دوره‌ای که مدت زمان آن در قانون مشخص شده نسبت به پایش و کنترل شرایط لازم در یک وسیله‌نقلیه جهت تردد ایمن اقدام می‌کنند و بدون تردید موتورسیکلت‌ها به‌عنوان یک وسیله‌نقلیه از این کنترل مستثنی نبوده و قانون‌گریزی این وسائل از اخذ معاینه فنی می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری در حوزه ایمنی و سلامت به شهر و شهروندان تحمیل کنند.

وی بیان کرد: مطابق قانون، گواهی معاینه فنی یک خودرو تا زمانی دارای اعتبار است که خودرو دارای نقص فنی که موجب کاهش ایمنی در عبور و مرور و یا انتشار بیش از حد مجاز گازهای آلاینده هوا و یا آلودگی بیش از حد مجاز صدا شود، نباشد.

مقدم افزود: خودرویی که پس از اخذ معاینه فنی نسبت به تغییر وضعیت ظاهری و نصب تجهیزات غیر استاندارد مانند گارد و یا لامپ‌های زنون و هدلایت اقدام می‌کند، توسط پلیس متوقف و بلافاصله معاینه فنی آن ابطال می‌شود.

وی گفت: از ابتدای امسال هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی‌های شهر تهران در پنج مرکز معاینه فنی بیهقی، شقایق، دماوند، چمران، نیایش رایگان است و خودروهای تاکسی در صورت داشتن پروانه تاکسی‌رانی معتبر که از طریق سامانه سیما تاکسی سازمان تاکسی‌رانی قابل استعلام و کنترل است، می‌توانند سالانه در هر نوبت مراجعه به مراکز معاینه فنی اعلام شده از این طرح رایگان هزینه مراجعه اول، استفاده کنند.

وی با بیان این‌که هزینه مراجعه اول معاینه فنی خودروهای سبک مبلغ ۴۷ هزار تومان بوده و خودروهای تاکسی با عمر ۱۰ سال و کمتر طبق قانون و مصوبات دولت بایستی هر ۶ ماه یکبار و خودروهای تاکسی با عمر بالای ۱۰ سال هر سه ماه یکبار نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند، افزود: ضمنا تاکید می‌شود پذیرش خودروهای تاکسی  در سایر مراکز معاینه فنی شهر تهران انجام می‌شود و رانندگان محترم تاکسی در صورت تمایل به استفاده از طرح رایگان تنها بایستی به یکی از پنج مرکز اعلامی مراجعه کنند.


انتهای پیام/

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
منبع
ایسنا
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا