درخواست تعویق اعمال استاندارد آلایندگی صنعت موتورسیکلت ارائه شد

به پویش مردمی «موتورسیکلت من ساخت کجاست؟» ملحق شوید. برای اطلاع از دلیل این حرکت اینجا را کلیک کنید.

به گزارش موتورسیکلت نیوز، وزرات صنعت، معدن و تجارت به دلیل عدم امکان اعمال استاندارد یورو ۵ در صنعت موتورسیکلت از ابتدای سال آینده، درخواست ارائه فرصت برای اعمال استاندارد مزبور در این صنعت را به هیات دولت ارائه کرده است.

 صنعت موتورسیکلت از جمله صنایع مهم حوزه حمل و نقل در جهان به شمار می‌رود که با توجه به مزیت محصولات این صنعت، انواع موتورسیکلت از بازار مناسب و رو به رشدی برخوردار است. صنعت موتورسیکلت کشورمان نیز همپای روند جهانی از پیشرفت خوبی برخوردار بوده است به طوری که با وجود مشکلات موجود، در حال حاضر حدود ۱۵ هزار نفر به صورت مستقیم در این صنعت اشتغال به کار داشته و توانمندی تامین نیاز داخلی توسط این واحدها وجود دارد.

در این میان ضرورت اعمال استاندارد یورو ۵ از ابتدای سال ۱۴۰۰ به واسطه مصوبه سال ۱۳۹۷ دولت از جمله نگرانی واحدهای فعال تولیدی این صنعت به شمار می‌رود. به استناد این تصویب نامه، حداقل حد مجاز آلایندگی موتورسیکلت از سال ۱۴۰۰ برابر استاندارد روز اتحادیه اروپا تعیین شده و با وجود اینکه حداقل فاصله زمانی بین این دو استاندارد در اتحادیه اروپا چهار سال مقرر شده، مطابق این مصوبه، فاصله زمانی دوساله از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ جهت تغییر حد مجاز یورو ۴ به یورو ۵ تعیین شده است.

در حال حاضر قطعات اصلی موتورسیکلت‌سازی، شامل قوای محرکه از کشور چین تامین می شود که حد مجاز آلایندگی در آن کشور و سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی معادل یورو ۴ است. از طرف دیگر، امکانات آزمایشگاهی جهت آزمون کامل الزامات استاندارد یورو ۵ در کشور فراهم نیست.  

به همیین منظور  و با هدف جلوگیری از ایجاد مشکل در روند فعالیت واحدهای تولیدی صنعت یادشده به دلیل عدم امکان اعمال استاندارد یورو ۵ از ابتدای سال آینده، وزرات صنعت، معدن و تجارت درخواست اصلاح تصویب نامه فوق و ارائه فرصت انطباق با استاندارد یورو ۵ به صنعت موتورسیکلت‌سازی مطابق متن پیشنهادی به شرح جدول زیر را به هیات دولت ارائه کرده است.

وزارت صمت بر این عقیده است گرچه الزام ارتقا به یورو ۴ به استاندارد یورو ۵ می‌تواند تا حدی در مقابله با آلودگی هوا موثر واقع شود ولی برای تحقق این مهم، لازم است معاینه فنی موتورسیکلت‌های درحال تردد و نظارت کامل بر روند اجرای آن و اسقاط وسیله نقلیه فرسوده (عمدتا با موتور کاربراتوری) توسط مالکان براساس مواد (۶) و (۸) قانون هوای پاک توسط مسئولان ذیربط نیز مورد اقدام جدی قرار بگیرد.

براساس جدولی در این زمینه، سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ (تعویق دوساله تا پایان سال ۱۴۰۱ برای تحقیقات، تهیه نقشه‌ها و تولید قطعات منیفولد و ECU و تجهیز آزمایشگاه‌ها)،  سال ۱۴۰۲ (اخذ علامت استاندارد قطعات و اخذ گواهی تایید نوع اول محصولات جدید جهت ارائه به بازار)،  سال ۱۴۰۳ (تولید محصولات براساس استاندارد یورو ۵ و انجام آزمون‌های مرتبط با اخذ گواهی تایید نوع اول تمامی محصولات) و سال ۱۴۰۴ (تولید انبوه محصولات و انجام آزمون تطابق تولید و تعویض سیستم انژکتور موتورسیکلت‌های با پیمایش بیش از ۱۰۰ کیلومتر دارای استاندارد یورو ۴) عنوان شده است.

همچنین، ‌این پیشنهاد مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور زیربنایی، ‌صنعت و محیط زیست هیات دولت طی می‌کند.

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز و درج لینک خبر بلامانع است. در غیر اینصورت حق این رسانه برای پیگرد قانونی محفوظ است.
برای ثبت شکایت از گران‌فروشی‌ها اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری موتورسیکلت نیوز

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی موتورسیکلت در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا