گام بلند فناوران ایرانی در باتری‌سازی

جدول تغییرات قیمت موتورسیکلت

به گزارش موتورسیکلت نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، کاهش منابع سوخت‌های فسیلی و عدم تـجدیدپذیری آن‌ها از یک سـو و لـــزوم کاهــش آلودگــی‌های زیست محیطی از سوی دیگر، باعث روی آوردن دولـت‌ها و شرکت‌های بزرگ دنیا به منابع تأمین انرژی پاک شده است.

پیشرفت‌های زیادی در این زمینه در کل دنیا صورت گرفته است. پیشرفت‌هایی که به تازگی توانسته از تکنولوژی باتری‌های لیتیوم یونی( برای نمونه باتری تلفن همراه) که دارای منابع محدود و خطر انفجار است، عبور کرده و نسل جدیدی از باتری‌ها را به بازار معرفی کند، باتری‌های فلز-هوا. باتری‌هایی که بر پایه اکسیژن هوا، جریان الکتریکی تولید می‌کنند و بیش از ۵ برابر باتری‌های لیتیوم-یونی انرژی دارند.

این نسل جدید از باتری‌ها با مزیت‌هایی نظیر ۵ برابر شدن تولید انرژی نسبت به باتری های لیتیومی، عدم آلودگی محیط زیست، عمر طولانی (حدود 4 برابر باتری های لیتیوم-یون) و زمان بسیار کوتاه شارژ و احیا، کاربردهای فراوانی در وسایل حمل‌ونقل الکتریکی، سیستم‌های برق پشتیبان، صنایع نظامی و… دارند.

 در واقع باتری‌های فلز-هوا در سیستم‌هایی که ایمنی بسیار بالا، قیمت مناسب و قابلیت شارژ سریع اهمیت زیادی دارد، حتما به‌عنوان یک گزینه مطلوب معرفی می‌شود.

همین کاربردها باعث شده تا مجموعه‌های بزرگ فناور دنیا همچون نانت انرژی، فوجی پیگمنت، جی‌پی باتری و… به‌دنبال تجاری‌سازی این محصول بوده و سعی دارند از این رهگذر آینده صنعت انرژی جهان را به‌دست بگیرند.

همچنین بر اساس گزارش سایت گرندویوسرچ اندازه بازار باتری‌های فلز هوا در سال 2020 معادل 1080 میلیون دلار بوده و پیش‌بینی می‌شود در سال 2027 به رقم 2020 میلیون دلار برسد.

یک شرکت ایرانی از پیشروهای این فناوری!

اما نکته حائز اهمیت در این میان، جایگاه ایران در زمینه باتری‌های فلز-هواست. در سال‌های اخیر شرکت فناور ایرانی به نام نواسی با کمک تیم جوان خود توانسته است، نسل جدید این باتری‌ها را در پروژه‌ای به نام سانیوا بومی‌سازی نموده و امروز به نسخه mvp این تکنولوژی دست پیدا کند.

تکنولوژی که مراحل ثبت دانش در مراجع داخلی کشور را پشت سرگذاشته و مرحله تجاری‌سازی را پیش رو دارد.

این شرکت، پروژه سانیوا (ساخت باتری های فلز-هوا) را در سال ۱۳۹۸ و با هدف توسعه باتری‌های نسل جدید جهت ارتقای سطح بهره‌مندی از انرژی‌های نوین شروع و با معرفی این فناوری به مجموعه‌های دیگر، توانست از یکی از شرکت‌های معتبر و پرتوان در تولید وسایل‌نقلیه الکتریکی، سفارش ساخت نمونه را دریافت کند.

هم‌اکنون نیز نواسی همتراز با شرکت‌های فناور بزرگ دنیا در مرز این فناوری برای تجاری‌سازی این باتری‌ها گام برمی‌دارد.

پایان پیام/

اولین رسانه رسمی با عنوان و موضوع کارآفرینی در ایران
برای مشاهده کارآفرینی پرس اینجا را کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا