تعداد 8000 هزار نفر در کمپین «موتورسوار خوب» آموزش دیدند

برای درج آگهی رایگان کلیک کنید.

به گزارش موتورسیکلت نیوز، «مجتبی دانشور» مدیر کل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به سوالی درباره بازخوردهای اندک اجرای کمپین موتورسوار خوب در بین موتورسوارن گفت: براساس تجربه جهانی و اتفاقاتی که در حوزه تغییر رفتار و فرهنگسازی می‌افتد، در دوره‌های کوتاه مدت نمی‌توان ادعای ایجاد تغییر داشت آنهم در حوزه سختی مانند موتورسواری. 

او با بیان اینکه تجربیات پلیس راهور نیز در این زمینه بررسی شده است، ادامه داد: نمی‌توان عددی از میزان مطلوبیت ارائه داد، چرا که تازه اول راه هستیم، اما نکته‌ای که رخ داده این است که پذیرش این رفتار تا حدودی پیش آمده است. ما شاهد مشارکت استارت آپ‌ها در این زمینه هستیم که می‌خواهند در این کمپین مشارکت داشته باشند. 

دانشور اضافه کرد: استارت آپ‌ها حجم بسیار زیادی از مشتریان موتوری را پوشش می‌دهند از جمله الوپیک و مواردی از این دست که جامعه مخاطبان خوبی برای آموزش و رصد رفتار شهروندان هستند. در این پویش روش‌های مختلفی را به کار گرفتیم و تا اینجای کار توانستیم روش‌های متنوع را ارزیابی کنیم. 

مدیر کل امور آموزش‌های شهرندی شهرداری تهران، افزود: با یک رویکرد برعکس سعی کردیم به جای متوقف کردن موتورسواران متخلف، موتورسوارانی که قانون‌مند بودند را متوقف کرده و از آن‌ها تقدیر کنیم. در کنار آن با مشارکت پلیس راهور موتورسواران متخلف در طرح موتوریاب، در کنار مامورین پلیس به ارائه خدمت پرداختند. 

او گفت: با مشارکت پلیس راهور این کار را انجام می‌دهیم و از اجرای این مرحله از طرح حدود ۴ ماه می‌گذرد. از ابتدای کار تا پایان فاز اول که شهریور ماه است سنجش و ارزیابی را انجام می‌دهیم و جامعه ثابت مخاطبانی که در حال آموزش هستند را ارزیابی می‌کنیم و آن وقت می‌توانیم بگوییم این طرح تا چه حد تاثیر داشته است. 

دانشور افزود: از آنجایی که رویکرد متفاوت است و سلبی نیست نخواستیم تخلف موتورسوار را پررنگ کنیم، بلکه رفتار موتورسوار را مورد ارزیابی قرار دادیم، که قطعا این کار سخت‌تر است. 

او با اشاره به تلفات موتورسواری اظهار کرد: براساس آمار پزشکی قانونی بیش از ۵۰ درصد تلفات در ناحیه موتورسواری در اثر ضربه سر است و اگر روی همین حوزه در بازه زمانی معین بتوانیم کاهش تلفات داشته باشیم یعنی موفق شده ایم. 

دانشور در پاسخ به این سوال که تاکنون چند موتورسوار در قغالب این طرح آموزش دیدند، گفت: تا پایان اسفندماه بیش از ۸ هزار موتورسوار تحت آموزش قرار گرفتند. 

او با بیان اینکه در حوزه قوانین موتورسواری نیاز به تعریف قوانین داریم که پلیس راهور در حال بررسی آن است، اظهار کرد: اما نکته این است که صرفا موتورسواران را نباید در نظر گرفت، تولید کنندگان و واردکنندگان موتور و استارت آپ‌ها نیز باید در این زمینه کمک کنند و استارت آپ‌های ارائه دهنده خدمات به موتورسواران شیوه بازدارنده‌ای را برای استفاده از کلاه در نظر بگیرند. 

دانشور درباره رایزنی با پلیس راهور برای اعمال جریمه، گفت: رایزنی ما با پلیس راهور برای ایجاد قوانین سلبی محکم‌تر است که بتوانیم در ارتقای فرهنگ موتورسواری اقدامات بیشتری انجام دهیم.

پایان پیام/

منبع
ایلنا
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا