اعتراض پلیس راهور قم به وضعیت رانندگی موتورسواران/ رسانه‌ها نقش مهمی در فرهنگ ترافیکی دارند

برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

به گزارش موتورسیکلت نیوز، سرهنگ غلامرضا صدفی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت تصادفات درون‌شهری اظهار داشت: سرعت، سبقت، عدم توجه به جلو، خستگی و خواب‌آلودگی 80 درصد در تصادفات نقش دارد.

رئیس پلیس راهور استان قم افزود: سرعت غیرمجاز در قم، آمار بالایی را در تصادفات رقم می‌زند و انتظار می‌رود همه دوربین‌ها در سطح شهر در جهت کاهش تصادفات، فعال‌تر شوند.

وی با اشاره به ثبت 24 هزار و 959 فقره تصادف درون‌شهری در قم در سال تصریح کرد: از این میان، 18 هزار و 915 فقره تصادفات خسارتی و 5 هزار و 937 فقره تصادفات جرحی بوده است.

صدفی با بیان اینکه در سال قبل 119 نفر براثر تصادفات درون‌شهری قم فوت کرده‌اند ابراز کرد: این رقم نسبت به سال 98 نیز افزایش 12 درصدی داشته است، ضمن اینکه در این تصادفات، 51 درصد راکبین موتورسیکلت فوت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: علی‌رغم توصیه‌ها و برخوردهای قانونی، در کاهش تصادفات موفقیت چندانی نداشته‌ایم و باید در حوزه فرهنگ‌سازی اقدامات جدی اتفاق بیفتد، با توجه به وضعیت جامعه پزشکی که درگیر کروناست، نباید راکبین موتورسیکلت و رانندگان خودروها با تخلفات و بی‌احتیاطی بار اضافه برای کار درمان ایجاد کنند.

رئیس پلیس راهور استان قم با اشاره به افزایش تصادفات موتورسیکلت در سال جاری نیز خاطرنشان کرد: موتورسیکلت وسیله غیر ایمن است و بیش از 70 درصد ضربه به سر راکبین و سرنشین موتور اصابت می‌کند، بااین‌وجود استفاده از کلاه در قم، بسیار ضعیف است.

وی عنوان کرد: خانواده نقش بسیار مهمی در کاهش تصادفات دارند و نباید اجازه بدهند فرزندان بدون داشتن گواهی‌نامه، سوار موتور شوند و یا افراد بدون استفاده از کلاه ایمنی با موتور در سطح شهر تردد کنند.

صدفی با اشاره به اینکه 35 درصد تصادفات منجر به فوت در قم، متوجه عابرین پیاده است گفت: در بحث کاهش تصادفات، هدف‌گذاری‌هایی در سطح شهر قم انجام شد که به آن نرسیدیم، هرچند در فرهنگ‌سازی از طریق فضای مجازی، رسانه‌ها، روزنامه‌ها و صداوسیما ورود کردیم.

وی یادآور شد: رسانه‌ها نقش مهمی در فرهنگ ترافیکی دارند و اتفاقات خوبی افتاده است، اگرچه همچنان باید اقدامات جدی‌تری در حوزه فرهنگی و اجتماعی اتفاق بیفتد تا شاهد کاهش تصادفات درون‌شهری باشیم.

رئیس پلیس راهور استان قم با بیان اینکه بیشترین هم‌وغم راهور استفاده از نیروی کارآمد ازنظر تخصصی و مسلط در کنترل ترافیکی شهری و خدمات بهینه است اظهار داشت: حضور این نیروها در سطح شهر در کاهش تصادفات اثرگذار است و در تلاش‌اند شهروندان در ترافیک گرفتار نشوند.

وی تصریح کرد: در حوزه کنترل تصادفات، باید با رانندگان متخلف برخورد قانونی داشته باشیم، سال قبل در برخورد با تخلفات حادثه‌ساز و پرخطر که امنیت ترافیکی جامعه را برهم می‌زنند 45 درصد نسبت به سال قبل برخورد قانونی داشته‌ایم.

صدفی با تأکید بر اینکه ناجا 19 درصد سهم در پیشگیری از تصادفات دارد عنوان کرد: این وظایف شامل برخورد با تخلفات، روان‌سازی ترافیک، هماهنگی با شهرداری برای رفع نقاط حادثه‌خیز در شهر و غیره است.

وی خاطرنشان کرد: جریمه کردن متخلفان برای پلیس خوشایند نیست، اما در مواجهه با برخی مسائل، می‌بینیم تخلفات منجر به حادثه و فوت افراد می‌شود و متخلفان امنیت روانی جامعه را بر هم می‌زند باید با روش‌های پیشگیرانه مانع از حوادث شویم.

انتهای پیام/

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا