مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

به بسته کمک‌های مالی برای جایگزینی موتورسیکلت‌های کاربراتوری نیاز داریم‌

به گزارش موتورسیکلت نیوز، مسعود تجریشی روز سه شنبه در بیست و دومین همایش ملی صنعتی، معدنی و خدماتی سبز در جمع خبرنگاران افزود: امسال هوای کلانشهرها به ویژه تهران خوب نبود در حالی که می توانست به مراتب بهتر از این باشد، سوال این است که برای بهتر شدن هوا چه اقداماتی می توانستیم انجام دهیم و ندادیم، می توانستیم نظارت بیشتری را بر روی تردد کامیون ها داشته باشیم، امسال بر اساس گزارشی که سازمان هواشناسی داده تعداد قابل توجهی از روزهایی که وارونگی هوا داشتیم حرکت باد از سمت جنوب به سمت شمال بود و آلودگی ها را به به سمت شهر می آورد که ممکن است سال های آینده هم تکرار شود.

وی اظهار داشت: امسال موضوع سوخت را جدی تر مطرح می کنیم، پیگیری ها بسیار زیادی شده و وزیر نفت نیز مکتوب قول داده که تا پایان سال ۱۴۰۰ پالایشگاه اصفهان وارد چرخه ای شود که بحث گازوییل با گوگرد بالا را رفع کند، همچنین مکاتبات و جلسات زیادی با نمایندگان مجلس داشتیم در کنار آن بر اساس برنامه ای که سازمان محیط زیست برای ۹ شهر داده، وظیفه هر دستگاه، سهم هر اقدام، میزان بار مالی مورد نیاز و میزان اثربخشی آنها مشخص شده، از مجلس و دولت خواستیم که آن اقداماتی را که در کوتاه مدت با صرف هزینه اندک می تواند بهبود آلودگی هوا را داشته باشد، از ابتدای سال ۱۴۰۰ شروع شود.

تجریشی ادامه داد: شرایطی که اکنون تهران مخصوصا در گستره استانی دارد اینطور است که همچنان بعضی از آلاینده های آن بسیار بالاست، یعنی اکنون که پدیده وارونگی دما هم نداریم اما نیتروژن بالا است اگر همین منوال ادامه یابد یعنی خودورهای فرسوده، موتورسیکلت ها و موتورهای کاربراتوری با همین شرایط در سطح شهر تردد کنند و این آلودگی را با خود به تابستان ببریم یعنی نیتروژن و ناکس بالا در تابستان خواهیم داشت و این یعنی اینکه در گاز ازن مشکل خواهیم داشت بنابراین از همه دستگاه هایی که در قالب قانون هوای پاک وظیفه دارند درخواست کردیم تا اقدامات عاجل را به صورت عملیاتی و اجرایی پیش ببرند.

وی تاکید کرد: شرایطی که اکنون تهران دارد و در کنار آن اگر شرایط اقتصادی به همین شکل باشد که منابع مالی لازم برای نوسازی و بازسازی زیست محیطی حمل و نقل عمومی وجود نداشته باشد نمی توانیم انتظار داشته باشیم هوا در سال آینده بهتر از امسال شود، حتما این اقداماتی که در کوتاه مدت از دولت و مجلس خواستیم باید از ابتدای سال ۱۴۰۰ شکل بگیرد تا شرایط را بتوانیم تثبیت شده داشته باشیم نه اینکه هر سال وضع ما از سال قبل بدتر باشد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امسال مجموعه ای از همه شرایط موجب شد تا هوای بدی از لحاظ آلودگی داشته باشیم، اکنون مازوت و گازوییل مصرف نمی شود اما شرایط ناکس هوای تهران مناسب نیست، البته استانداردها را پاس می کند اما مقدار آن بسیار بالا است، باید حتما خودروهای فرسوده را از رده خارج کنیم این خودروها نقش مهمی در آلودگی هوا دارند، باید حتما برنامه نوسازی موتورسیکلت ها را داشته باشیم چون موتورسیکلت در زمان وارونگی دما مساله ایجاد می کرد و اکنون هم مساله ساز است.

وی افزود: به علت مسائل مالی، امسال به مجلس برنامه دادیم و از نمایندگان مجلس خواهش کردیم به این مساله توجه کنند؛ صرفا نمی توانیم بگوییم چه کسی به وظیفه خود عمل کرده یا نکرده است، سری اقدامات است که نیاز به منابع مالی دارد و باید ردیف های موجود را تقویت کنیم، مثلا اکنون ما یک درصد از صنایع آلاینده به عنوان عوارض آلایندگی دریافت می کنیم این عدد امسال بر اساس عملکرد ۹۸ محاسبه شد که ۳۵ درصد آن یک درصد نزدیک به هزار میلیارد تومان بوده بنابراین داریم درباره ۳ تا ۴ میلیارد تومان در سال صحبت می کنیم که به راحتی می تواند به محیط زیست برگردد تا حداقل برای ناوگان اتوبوسرانی را فیلتر شکن نصب کنیم، بسته کمک های مالی را از طریق بانک ها فراهم کنیم تا موتورسیکلت های کاربراتوری جمع آوری و انژکتوری جایگزین شوند.

تجریشی اظهار داشت: پس پول وجود دارد، ما چیزی که از نمایندگان درخواست کردیم و به دولت هم دادیم این است که حداقل اجازه دهند همان منبع مالی که اکنون معلوم نیست چه اتفاقی برایش می افتد، به کمک تامین منابع مالی و بانک ها به داد محیط زیست و کاهش آلودگی هوا برسد.

وی گفت: بنابراین منابع مالی را می توانیم از عوارض تامین کنیم و حداقل برای یک تا دو سال آینده تغییری ایجاد کنیم که وضعیت هوا بدتر نشود، برای این کار برنامه دادیم، اثربخشی ها و تامین منابع را مشخص کردیم و از مجلس خواستیم که اجاره دهد این یک درصد به محیط زیست برسد چون اگر مجلس اجازه ندهد آن یک درصد به این امر برسد یعنی اتفاقی که یک ماه پیش افتاد، قطعا آن یک درصد به جاهای دیگر می رود و هیچ کسی هم نمی داند کجا هزینه می شود و هوا همچنان بد و بدتر می شود.  

 تجریشی درباره همایش ملی صنعتی، معدنی و خدماتی سبز گفت: امروز بیست و دومین همایش را برای تشویق مجموعه های صنعتی، خدماتی و معدنی که پیشرو هستند، هم تولید سبز دارند و هم به اشتغال و اقتصاد کشور کمک می کنند برگزار کردیم ، برای این امر از سراسر کشور بیش از ۲۶۵ صنعتی که خود را شامل این شاخص ها می دانستند در سامانه ثبت نام کردند که بعد از بررسی ۶۵ صنعت را که امتیازهای ۶۵ به بالا داشتند و افرادی که بالای ۸۰ امتیاز را کسب کردند به عنوان برتر معرفی و تجلیل کردیم.

به گفته وی، از این تعداد ۲۱۵ واحد صنعتی، دو واحد معدنی و ۴۲ واحد خدماتی بودند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به گروه بندی ها افزود: در گروه های صنعتی، ۱۰ گروه غذایی، نساجی و پوشاک، چرم، سلولزی، فلزی، ماشین سازی و الکترونیکی و نیروگاه، کانی غیرفلزی، شیمیایی (شیمیایی، نفت،گاز و پتروشیمی)، دارویی و بهداشتی، کشاورزی و در نهایت بازیافت، بررسی شدند.

تجریشی اظهار داشت: پس از بررسی و ارزیابی ثبت نام کنندگان، پنج واحد صنعت برگزیده سبز، چهار واحد خدمات برگزیده سبز، ۴۲ واحد صنعت سبز، یک واحد معدن سبز و ۱۳ واحد خدمات سبز ، انتخاب شدند.

وی افزود: امسال موضوع پسماند و معدن را به فاکتورهای خود اضافه کردیم که آمارها نشان داد تعداد معدن سبز بسیار کم است که نشاندهنده این است که در این حوزه هم متقاضی کم داریم و هم تخریب ها بالا است.

تجریشی اظهار داشت: صنایعی که در گذشته آلوده محسوب می شدند مانند پتروشیمی ها، بسیار تلاش خوبی انجام دادند تا خود را از آلوده بودن خارج کنند، شاید به این علت باشد که برای صادرات نیاز دارند صنعت سبز باشند.

وی ادامه داد: بخش خدمات هم عمدتا فعالیت خود را در بخش  بهداشت متمرکز کرده بودند، امسال شهرداری ها را هم وارد کار کردیم و از سال آینده آنها را گسترده تر خواهیم داشت تا مردم بتوانند ببیند کدام شهرها و شورای شهرها به شاخص های زیست محیطی و اکولوژیکی برای محیط زیست تمیزتر تلاش بیشتری می کنند.

تجریشی گفت: باید به صنعتی که می خواهد سبز شود کمک کنیم، می دانیم که هزینه این راه بسیار زیاد است بنابراین به عنوان دستگاه نظارتی نامه نگاری های زیادی انجام دادیم، تلاش می کنیم پایش ها را گسترش دهیم و به این سمت حرکت کنیم که صنایع از چالش ها خارج شوند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین از زمان برگزاری بیست وسومین همایش ملی تقدیر از واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی سبز خبر داد و گفت: فراخوان همایش سال آینده در روز اول اردیبهشت ماه برای مشارکت صنایع، معادن و خدمات سبز اعلام می شود و درصدد هستیم تا همایش را در روز هوای پاک برگزار کنیم.

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا