پویش حمایت از حق موتورسواری بانوان در پاکستان

به پویش مردمی «موتورسیکلت من ساخت کجاست؟» ملحق شوید. برای اطلاع از دلیل این حرکت اینجا را کلیک کنید.

به گزارش موتورسیکلت نیوز، نگرش های منفی اجتماعی نسبت به زنان در پاکستان به ویژه محدودیت های پیش روی این قشر در جامعه اصلی ترین دلیلی است که گروه های مدنی این روزها در پاکستان برای مبارزه با این معضل اقدام به معرفی و اجرای پویش «بانوان موتورسوار» کرده که هدف آن را حمایت از زنان در راستای پیشگیری از آسیب های اجتماعی می دانند.

گرامیداشت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان هفته گذشته همزمان با سایر کشورهای جهان، در پاکستان نیز برگزار شد و همزمان با این روز گروه حامی حقوق زنان موسوم به «بنیاد سلمان صوفی» اقدام به اجرای طرح بانوان موتوسوار موسوم به (WoW) کرد.

این بنیاد مدنی پس از موفقیت در ایالت پنجاب به ویژه شهر لاهور در اجرای طرح حمایت از توانمندسازی بانوان با اجرای طرح موتورسواری، این بار به شهر کراچی و برخی از شهرهای بزرگ ایالت سِند در جنوب پاکستان روی آورده و مصمم هستند با حمایت دولت مسیر امرار معاش برای زنان سرپرست خانوار و غیرسرپرست را هموار کند.

طرح زنان موتورسوار در پاکستان سال ۲۰۱۶ در شهر لاهور مرکز ایالت پنجاب آغاز شد جایی که در مرحله اول تنها ۴۰ زن به این پویش پیوستند در حالی که تا پایان سال گذشته میلادی بیش از ۵ هزار زن از پنج شهرستان ایالت پنجاب شامل این پویش شده و ۷۰۰ نفر دیگر توانستند برای کار موتور سیکلت یارانه ای دریافت کنند.

سلمان صوفی بنیانگذار این گروه مدنی می گوید: زنان و دختران در مناطق مختلف پاکستان به دلیل محدودیت های تردد همواره مورد تعرض و حمله حتی در فضاهای عمومی قرار می گیرند در حالی که آنان نیز می خواهند مانند مردان حقوق برابر برای حضور و مشارکت در فضای عمومی داشته باشند.

وی افزود: طرح زنان موتورسوار فرصتی را برای این افراد فراهم می کند که آنان با وسیله مستقل خود و بدون وابستگی به شخصی دیگر می توانند به هر اداره و نهادی مراجعه کنند و یا بتوانند شغل های سیار (پیک موتوری) انجام دهند.

سلمان صوفی گفت: بخش اعظم جمعیت زنان در پاکستان برای تردد در شهر و یا مراجعه به جایی متکی به مرد هستند و البته چنین چیزی باید در جامعه به پایان برسد.

«شاهزیب نعیم» مدیر برنامه بنیاد سلمان صوفی امروز (شنبه) طی گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: دفتر مرکز این گروه در کراچی قرار دارد و زمان اجرای دومین طرح حمایت از زنان در این شهر، نزدیک به ۱۳ هزار نفر از زنان ساکن شهر کراچی با اسم نویسی در پویش زنان موتورسوار، آمادگی خود را برای مشارکت و استفاده از این فرصت اعلام کرده اند.

وی گفت: ما هرگز به دنبال تحمیل فرهنگ غربی و یا ایجاد تضاد در جامعه نیستیم بلکه به دنبال همیاری زنان برای نجات از رویکرد قدیمی و سنتی هستیم که چالش جدی پیش روی توسعه زنان محسوب می شود.

فعالان مدنی و حقوق زبان در پاکستان معتقدند که اجرای طرح های اجتماعی در راستای توامندسازی زنان تاثیر بسیار مثبت بر روحیه این افراد دارد با این حال برنامه های حمایتی دولت نیز باید در کنار این طرح قرار بگیرد.

آنان پشتیبانی نهادهای دولتی را برای حصول مزایای اجتماعی و اقتصادی زنان در پاکستان اجتناب ناپذیر می دانند.

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا